Polub nas na Facebooku
Czytasz: O czym świadczy mrowienie twarzy?
menu
Polub nas na Facebooku

O czym świadczy mrowienie twarzy?

Tharakorn/getty images

Mrowienie twarzy może mieć wiele przyczyn i nie zawsze jest objawem poważnej choroby. Często nie towarzyszą mu także żadne inne dolegliwości. Warto jednak udać się do lekarza i wykonać niezbędne badania, a w razie konieczności zastosować odpowiednie leczenie.

Mrowienie twarzy, często opisywane przez pacjentów także jako drętwienie, pulsowanie, palenie, kłucie lub uczucie przechodzenia prądu jest nieprzyjemną dolegliwością, która może mieć wiele przyczyn. Nieraz trudno określić je bez szczegółowych badań. Objawy najczęściej pojawiają się nagle, w nieregularnych odstępach czasu. Mogą wystąpić o każdej porze dnia lub nocy i dotyczą całej twarzy, połowy lub tylko jej jednej części. Utrzymują się do kilku minut i ustępują samoistnie. Mrowienie na twarzy jest określane przez lekarzy jako parestezje.

Jakie są przyczyny mrowienia twarzy?

Mrowienie na twarzy nie zawsze jest spowodowane poważną chorobą. Zdarza się, że dolegliwości mają charakter przemijający i krótkotrwały, ale także mogą często nawracać, utrzymywać się przez dłuższy czas, nasilać się i przebiegać wraz z innymi objawami. W takim przypadku konieczna jest wizyta u lekarza i wykonanie szczegółowych badań. Tylko w ten sposób można ustalić, jaka jest przyczyna mrowienia twarzy.

Możliwe przyczyny mrowienia twarzy to:

  • migrena z aurą,
  • porażenie nerwów twarzowych,
  • zapalenie nerwów twarzowych,
  • tężyczka,
  • napad padaczkowy,
  • udar mózgu,
  • niedobór substancji odżywczych,
  • stwardnienie rozsiane,
  • borelioza,
  • zaburzenia na tle nerwowym.

Mrowienie twarzy a brak magnezu

Mrowienie twarzy często jest związane z brakiem substancji odżywczych, zwłaszcza magnezu, który w organizmie odpowiada m.in. za przewodnictwo nerwowe i bierze udział w kurczliwości mięśni. Jego niedobór może znacznie zaburzyć te procesy, czego skutkiem jest drętwienie i mrowienie na twarzy (najczęściej w okolicy oczu). Bardzo często objawy te dotyczą także innych części ciała, np. kończyn dolnych.

Mrowienie na twarzy spowodowane niedoborem magnezu najczęściej wiąże się z nieodpowiednią dietą i brakiem suplementacji. Problem ten dotyczy także osób, które wykonują intensywne treningi sportowe lub są narażone na duży stres. W takim przypadku należy wykonać badania laboratoryjne krwi i określić poziom stężenia magnezu. Leczenie polega na przyjmowaniu preparatów farmakologicznych oraz zmianie diety, czyli wprowadzeniu do jadłospisu produktów, które są bogatym źródłem magnezu (m.in. migdałów, szczawiu, szpinaku, soi, białej fasoli, jarmużu, rukoli, pietruszki, orzechów, pestek dyni).

Mrowienie twarzy a nerwica

Zaburzenia na tle nerwowym u wielu pacjentów manifestują się jako dolegliwości somatyczne. Jednym z nich jest nieprzyjemne uczucie opisywane przez pacjentów jako kłucie, pulsowanie, pieczenie lub mrowienie twarzy. Objawy zwykle pojawiają się nagle, chwilę po tym, jak dojdzie do ataku paniki lub niepokoju i ustępują wraz z nimi.

Mrowienie prawej lub lewej strony twarzy w momencie wzburzenia emocjonalnego może wystąpić także u osób, u których nie zdiagnozowano żadnych zaburzeń na tle nerwowym. Jest ono związane ze wzrostem ciśnienia tętniczego krwi oraz mechanizmami obronnymi organizmu w momencie wydzielania zwiększonej ilości adrenaliny. W leczeniu mrowienia na twarzy sprawdza się współpraca z psychologiem i nauka technik relaksacyjnych. W cięższych przypadkach konieczna jest wizyta u psychiatry i włączenie farmakoterapii.

Mrowienie twarzy a udar mózgu

Mrowienie połowy twarzy (prawej lub lewej strony) może być objawem udaru mózgu. Jest to schorzenie, które charakteryzuje się obumarciem tkanki nerwowej na skutek zatrzymania dopływu krwi. Dolegliwości i ich nasilenie zależą od obszaru, który uległ niedotlenieniu.

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów udaru mózgu jest osłabienie mięśni oraz drętwienie i niedowład połowy ciała. Wówczas osoba chora może odczuwać mrowienie prawej lub lewej strony twarzy. O udarze świadczą również takie objawy jak:

  • nagły i bardzo silny ból głowy,
  • zaburzenia mowy,
  • opadnięcie kącika ust,
  • zaburzenia widzenia, czucia, równowagi,
  • trudności w poruszaniu się,
  • niezgrabność ruchów i brak koordynacji ruchowej.

Należy pamiętać, że udar mózgu jest stanem zagrożenia życia. Jeżeli osoba zgłasza mrowienie połowy twarzy i obserwuje się także inne objawy, należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe (numer 112 lub 999).

Mrowienie twarzy a migrena

Mrowienie twarzy z prawej lub lewej strony może być jednym z objawów aury, która jest zwiastunem migreny. Nieprzyjemne dolegliwości pojawiają się nagle, przed wystąpieniem silnego bólu głowy. Są one związane ze skurczem naczyń krwionośnych. Powtarzające się migrenowe bóle głowy należy skonsultować z neurologiem. W leczeniu stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwmigrenowe i uspokajające.

Zobacz, jak rozpoznać ból migrenowy, porażenie nerwu twarzowego, ból związany z udarem mózgu?

źródło: x-news

Bibliografia:

1. R. Mazur, M. Świerkocka-Miastkowska, Udar mózgu – pierwsze objawy, [w:] „Choroby Serca i Naczyń” 2005, tom 2, nr 2, s. 84–87.

2. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2017, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017.

3. H. Wójcik-Drączkowska i wsp., Migrena – rozpoznanie i leczenie, [w:] „Forum Medycyny Rodzinnej” 2007, tom 1, nr 2, s. 109–114.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
66
7
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?