Z bólem głowy zmagają się zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Jego lokalizacja jest uwarunkowana czynnikiem, który spowodował powstanie tej dolegliwości. W przypadku bólu głowy skronie nie są bowiem jedynym miejscem objętym uciskiem. Ból może umiejscowić się również na czubku, z tyłu głowy lub z boku, w jednej z półkul.
Przeczytaj też: Przewlekły ból głowy - jak go leczyć?
Jakie są przyczyny pojawiania się bólu w skroniach?
Ból głowy w okolicy skroni może powstać na skutek działania szeregu czynników, które podzielono na pierwotne, czyli powstałe nagle oraz wtórne będące rezultatem urazów i niektórych schorzeń. Jest to również męcząca przypadłość, nierzadko utrudnia normalne funkcjonowanie.
Za czynniki pierwotne sprzyjające tej dolegliwości uważa się sytuacje, w których ból jest nagły, a pacjent nieprzygotowany na wystąpienie nieprzyjemnego objawu. Do takich zalicza się migrenę, napięciowy i powysiłkowy ból głowy oraz inne dolegliwości bólowe o charakterze napadowym. Czynnikami wtórnymi zaś nazywa się ból powstały w wyniku:
- urazów mechanicznych głowy i szyi,
- nowotworów np. guzów mózgu,
- zakażeń o podłożu bakteryjnym i wirusowym,
- chorób układu krwionośnego,
- stanów zapalnych zatok, uszu, zębów oraz jamy ustnej.
Ból głowy przy skroniach bywa również zwiastunem ciężkich zatruć np. na skutek przedawkowania leków lub negatywnego działania toksycznych substancji. Pojawia się także jako objaw towarzyszący niektórym chorobom:
- malformacjom naczyniowym i zapaleniu tętnic skroniowych,
- atakom jaskry,
- stanom zapalnym uszu, które są obarczone ryzykiem powikłań takim jak półpasiec uszny.
Ból skroni towarzyszy także osobom z zaburzeniami psychicznymi. Czynnikiem sprzyjającym, podobnie jak przy migrenie, jest stres.
Dlaczego migrena powoduje skroniowy ból głowy?
Migrena to efekt uboczny napięciowego bólu głowy, który powstaje na skutek przemęczenia, stresu, wysiłku, a nawet głodu lub wzmożonego pragnienia. Jej napad poprzedza wystąpienie tzw. aury, która manifestuje się mroczkami przed oczami, osłabieniem siły mięśniowej oraz mdłościami. Ucisk w skroniach pojawia się później. Dolegliwości towarzyszące migrenie są często jednostronne i uniemożliwiają wykonywanie jakichkolwiek czynności, dlatego konieczne jest pilne leczenie farmakologiczne.
Przeczytaj też: Domowe sposoby na ból głowy – skuteczne, szybkie i naturalne leczenie
Ból lewej lub prawej skroni jest silny, niemal gniotący i w wielu sytuacjach pulsujący, co sprawia, że chory ma kłopoty z podnoszeniem głowy oraz pochylaniem się. Jego oczy są nadwrażliwe na światło. Przeszkadza mu również hałas. Niemożliwa jest także rozmowa z chorym.
Migreny lubią nawracać. Jeśli ból jest obezwładniający, warto porozmawiać z lekarzem o lekach przeciwdziałających napadom.
Jak rozpoznać przyczynę bólu w skroniach?
Z prośbą o pomoc w odnalezieniu przyczyny bólu w okolicach skroni należy zwrócić się do lekarza rodzinnego. Podstawę diagnostyki stanowi szczegółowy wywiad rodzinny, lecz ważne są także badania laboratoryjne oraz pomocnicze obrazowe. Zostaną zalecone przez lekarza zależnie od chorób współistniejących.
Zobacz też film: Jaki ból głowy powinien nas zaniepokoić?
Leczenie skroniowych bólów głowy
Leczenie bólu głowy w skroniach jest przyczynowe. Choremu podaje się środki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które działają przeciwbólowo np. paracetamol, ibuprofen, kwas acetylosalicylowy lub naproksen. Można je kupić w aptekach bez recepty. Substancji tych nie można nadużywać. Stosowane długotrwale mogą podrażniać błonę śluzową żołądka.
Osobie ze skroniowym bólem głowy podaje się także leki uspokajające, przeciwlękowe lub przeciwdepresyjne. Jest to częste zjawisko. Takie dolegliwości uważa się za objawy somatyczne towarzyszące nerwicy.
Jeśli ból ma charakter napadowy, warto poprosić lekarza o leki przeciwmigrenowe. Wydaje się je na podstawie recepty lekarskiej. Do takich substancji zalicza się m.in. tryptany, które działają szybko i łagodzą również inne, oprócz bólu, objawy np. nudności i wymioty oraz nadwrażliwość na hałas i światło. Można je podać już w chwili wystąpienia aury. Niwelują wówczas klasterowy ból głowy.
W leczeniu bólu w skroniach wykorzystuje się również alkaloidy sporyszu, a dokładnie ergotaminę, dihydroergotaminę, iprazochrom oraz oksetoron. Do czasu powstania tryptanów były one jednymi z najskuteczniejszych leków przeciwmigrenowych, ale obecnie odchodzi się od terapii nimi, ponieważ mają wiele skutków ubocznych. Leki sporyszowe bardzo często sprzedaje się w połączeniu z kofeiną, która potęguje ich działanie. Są wydawane na receptę. Należy je stosować zgodnie z zaleceniem lekarza, ponieważ przedawkowanie grozi poważnymi powikłaniami.
Bibliografia:
- M. Glaubic-Łątka, D. Łatka, W. Bury, K. Pierzchała, Współczesne poglądy na patofizjologię migreny, [w:] „Neurologia i Neurochirurgia Polska” 2004; 38, 4, s. 307–315.