Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nieswoiste choroby jelit – co trzeba o nich wiedzieć i jak wygląda ich leczenie?
menu
Polub nas na Facebooku

Nieswoiste choroby jelit – co trzeba o nich wiedzieć i jak wygląda ich leczenie?

Mężczyzn,a który ma problemy z żołądkiem

Fot: AntonioGuillem / gettyimages.com

Problemy z jelitami mogą się pojawić z bardzo wielu powodów. Część z nich ma podłoże genetyczne, a część to konsekwencja niezdrowego stylu życia. Skąd się biorą choroby jelit i jakie dolegliwości powinny skłonić do wizyty u specjalisty?

Jelita często nazywane są naszym drugim mózgiem. Dlaczego? Bo to od bytujących tam bakterii zależy nie tylko nasz metabolizm, odporność, ale także samopoczucie. Tym samym zaburzenie naturalnej mikroflory jelitowej może doprowadzić do szeregu problemów ze zdrowiem, które nie zawsze kojarzone są układem pokarmowym. Jak bardzo tzw. mózg trzewny wpływa na organizm? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Co to jest mózg trzewny? Źródło: 36,6.

Nieswoiste zapalenia jelit – co trzeba o nim wiedzieć?

Do problemów z jelitami najczęściej przyczynia się stan zapalny. Może być on spowodowany infekcją, złą dietą czy zbyt częstym sięganiem po używki (przede wszystkim alkohol i papierosy). Zdarza się, że ma podłoże autoimmunologiczne lub genetyczne. Wśród chorób zapalnych wyróżnia się tzw. nieswoiste zapalenia jelit, do których zalicza się dwie jednostki chorobowe: wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz chorobę Leśniowskiego-Crohna.

Najbardziej charakterystycznym objawem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego jest biegunka z domieszką śluzu i krwi. Mogą także pojawić się bóle brzucha.

Do objawów choroby Leśniowskiego-Crohna należą:

  • silne bóle brzucha;
  • brak apetytu;
  • obecność krwi i śluzu w stolcu;
  • ogólne osłabienie organizmu;
  • spadek masy ciała.

Mimo że dolegliwości są dość charakterystyczne to postawienie prawidłowej diagnozy nie zawsze jest proste. U pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna od wystąpienia pierwszych objawów do postawienia rozpoznania mija nawet pięć lat. Dlaczego tak się dzieje? Zobacz film i poznaj opinię eksperta, prof. Grażyny Rydzewskiej, prezesa Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii:

Zobacz film: Dlaczego łatwiej zdiagnozować wrzodziejące zapalenie jelit niż chorobę Leśniowskiego-Crohna? Źródło: 36,6.

Choroba Leśniowskiego-Crohna – skąd się bierze? 

Choroba Leśniowskiego-Crohna bardzo często dotyczy całego układu pokarmowego. Zmiany mogą się pojawić zarówno w jamie ustnej, jak i odbycie. Toczący się w organizmie pacjentów stan zapalny ma charakter przewlekły i często ustępuje po przyjęciu leków, np. przeciwbiegunkowych. Tym samym chorzy bagatelizują problem i zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, gdy epizody z biegunką czy zaparciami zaczną się powtarzać i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Największym problemem przy diagnozowaniu choroby Leśniowskiego-Crohna jest to, że wszystkie charakterystyczne dla schorzenia objawy nie występują jednocześnie. Zbyt późne postawienie rozpoznania niesie za sobą określone konsekwencje. Jakie? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Jakie są konsekwencje zbyt późnego rozpoznania choroby Leśniowskiego-Crohna? Źródło: 36,6.

Nie lekceważ objawów i obserwuj swój organizm

Styl życia jaki większość z nasz prowadzi ma bezpośredni wpływ na to, jak pracuje nasz układ pokarmowy. Szczególną czujność powinny zachować osoby, u których dolegliwości ze strony tego układu pokarmowego długo się utrzymują i często nawracają. Powtarzające się biegunki, bóle brzucha czy spadek masy ciała bez wyraźnej przyczyny – powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Co jeszcze wymaga zgłoszenia się do lekarza i jakie badania warto wykonać, aby potwierdzić lub wykluczyć nieswoiste choroby jelit?

Zobacz film: Kiedy trzeba iść do lekarza? Źródło: 36,6.

Nieswoiste choroby jelit – jak wygląda leczenie?

Pacjenci, u których badania potwierdziły wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub chorobę Leśniowskiego-Crohna, wymagają stałej opieki lekarza. Bardzo ważne jest to, aby pacjenci nauczyli się kontrolować stan zapalny, który toczy się w układzie pokarmowym. Dobre leczenie o takie, które trwa cały czas, niestety część chorych leczy się od nawrotu do nawrotu, a to może być bardzo niebezpieczne. Jak powinno wyglądać prawidłowe i skuteczne leczenie nieswoistych zapaleń jelit? Odpowiedzi w filmie poniżej udziela prof. Grażyna Rydzewska, prezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii:

Zobacz film: Jak powinno wyglądać leczenie nieswoistych chorób jelit? Źródło: 36,6.

Nieswoiste choroby jelit – jakie są nowoczesne metody leczenia?

Podstawą leczenia tej grupy chorób układu pokarmowego jest farmakologia, która ma na celu zapobiegać nawrotom oraz łagodzić objawy towarzyszące schorzeniu. Schemat leczenia powinien być dobierany indywidualnie dla każdego pacjenta. Część chorych po długim przyjmowaniu jednego preparatu przestaje na niego reagować, dlatego często konieczna jest wymiana leków na inne. Innym rozwiązaniem mogą być nowoczesne terapie, tzw. leczenie biologiczne.

Na co mogą liczyć pacjenci? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jakie są dostępne nowe terapie w leczeniu nieswoistych zapalnych chorób jelit? Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
39
7
Polecamy
Nieswoiste zapalne choroby jelit.
Co przyczynia się do ich rozwoju i czy można je skutecznie leczyć?
Nieswoiste zapalne choroby jelit. Co przyczynia się do ich rozwoju i czy można je skutecznie leczyć? TVN zdrowie
Refluks.
Dolegliwość czy poważna choroba?
Refluks. Dolegliwość czy poważna choroba? Dzień Dobry TVN
Hipochondria – nerwica hipochondryczna.
Objawy oraz leczenie hipochondrii
Hipochondria – nerwica hipochondryczna. Objawy oraz leczenie hipochondrii Dzień Dobry TVN
Choroby jelit – jakie są ich przyczyny i jak skutecznie je leczyć? 
Choroby jelit – jakie są ich przyczyny i jak skutecznie je leczyć?  TVN zdrowie
Komentarze (4)
Redakcja serwisu
Artykuł nie jest charakterystyką diety, która opisana została w innych tekstach. Tekst nie stanowi również o chorobie schyłkowej, a o nieswoistych chorobach jelit. Eozynofilowe zapalenie jelita nie zalicza się do NZJ.
Czytaj całość
JJ
A eozynofilowe zapalenie jelita nie zalicza się też do NZJ?
Czytaj całość
Zator
Ale przecież jeszcze jest dająca bardzo podobne objawy choroba uchyłkowa jelit. Teraz jakoś mam to w miarę opanowane, nie mniej asamax do końca życia muszę brać. W magazynie ani w artykule nie było nigdy o tej chorobie mowy. Może warto by i takie schorzenie omówić?
Czytaj całość
sylwia90
czy możecie napisać co jest wskazane a co nie w diecie dla osoby chorującej na wrzodziejące zapalenie jelita? byłoby to bardzo pomocne .
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty