Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nietrzymanie moczu po porodzie: poród naturalny a cesarskie cięcie – przyczyny i leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Nietrzymanie moczu po porodzie: poród naturalny a cesarskie cięcie – przyczyny i leczenie

Kobieta w ciąży ćwiczy na macie

Fot: Photographee.eu / fotolia.com

Nietrzymanie moczu po „cesarce” zdarza się rzadziej niż po porodzie naturalnym. Poród naturalny to duży wysiłek dla organizmu, dlatego po urodzeniu dziecka mięśnie dna miednicy mogą rozluźnić się i zwiotczeć. Jest to proces odwracalny, ale czasem nietrzymanie moczu po porodzie wymaga leczenia.

Nietrzymanie moczu może wystąpić w różnym wieku, ale najczęściej dotyka osoby starsze, kobiety po menopauzie, ciężarne i matki w okresie połogu. Ze względu na budowę anatomiczną i znaczenie hormonów nietrzymanie moczu zwykle pojawia się u kobiet. W ciąży i po porodzie nietrzymanie moczu związane jest z osłabieniem mięśni, a szczególnie mięśnia łonowo-guzicznego. Najczęściej występuje wysiłkowe nietrzymanie moczu po porodzie, czyli popuszczanie moczu podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów, podczas śmiechu, kaszlu czy kichania.

Co zrobić, aby uniknąć problemów z nietrzymaniem moczu? Zobacz nasz film i poznaj opinię ekspertów

Zobacz film: Co zrobić, aby uniknąć problemów z nietrzymaniem moczu? Źródło: Klinika urody.

Nietrzymanie moczu po porodzie – przyczyny i czas trwania

Nietrzymanie moczu po ciąży może wynikać ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety podczas ciąży, porodu i połogu. W takich przypadkach najczęściej nietrzymanie moczu pojawia się już w trakcie ciąży i utrzymuje przez pewien czas po jej rozwiązaniu. Przyczyną tej przypadłości jest zwiększenie produkcji progesteronu, który m.in. pozwala utrzymać ciążę, oraz relaksyny. Hormony te rozluźniają mięśnie, w tym mięśnie dna miednicy. Wskutek tego mogą one nie być w stanie kontrolować w pełni wypływania moczu z dróg moczowych.

Nietrzymanie moczu w ciąży wiąże się też z powiększaniem się macicy i ciężaru płodu.

Popuszczanie moczu po porodzie zdarza się bardzo często, po porodzie naturalnym nawet u co drugiej lub co trzeciej kobiety. Możliwe jest zarówno u tych osób, które rodziły siłami natury – nietrzymanie moczu po porodzie naturalnym, jak i u kobiet, u których konieczne było przeprowadzenie cesarskiego cięcia. Nietrzymanie moczu po tzw. cesarce zdarza się rzadziej niż po porodzie naturalnym, chyba że podczas zabiegu uszkodzone zostaną mięśnie.

Zobacz film: Jak Bożena poradziła sobie z problemem nietrzymania moczu? Źródło: 36,6

Możliwe przyczyny nietrzymania moczu po ciąży to także:

  • zwiotczenie mięśni dna miednicy – po wysiłku, jakim jest ciąża, a szczególnie u osób z nadwagą i tych, które często miały zaparcia w ciąży,
  • urodzenie dziecka o wadze powyżej 4 kilogramów,
  • urodzenie kilkorga dzieci,
  • poród zabiegowy – kleszczowy lub z użyciem próżnociągu położniczego,
  • rzadko uszkodzenie mięśni podczas porodu.

Nietrzymanie moczu po porodzie powinno ustąpić po kilku tygodniach, a najpóźniej po kilku miesiącach od wydania dziecka na świat. W tym czasie organizm kobiety regeneruje się, stabilizuje się gospodarka hormonalna, a to, jak długo trwa powrót do formy, jest sprawą indywidualną. Jeśli nietrzymanie moczu po ciąży nie ustępuje w ciągu 6 miesięcy, należy udać się do lekarza, ponieważ może się okazać, że konieczne jest leczenie tej przypadłości.

Zobacz film: 23. Jak możemy leczyć nietrzymanie moczu? Źródło: 36,6

Nietrzymane moczu po porodzie – leczenie i ćwiczenia

Jeszcze przed planowanym zajściem w ciążę kobieta powinna trenować mięśnie dna miednicy, by uniknąć nietrzymania moczu w ciąży i po porodzie. Mięśnie dna miednicy, inaczej mięśnie Kegla, ćwiczy się poprzez ich napinanie i rozluźnianie.

Nietrzymanie moczu po porodzie powinno skłonić do jak najszybszego rozpoczęcia ćwiczeń. Nie są one obciążające, więc można wykonywać je nawet w kilka dni po urodzeniu dziecka. Pierwsze efekty powinny pojawić się po kilku tygodniach regularnego treningu.

Na czym polega laserowe leczenie nietrzymania moczu? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Laserowe leczenie nietrzymania moczu. Źródło: Klina urody.

Trzy razy dziennie, będąc w dowolnej pozycji, należy napinać mięśnie dna miednicy oraz pośladków, a następnie rozluźniać je po 2 sekundach. Jedna seria powinna składać się z 10 do 20 powtórzeń. Możliwe jest też stosowanie urządzenia elektrycznego do stymulacji mięśni w celu ich wzmocnienia.

Sposobem na nietrzymanie moczu po porodzie jest też rezygnacja z napojów podrażniających pęcherz moczowych, takich jak kawa, herbata, sok pomidorowy czy z cytrusów. Ważne jest również regularne oddawanie moczu, by zapobiec jego gromadzeniu w pęcherzu.

Zobacz film: Mięśnie Kegla - gdzie ich szukać i do czego służą? Źródło: Stylowy Magazyn.

Jeśli wzmacnianie mięśni Kegla nie daje zadowalających rezultatów, lekarz może zadecydować o włączeniu leczenia farmakologicznego. Gdy ono również okaże się nieskuteczne, problem nietrzymania moczu po porodzie można rozwiązać operacyjnie. Metoda chirurgiczna stosowana jest tylko w przypadkach, w których wszystkie inne sposoby zawiodły.

Skutecznym sposobem na nietrzymanie moczu po porodzie jest operacyjne wszczepienie specjalnej taśmy pod cewkę moczową kobiety. Zabieg wykonuje się w większości przypadków przezpochwowo, a założona taśma nie wymaga wymieniania ani usunięcia po pewnym czasie. Łączy się ona z tkankami organizmu i podtrzymuje osłabione mięśnie dna miednicy.

Na popularności zyskuje również mniej inwazyjne laserowe korygowanie uszkodzonych tkanek. Można zastosować je wówczas, gdy stwierdzono, że nietrzymanie moczu po porodzie wynika właśnie z uszkodzeń powstałych podczas wydawania dziecka na świat. Skuteczność tego leczenia jest większa w przypadku niewielkich uszkodzeń.

Zobacz film: Wykorzystanie laserów w ginekologii. Źródło: Bez skazy

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
1
Polecamy
Nietrzymanie moczu w ciąży a utrata wód płodowych – rozróżnienie, przyczyny, jak sobie radzić
Nietrzymanie moczu w ciąży a utrata wód płodowych – rozróżnienie, przyczyny, jak sobie radzić TVN zdrowie
Przyczyny porodu po terminie
Przyczyny porodu po terminie Dzień Dobry TVN
Jakie są przyczyny, objawy i postępowanie w przypadku wewnątrzmacicznego obumarcia płodu?
Jakie są przyczyny, objawy i postępowanie w przypadku wewnątrzmacicznego obumarcia płodu? Dzień Dobry TVN
Zobacz zapis czatu z ekspertem, fizjoterapeutką Katarzyną Krzysztoszek, specjalizującą się w terapii uroginekologicznej
Zobacz zapis czatu z ekspertem, fizjoterapeutką Katarzyną Krzysztoszek, specjalizującą się w terapii uroginekologicznej TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Wrzody żołądka - dlaczego dokuczają jesienią? Czy domowe leczenie jest skuteczne?
Wrzody żołądka - dlaczego dokuczają jesienią? Czy domowe leczenie jest skuteczne?
Serce płucne a przerost prawej komory serca – jak rozpoznać? Objawy i leczenie
Serce płucne a przerost prawej komory serca – jak rozpoznać? Objawy i leczenie
Koper włoski – składniki odżywcze, właściwości lecznicze
Koper włoski – składniki odżywcze, właściwości lecznicze
Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie?
Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie?
Jakie są objawy egzemy? Kryteria rozpoznania atopowego zapalenia skóry
Jakie są objawy egzemy? Kryteria rozpoznania atopowego zapalenia skóry
Ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła
Ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła