Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nietrzymanie moczu po porodzie: poród naturalny a cesarskie cięcie – przyczyny i leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Nietrzymanie moczu po porodzie: poród naturalny a cesarskie cięcie – przyczyny i leczenie

Kobieta w ciąży ćwiczy na macie

Fot: Photographee.eu / fotolia.com

Nietrzymanie moczu po „cesarce” zdarza się rzadziej niż po porodzie naturalnym. Poród naturalny to duży wysiłek dla organizmu, dlatego po urodzeniu dziecka mięśnie dna miednicy mogą rozluźnić się i zwiotczeć. Jest to proces odwracalny, ale czasem nietrzymanie moczu po porodzie wymaga leczenia.

Nietrzymanie moczu może wystąpić w różnym wieku, ale najczęściej dotyka osoby starsze, kobiety po menopauzie, ciężarne i matki w okresie połogu. Ze względu na budowę anatomiczną i znaczenie hormonów nietrzymanie moczu zwykle pojawia się u kobiet. W ciąży i po porodzie nietrzymanie moczu związane jest z osłabieniem mięśni, a szczególnie mięśnia łonowo-guzicznego. Najczęściej występuje wysiłkowe nietrzymanie moczu po porodzie, czyli popuszczanie moczu podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów, podczas śmiechu, kaszlu czy kichania.

Co zrobić, aby uniknąć problemów z nietrzymaniem moczu? Zobacz nasz film i poznaj opinię ekspertów

Zobacz film: Co zrobić, aby uniknąć problemów z nietrzymaniem moczu? Źródło: Klinika urody.

Nietrzymanie moczu po porodzie – przyczyny i czas trwania

Nietrzymanie moczu po ciąży może wynikać ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety podczas ciąży, porodu i połogu. W takich przypadkach najczęściej nietrzymanie moczu pojawia się już w trakcie ciąży i utrzymuje przez pewien czas po jej rozwiązaniu. Przyczyną tej przypadłości jest zwiększenie produkcji progesteronu, który m.in. pozwala utrzymać ciążę, oraz relaksyny. Hormony te rozluźniają mięśnie, w tym mięśnie dna miednicy. Wskutek tego mogą one nie być w stanie kontrolować w pełni wypływania moczu z dróg moczowych.

Nietrzymanie moczu w ciąży wiąże się też z powiększaniem się macicy i ciężaru płodu.

Popuszczanie moczu po porodzie zdarza się bardzo często, po porodzie naturalnym nawet u co drugiej lub co trzeciej kobiety. Możliwe jest zarówno u tych osób, które rodziły siłami natury – nietrzymanie moczu po porodzie naturalnym, jak i u kobiet, u których konieczne było przeprowadzenie cesarskiego cięcia. Nietrzymanie moczu po tzw. cesarce zdarza się rzadziej niż po porodzie naturalnym, chyba że podczas zabiegu uszkodzone zostaną mięśnie.

Zobacz film: Jak Bożena poradziła sobie z problemem nietrzymania moczu? Źródło: 36,6

Możliwe przyczyny nietrzymania moczu po ciąży to także:

  • zwiotczenie mięśni dna miednicy – po wysiłku, jakim jest ciąża, a szczególnie u osób z nadwagą i tych, które często miały zaparcia w ciąży,
  • urodzenie dziecka o wadze powyżej 4 kilogramów,
  • urodzenie kilkorga dzieci,
  • poród zabiegowy – kleszczowy lub z użyciem próżnociągu położniczego,
  • rzadko uszkodzenie mięśni podczas porodu.

Nietrzymanie moczu po porodzie powinno ustąpić po kilku tygodniach, a najpóźniej po kilku miesiącach od wydania dziecka na świat. W tym czasie organizm kobiety regeneruje się, stabilizuje się gospodarka hormonalna, a to, jak długo trwa powrót do formy, jest sprawą indywidualną. Jeśli nietrzymanie moczu po ciąży nie ustępuje w ciągu 6 miesięcy, należy udać się do lekarza, ponieważ może się okazać, że konieczne jest leczenie tej przypadłości.

Zobacz film: 23. Jak możemy leczyć nietrzymanie moczu? Źródło: 36,6

Nietrzymane moczu po porodzie – leczenie i ćwiczenia

Jeszcze przed planowanym zajściem w ciążę kobieta powinna trenować mięśnie dna miednicy, by uniknąć nietrzymania moczu w ciąży i po porodzie. Mięśnie dna miednicy, inaczej mięśnie Kegla, ćwiczy się poprzez ich napinanie i rozluźnianie.

Nietrzymanie moczu po porodzie powinno skłonić do jak najszybszego rozpoczęcia ćwiczeń. Nie są one obciążające, więc można wykonywać je nawet w kilka dni po urodzeniu dziecka. Pierwsze efekty powinny pojawić się po kilku tygodniach regularnego treningu.

Na czym polega laserowe leczenie nietrzymania moczu? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Laserowe leczenie nietrzymania moczu. Źródło: Klina urody.

Trzy razy dziennie, będąc w dowolnej pozycji, należy napinać mięśnie dna miednicy oraz pośladków, a następnie rozluźniać je po 2 sekundach. Jedna seria powinna składać się z 10 do 20 powtórzeń. Możliwe jest też stosowanie urządzenia elektrycznego do stymulacji mięśni w celu ich wzmocnienia.

Sposobem na nietrzymanie moczu po porodzie jest też rezygnacja z napojów podrażniających pęcherz moczowych, takich jak kawa, herbata, sok pomidorowy czy z cytrusów. Ważne jest również regularne oddawanie moczu, by zapobiec jego gromadzeniu w pęcherzu.

Zobacz film: Mięśnie Kegla - gdzie ich szukać i do czego służą? Źródło: Stylowy Magazyn.

Jeśli wzmacnianie mięśni Kegla nie daje zadowalających rezultatów, lekarz może zadecydować o włączeniu leczenia farmakologicznego. Gdy ono również okaże się nieskuteczne, problem nietrzymania moczu po porodzie można rozwiązać operacyjnie. Metoda chirurgiczna stosowana jest tylko w przypadkach, w których wszystkie inne sposoby zawiodły.

Skutecznym sposobem na nietrzymanie moczu po porodzie jest operacyjne wszczepienie specjalnej taśmy pod cewkę moczową kobiety. Zabieg wykonuje się w większości przypadków przezpochwowo, a założona taśma nie wymaga wymieniania ani usunięcia po pewnym czasie. Łączy się ona z tkankami organizmu i podtrzymuje osłabione mięśnie dna miednicy.

Na popularności zyskuje również mniej inwazyjne laserowe korygowanie uszkodzonych tkanek. Można zastosować je wówczas, gdy stwierdzono, że nietrzymanie moczu po porodzie wynika właśnie z uszkodzeń powstałych podczas wydawania dziecka na świat. Skuteczność tego leczenia jest większa w przypadku niewielkich uszkodzeń.

Zobacz film: Wykorzystanie laserów w ginekologii. Źródło: Bez skazy

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
1
Polecamy
Nietrzymanie moczu w ciąży a utrata wód płodowych – rozróżnienie, przyczyny, jak sobie radzić
Nietrzymanie moczu w ciąży a utrata wód płodowych – rozróżnienie, przyczyny, jak sobie radzić TVN zdrowie
Przyczyny porodu po terminie
Przyczyny porodu po terminie Dzień Dobry TVN
Jakie są przyczyny, objawy i postępowanie w przypadku wewnątrzmacicznego obumarcia płodu?
Jakie są przyczyny, objawy i postępowanie w przypadku wewnątrzmacicznego obumarcia płodu? Dzień Dobry TVN
Zobacz zapis czatu z ekspertem, fizjoterapeutką Katarzyną Krzysztoszek, specjalizującą się w terapii uroginekologicznej
Zobacz zapis czatu z ekspertem, fizjoterapeutką Katarzyną Krzysztoszek, specjalizującą się w terapii uroginekologicznej TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?