Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nie daj się zaskoczyć wirusowemu zapaleniu wątroby! 28 lipca obchodzony jest światowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby
menu
Polub nas na Facebooku

Nie daj się zaskoczyć wirusowemu zapaleniu wątroby! 28 lipca obchodzony jest światowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby

Wirusowe zapalenie wątroby to schorzenie, które może pojawić się niezależnie od wieku i co gorsza, bardzo rzadko daje objawy, które jednoznacznie sugerowałyby problemy z wątrobą. Choć choroba jest dość powszechna, to ciągle wiemy o niej zbyt mało i nie potrafimy się przed nią chronić. 28 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby.

Na problemy z wątrobą może wpływać bardzo wiele czynników. W większości przypadków za uszkodzenie narządu odpowiadają alkohol, leki lub substancje chemiczne. Czasem niewłaściwa praca narządu spowodowana jest chorobą autoimmunologiczną. W przypadku pacjentów z wirusowym zapaleniem wątroby przyczyną problemów jest zakażenie wirusem. W zależności od typu wirusa chorobę dzieli się na:

  • wirusowe zapalenie wątroby typu A (HAV),
  • wirusowe zapalenie wątroby typu B (HBV),
  • wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV)
  • wirusowe zapalenie wątroby typu D (HDV),
  • wirusowe zapalenie wątroby typu E (HEV),
  • wirusowe zapalenie wątroby typu G (HGV).

W Polsce najczęściej diagnozuje się trzy pierwsze typy choroby.

Wirusowe zapalenie wątroby – jak rozpoznać?

Bez względu na to, który z wirusów wywołał zakażenie objawy są praktycznie identyczne. U chorych pojawia się żółte zabarwienie skóry, ciemniejsze zabarwienie moczu i odbarwienie stolca (jeśli z WZW współistnieje patologia dróg żółciowych), stany podgorączkowe, bóle mięśni i stawów, osłabienie, brak apetytu, nudności, ból w prawym podżebrzu oraz powiększenie wątroby. Mimo że na pierwszy rzut oka objawy wirusowego zapalenia wątroby wydają się bardzo charakterystyczne to rzadko kiedy występują wszystkie jednocześnie. Zdarza się, że chorzy w pierwszej kolejności podejrzewają zwykłe przeziębienie lub grypę. Są też tacy pacjenci, u których – w pierwszej fazie choroby – nie pojawiają się żadne dolegliwości, a do specjalisty trafiają dopiero wtedy, gdy choroba jest już bardzo mocno zaawansowana.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A), czyli choroba brudnych rąk

Wirusowe zapalenie wątroby typu A nazywane „chorobą brudu” lub „chorobą brudnych rąk”, jest ściśle związane z nieodpowiednimi warunkami higienicznymi i sanitarnymi. Zarazić można się nią poprzez spożycie zakażonej wody, żywności (także tej niedogotowanej lub przygotowanej w niewłaściwych warunkach) oraz przez kontakt z osobą chorą (zwłaszcza we wczesnej fazie choroby, która przebiega bezobjawowo).

Co zrobić, aby uniknąć choroby? Przede wszystkim trzeba pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad higieny, tj. o myciu rąk (mydłem, pod ciepłą wodą i odpowiednio długo, czyli co najmniej 30-40 sekund). Dobrym zabezpieczeniem jest również szczepienie ochronne przeciw WZW A, które nie jest obowiązkowe, ale zalecane, zwłaszcza dla dzieci, które chodzą do przedszkola, osób planujących podróże do krajów, w których WZW A jest popularne czy osób pracujących przy przetwarzaniu żywności.

WZW B – choroba wszczepienna

Wirus WZW B – HBV występuje tylko u ludzi i jest odporny na czynniki zewnętrzne. Ze względu na charakterystyczną budowę wirus ten może się łączyć komórkami wątroby, dlatego rozpoznanie zakażenia jest stosunkowo trudne. Wirusowe zapalenie wątroby typu B nazywane jest chorobą wszczepienną, gdyż w większości przypadków do zakażenia dochodzi podczas naruszenia ciągłości tkanek, czyli na przykład podczas zabiegów chirurgicznych, przetaczania krwi, robienia tatuażu, przekłuwania uszu. Wirus może także „przejść” z matki na dziecko podczas porodu. Aby uniknąć zakażenia należy zachować szczególne środki ostrożności podczas wykonywania wspomnianych zabiegów i pamiętać o podstawowych zasadach higieny.

WZW C – jak się przed nim ustrzec?

Wirusowe zapalenie wątroby typu C to najgroźniejsza postać choroby. Co gorsza, choroba rozwija się bardzo powoli, a czasem bardzo długo nie daje żadnych objawów. Przez co chorzy nie mają świadomości, że są nosicielami groźnego wirusa i o chorobie dowiadują się wtedy, gdy ta jest już bardzo zaawansowana.

Jak dochodzi do zakażania? Wirus odpowiedzialny za wirusowe zapalenie wątroby typu C szerzy się poprzez naruszenie ciągłości tkanek, drogą seksualną, okołoporodową – podczas porodu, przy przetaczaniu krwi oraz w czasie hemodializ. Jednak najwięcej zakażeń zdarza się podczas robienia tatuaży, a także wykonywania zabiegów w salonach kosmetycznych.

Wirus HCV jest bardzo groźny i nie ma na niego szczepionki. Dlatego, aby nie dopuścić do zakażenia należy zawsze zachowywać maksymalne środki ostrożności podczas wykonywania zabiegów kosmetycznych czy upiększających. Zakażenie może prowadzić do rozwoju marskości lub raka wątroby.

Jak zbudowana jest wątroba? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak zbudowana jest wątroba? Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
2
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?