Polub nas na Facebooku
Czytasz: Objawy guza Wilmsa, leczenie i rokowania
menu
Polub nas na Facebooku

Objawy guza Wilmsa, leczenie i rokowania

NAN

Fot: Drobot Dean / stock.adobe.com

Początkowe objawy guza Wilmsa łatwo przeoczyć. Choroba też długo może nie dawać żadnych objawów. Zwykle stan dziecka pogarsza się, gdy nowotwór zdąży się rozwinąć. Leczenie guza Wilmsa polega na stosowaniu chemioterapii przed- i pooperacyjnej, a także chirurgicznym usunięciu komórek raka.

Guz Wilmsa - co to i u kogo występuje?

Inne nazwy guza Wilmsa to nerczak płodowy, nerczak zarodkowy oraz nerczak złośliwy. Jest to nowotwór złośliwy nerki występujący u dzieci. W około 90% przypadków wykrywany jest przed ukończeniem 7. roku życia dziecka.

Bezpośrednią przyczyną guza Wilmsa są pozostałości nefrogenne, czyli resztki tkanki płodowej w nerkach. Przetrwanie pozostałości nefrogennych i rozwój guza Wilmsa jest zjawiskiem występującym u osób z mutacją genów WT1 oraz WT2. Nerczak płodowy towarzyszy też zespołom chorobowym, takim jak:

 • zespół WAGR - zespół wad wrodzonych z guzem Wilmsa, wrodzonym brakiem tęczówki i wrodzonymi wadami układu moczowo-płciowego oraz opóźnienia umysłowego,
 • zespół Beckwitha-Wiedemanna - zespół wad wrodzonych, z przepukliną pępowinową, przerostem języka, gigantyzmem i niedocukrzeniem w okresie noworodkowym,
 • zespół Denysa i Drasha - zespół wad wrodzonych nerek i narządów płciowych,
 •  zespół Perlmana - zespół wad wrodzonych z nadmiernym wzrostem w okresie ciąży i po narodzinach, dużą głową i powiększeniem organów wewnętrznych,
 •  zespół Edwardsa - zespół wad wrodzonych obejmujący niską masę urodzeniową, deformacje czaszki, uszu, dłoni, szkieletu i innych partii ciała i narządów wewnętrznych.

Guz Wilmsa może być też dziedziczony, ale jest to bardzo rzadkie zjawisko - dotyczy około 1 do 2% wszystkich przypadków choroby.

Objawy guza Wilmsa: obraz guza w badaniach i samopoczucie chorego

Guz Wilmsa u dzieci powoduje szereg symptomów, a zmiana chorobowa jest widoczna w badaniach obrazowych. Objawy guza Wilmsa to:

 •  bóle brzucha,
 •  brak apetytu,
 •  osłabienie,
 •  gorączka z niewyjaśnionych przyczyn,
 •  nawracające infekcje układu moczowo-płciowego trudne do wyleczenia,
 •  nudności i wymioty,
 •  objawy niedrożności jelit,
 •  krew w moczu,
 •  nadciśnienie tętnicze krwi,
 •  wyraźne powiększenie obwodu brzucha,
 •  guz wyczuwalny w brzuchu podczas badania palpacyjnego (dotykania) brzucha,

Jeśli występują symptomy nerczaka płodowego, a guz jest wyczuwalny w badaniu palpacyjnym brzucha, wskazane jest przeprowadzenie dalszej diagnostyki.

W niektórych przypadkach guz Wilmsa po szybkim wzroście może przebić otrzewną i wywołać tzw. objawy otrzewnowe. Są to m.in.:

 •  silny ból brzucha czasem promieniujący do barków, nasilający się przy poruszaniu,
 •  silne napięcie mięśni brzucha,
 •  niedrożność jelit,
 •  brak ruchów perystaltycznych jelit.

Objawy otrzewnowe może zaobserwować lekarz podczas dotykania brzucha chorego.

Rozpoznanie, leczenie guza Wilmsa i rokowania

Guz Wilmsa wykrywa się dzięki badaniu ultrasonograficznemu jamy brzusznej, a w razie wątpliwości także tomografii komputerowej lub rezonansowi magnetycznemu. Czasem zlecana jest też urografia, czyli badanie rentgenowskie z kontrastem układu moczowego. W niektórych przypadkach opcją jest też scyntygrafia - izotopowe badanie nerek, podczas którego podaje się radioznacznik, czyli izotop promieniotwórczy w małych ilościach, i przeprowadza test gammakamerą (urządzenie wykrywa promieniowanie).

Biopsję cienkoigłową u dzieci przeprowadza się bardzo rzadko, zwykle badania obrazowe wystarczają do postawienia prawidłowej diagnozy w przypadku guza Wilmsa.

Leczenie guza Wilmsa może być trudne, ponieważ nowotwór szybko daje przerzuty do innych narządów, w tym do wątroby, płuc, kości i mózgu. Terapia jest zwykle dwutorowa - obejmuje chirurgiczne usunięcie zmian nowotworowych oraz chemio- lub radioterapię. Najpierw przez 4 do 6 tygodni stosuje się chemioterapię. Ma to zmniejszyć zmianę, a przynajmniej zahamować rozwój raka. Następnie wdraża się leczenie chirurgiczne i usuwa się wszystkie patologiczne komórki - konieczne jest usunięcie guza wraz z nerką. W trzecim etapie leczenia guza Wilmsa ponownie stosuje się chemioterapię, a niekiedy również radioterapię. Po trzech miesiącach od operacji należy wykonać tomografię komputerową, by sprawdzić skuteczność leczenia.

Zobacz też: Urografia - na czym polega?

W przypadku guza Wilmsa rokowania są bardzo dobre, choć zależą od stopnia zaawansowania choroby, szybkości podziału komórek nowotworowych oraz przerzutów na inne tkanki. Zwykle szanse na przeżycie i wyzdrowienie wynoszą aż 90%. Jeśli nowotwór występuje w obu nerkach lub zajął węzły chłonne i daje przerzuty, szanse wyzdrowienia szacowane są na około 70%.

U dzieci wyleczonych co 3 miesiące aż do ukończenia 7. roku życia powinny być wykonywane badania USG jamy brzusznej. Wznowa guza Wilmsa dotyczy około 10 do 15% wyleczonych dzieci.

Nerwiak zarodkowy to obok guza Wilmsa najczęstszy nowotwór nerek u małych dzieci. Najczęściej nerwiak zarodkowy ma postać guza i rozwija się w rdzeniu nadnercza, a niekiedy w jamie brzusznej w przykręgosłupowych zwojach współczulnych. Przyczyną tego nowotworu są pozostałości tkanki płodowej w organizmie - w tym przypadku komórek cewy nerwowej, z której wykształca się mózg i rdzeń kręgowy.

Zobacz film: Jak dbać o nerki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
11
0
Polecamy
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie Dzień Dobry TVN
Rak szyjki macicy - przyczyny, objawy i sposoby leczenia choroby
Rak szyjki macicy - przyczyny, objawy i sposoby leczenia choroby Dzień Dobry TVN
Charakterystyka raka jasnokomórkowego nerki.
Objawy, leczenie, rokowania
Charakterystyka raka jasnokomórkowego nerki. Objawy, leczenie, rokowania TVN zdrowie
Neuroblastoma (nerwiak zarodkowy) – nowotwór wieku niemowlęcego
Neuroblastoma (nerwiak zarodkowy) – nowotwór wieku niemowlęcego TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?