Polub nas na Facebooku
Czytasz: Tomografia komputerowa jamy brzusznej – na czym polega, jak się przygotować?
menu
Polub nas na Facebooku

Tomografia komputerowa jamy brzusznej – na czym polega, jak się przygotować?

NAN

Fot: fotolia.com

Tomografia komputerowa (TK) jamy brzusznej jest skutecznym badaniem w diagnostyce ostrych bólów brzucha, uszkodzeń jamy brzusznej, a także zmian nowotworowych i zapalnych. To powszechnie stosowane badanie radiologiczne, wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie.

Tomografia komputerowa (TK) jamy brzusznej umożliwia dokładną ocenę badanych narządów i elementów jamy brzusznej: żołądka, jelita cienkiego, jelita grubego, a także nerek, wątroby, śledziony, nadnerczy oraz trzustki.

Na czym polega tomografia komputerowa (TK) brzucha?

Tomografia komputerowa jest dość powszechnym i przydatnym badaniem diagnostycznym. Poprzez połączenie aparatu rentgenowskiego i tomografu, umożliwia stworzenie obrazu każdej części ludzkiego ciała. W przypadku tomografii komputerowej jamy brzusznej obrazowanie wykonuje się od sklepienia przepony aż do spojenia łonowego. Standardowy tomograf komputerowy składa się z ruchomego stołu, gantry (charakterystyczna obręcz eliptyczna z lampą) oraz komputera. W czasie badania stół porusza się, a tomograf „skanuje” i wysyła dane do komputera, który później przetwarza je na obraz tomograficzny.

Zobacz także: Tomografia siatkówki oka - OCT

Zobacz film: Biorezonans - sposób na biznes - ukryta kamera. Źródło: Stylowy Magazyn

Wskazania do tomografii komputerowej jamy brzusznej

Lekarz może zlecić wykonanie tomografii komputerowej w przypadku silnego bólu brzucha, a także domniemanych uszkodzeń jamy brzusznej. Tomografia jest standardowym badaniem w podejrzeniu nowotworów jelit, żołądka, trzustki, dróg żółciowych, wątroby i innych narządów miąższowych w obrębie jamy brzusznej. Badanie pomaga rozpoznać i ocenić stopień zaawansowania zmian nowotworowych. 

Wskazaniami do przeprowadzenia tomografii komputerowej brzucha są także choroby zapalne jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego) oraz ostre stany, w których doszło do niedrożności jelit, perforacji jelit, zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenia uchyłków jelita grubego, a także innych urazów (w tym urazów śledziony czy krwawień). Tomografia komputerowa jest niezbędnym badaniem diagnostycznym w późniejszym leczeniu kamicy przewodowej dróg żółciowych, ostrych i przewlekłych zapaleniach trzustki, stanach zapalnych nerek, chorób naczyń nerkowych, a także marskości wątroby i zakrzepicy żył wątrobowych lub żyły głównej dolnej. Tomografia komputerowa jamy brzusznej jest szczególnie ceniona w podejrzeniach kamicy nerkowej, gdzie czułość diagnostyczna sięga blisko 100%.

Zobacz także: Rezonans magnetyczny (MRI) głowy - jak się przygotować i jak wygląda badanie?

Zobacz film: Co powinieneś wiedzieć, zanim pójdziesz na zwolnienie lekarskie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak się przygotować do tomografii komputerowej jamy brzusznej?

Do tomografii komputerowej jamy brzusznej należy przystąpić na czczo i powstrzymać się od jedzenia pokarmów stałych na co najmniej 4- 6 godzin (w zależności od ośrodka wykonującego badanie) przed wykonaniem badania. W dniu poprzedzającym badanie powinno wypić się spore ilości płynów (3 litry). Nie zaleca się spożywania alkoholu oraz produktów ciężkostrawnych. Należy pamiętać, aby na badanie tomografem komputerowym przyjść z aktualnym poziomem kreatyniny we krwi (nie starszym niż 2 tygodnie). Informacja ta jest potrzebna w przypadku badania z podaniem środka kontrastowego Jeśli stężenie odbiega od normy, tomografia komputerowa nie powinna zostać przeprowadzona.

Na 2 dni przed obrazowaniem jelita cienkiego powinno wprowadzić się dietę lekkostrawną i niezostawiającą dużej ilości resztek pokarmowych w jelitach (zaleca się spożywanie mleka, nabiału, owoców, warzyw), a także środki przeczyszczające. Na dzień przed badaniem zaleca stosowanie diety płynnej wraz ze środkami przeczyszczającymi, a w dniu wykonania tomografii nierzadko wykonuje się lewatywę i podaje badanym leki rozkurczające. Ponadto konieczne jest wypicie na czczo ok. 750 ml wody przed badaniem lub z jodowym środkiem kontrastowym,by uzyskać kontrast między ścianami żołądka, pętli jelitowych a strukturami otaczającymi).

Osoby poddające się tomografii komputerowej trzustki wypijają nawet 1,5 l wody na ok. pół godziny przed obrazowaniem, by wypełnić jelito i umożliwić lepszy obraz na tomografie. Przed wykonaniem badania należy poinformować lekarza o stale zażywanych lekach i trwających lub przebytych chorobach.

Tomografia komputerowa jamy brzusznej z kontrastem – na czym polega?

Tomografia komputerowa jamy brzusznej z kontrastem pomaga w uzyskaniu pełniejszego i dokładniejszego obrazu badanego narządu wewnętrznego. W tym celu podaje się środek barwiący, zwany kontrastem. W większości przypadków składa się z roztworu wodnego zawierającego 1 lub 2% jodowy roztwór – środek cieniujący.

Przebieg tomografii komputerowej jamy brzusznej

Badanie tomografem komputerowym przeprowadza się w specjalnej pracowni radiologicznej. Nie trzeba się rozbierać, wystarczy położyć się na specjalnym, automatycznie przesuwanym stole. W trakcie badania lekarz lub technik wykonujący badanie znajduje się w innym pomieszczeniu i instruuje osobę badaną przez intercom. Podczas tomografii komputerowej stół wraz z pacjentem przesuwa się w kierunku lamp rentgenowskich, które wykonują zdjęcia danej części ciała. Nie powinno się poruszać ciałem, ponieważ znacznie zakłóca to obraz w tomografie.

Tomografia komputerowa jamy brzusznej: przeciwwskazania i powikłania

Badanie tomografem komputerowym jest bezbolesne, jednak w rzadkich sytuacjach mogą pojawić się różne niepożądane efekty, takie jak: nudności, zawroty głowy, uderzenia gorąca, zaczerwienienie skóry oraz duszność oraz inne nieprzyjemne odczucia związane z podaniem środka kontrastowego. Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia obrazowania jest ciąża, niewydolność nerek, uczulenia na środki kontrastowe (w przypadku badania z kontrastem), a także klaustrofobia. Powikłania po wykonaniu obrazowania należą do rzadkich przypadków i są najczęściej związane ze stosowaniem kontrastu.

Zobacz film: Zastosowanie laserów. Źródło: Bez recepty

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1361
35
Komentarze (3)
ja
a organizm zakwasza każdy CHUDY nabiał, typu mleko 0%, chudy twaróg,itd
Czytaj całość
ja
to nie jest do końca prawda: mleko szkodzi ludziom, którzy cierpią na niedobór lub brak enzymu zwanego laktazą, który ułatwia trawienie obecnej w mleku laktozy. Natomiast ludzie mający ten
enzym oczywiście nie będą mieli żadnych problemów spożywając mleko
Czytaj całość
ktos
Jak można w diecie stosować mleko?? Dawniej nie znano właściwości mleka i uczono na studiach medycznych, że jest zdrowe. Teraz to się już zmieniło,ale jak widać nie wszyscy mają o tym pojęcie. Mleka powinno się unikać w diecie, tym bardziej przed badaniem jelit,bo mleko zakwasza i szkodzi jelitom.
Czytaj całość
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?