Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nowalijki – co to jest? Pomysły na dania z nowalijkami
menu
Polub nas na Facebooku

Nowalijki – co to jest? Pomysły na dania z nowalijkami

Nowalijki - świeże i młode warzywa na stole.

fot. taiyou nomachi / Getty Images

Nowalijki to pierwsze warzywa, jakie dostępne są w sprzedaży na wiosnę. Posiadacze własnych warzywniaków mogą cieszyć się z uprawy nowalijek najwyższej jakości. Niestety te kupne nie zawsze rosną w ekologicznych warunkach i istnieje duże ryzyko, że mogą być sztucznie nawożone.

Nowalijki skutecznie wypierają zebrane przed zimą warzywa, które z czasem zubożały w składniki mineralne i witaminy. Kuszą świeżością i atrakcyjnym wyglądem. Nowalijki to składnik wielu smakowitych dań. Stanowią element sałatek, surówek, pokrojone na kawałki dodaje się twarogu czy bezpośrednio na kanapki. Zanim zostaną użyte, należy pamiętać o ich dokładnym umyciu.

Nowalijki – co to za warzywa?

Nowalijki to młode warzywa, które pokazują się pierwszy raz w sprzedaży na wiosnę w danym kraju. Zalicza się do nich m.in.: szczypiorek, sałatę, marchewkę, rzodkiewki, ogórki, pomidory, nać pietruszki, rzeżuchę czy cebulkę dymkę. Krajowe nowalijki rosnące w warunkach szklarniowych znajdują się w sprzedaży od połowy marca do maja. Uprawia się je w wielkich, szklanych halach, w których dba się o odpowiednią wilgotność powietrza, temperaturę, oświetlenie. Niestety nie mają one aż tak intensywnego zapachu i smaku jak warzywa gruntowe. Te typowe nowalijki wiosenne rosnące na polu dostępne są dopiero na przełomie maja i czerwca. W porównaniu do szklarniowych, zawierają większą ilość witamin z racji większej dostępności do naturalnego światła.

Czy nowalijki są zdrowe?

Nowalijki hodowane w domowych warunkach bez stosowania sztucznych nawozów są najwyższej jakości i w pełni bezpieczne dla zdrowia. Ze względu na pewność ich pochodzenia można je z powodzeniem podawać dzieciom. Nowalijki z upraw ekologicznych także można spokojnie wprowadzać do wiosennego jadłospisu. W hodowlach stosuje się tylko naturalne nawozy zwierzęce i kompost. Niestety mnóstwo warzyw, jakie pojawiają się na wiosnę w sprzedaży, pochodzi z nieekologicznych upraw, w których nawożone są nawozami mineralnymi, a zwłaszcza azotowymi. Te wykazują dużą tendencję do kumulowania się w rzodkiewkach, sałacie, kapuście, szpinaku czy szczypiorku. Warzywa, które w mniejszym stopniu gromadzą szkodliwe związki, to ogórek czy pomidor.

Zobaczcie, jak oczyścić nowalijki z pestycydów:

Zobacz film: Jak oczyścić nowalijki z pestycydów? Źródło: Stylowy Magazyn

Przechowywanie nowalijek

Nowalijki to warzywa, które wymagają przechowywania w odpowiednich warunkach. Najlepiej trzymać je w dość wilgotnym i chłodnym otoczeniu. Wysoka temperatura sprawi, że zwiotczeją i zwiędną, a przez to utracą cenną świeżość. Należy też obchodzić się z nimi w miarę delikatnie, ponieważ nowalijki mają cienką skórkę i są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Każde przerwanie ciągłości skórki lub ubicie intensyfikuje ich psucie się. Pamiętać trzeba, że młode warzywa wrażliwe są na działanie etylenu. W związku z tym nie powinno się ich zostawiać w towarzystwie gruszek czy jabłek, które go wydzielają. Etylen sprawia, że ciemnieją i gorzknieją.

Nowalijki – przepis na koktajl warzywny

W sztuce kulinarnej istnieje wiele rozmaitych przepisów z nowalijkami w roli głównej. Sporą popularnością cieszą się zwłaszcza nowalijkowe koktajle. To świetna propozycja na zdrowe, lekkie i szybkie śniadanie. Dodatkowo jest niskokaloryczna, bogata w niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu witaminy i składniki mineralne.

Pierwsza propozycja to koktajl przygotowany z: 500 ml kefiru, 250 ml jogurtu naturalnego, 1 pęczka rzodkiewki, 1 pęczka koperku, 1/2 pęczka natki pietruszki, 1 ogórka, soli i pieprzu do smaku. Warzywa należy umyć, drobno pokroić i wrzucić do miski. Następnie dodaje się jogurt, kefir i blenduje. Na koniec doprawia się przyprawami i schładza.

Kolejny koktajl sporządza się z: 1 pęczka botwinki, 1 czerwonego grejpfruta, 1 banana, 250 ml jogurtu naturalnego, 300 ml wody niegazowanej. Owoce obiera się ze skórki i kroi na kawałki. Botwinę myje się i szatkuje. Najpierw blenduje się grejpfruta z wodą. Następnie dodaje botwinkę, banana, jogurt i całość jeszcze raz miksuje.

Innym pomysłem jest koktajl z: 1 pęczka rzodkiewki z liśćmi, 1 ogórka, 2 bananów, 1 łyżeczki startego korzenia imbiru, 1 łyżeczki oleju lnianego, 350 ml wody. Warzywa myje się i kroi. Do miski wrzuca się obranego ze skórki i podzielonego na kawałki banana, imbir, olej, wodę i blenduje. Następnie dodaje się rzodkiewkę z liśćmi, ogórka i ponownie miksuje.

Jak wybrać zdrowe nowalijki? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak wybrać zdrowe i wartościowe nowalijki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Nowalijki – przepis na sałatkę z tuńczykiem

Do przygotowania tuńczykowej sałatki z nowalijek potrzebne będą: mała główka sałaty masłowej, 1 ogórek, kilka rzodkiewek, 2 ugotowane jajka, 1 puszka tuńczyka w oleju, kilka zielonych oliwek, szczypiorek, sól, pieprz. Świeże warzywa myje się. Sałatę po osuszeniu rwie się na kawałki. Ogórek i rzodkiewki kroi się w plasterki. Razem miesza się je w misce. Na wierzch kładzie się kawałki tuńczyka, pokrojone jajka i oliwki. Całość posypuje się szczypiorkiem, skrapla olejem z tuńczyka i doprawia.

Czym są Nowalijki Kujawskie z Kruszwicy?

Nowalijki Kujawskie to coroczna impreza plenerowa, która odbywa się na Wzgórzu Zamkowym Kruszwica. Jej celem przewodnim jest promocja zdrowej żywności, w tym wiosennych nowalijek. Wydarzeniu towarzyszą pokazy i konkursy kulinarne z zakresu wykorzystania nowalijek w rozmaitych potrawach, w tym sałatkach, deserach czy daniach mięsnych. Dodatkowymi atrakcjami nowalijkowego pikniku w Kruszwicy są: Bieg Nowalijkowy na 10 km, jarmark produktów regionalnych, rozmaite zabawy dla dzieci, koncerty i skecze.

Czy nowalijki są zdrowe? Odpowiedź znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Nowalijki – czy są zdrowe? Źródło: Stylowy Magazyn


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
314
27
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?