Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nerwica a depresja – w czym są podobne, a czym się różnią te zaburzenia psychiczne?
menu
Polub nas na Facebooku

Nerwica a depresja – w czym są podobne, a czym się różnią te zaburzenia psychiczne?

Sharie Kennedy/getty images

Nerwica i depresja to najczęściej diagnozowane zaburzenia psychiczne u osób dorosłych. Mogą współwystępować, a ich obrazy kliniczne łączy wiele cech wspólnych. Należy jednak odróżniać te schorzenia, ponieważ mają inną etiologię i wymagają odmiennych metod terapii.

Zarówno depresja jak i nerwica zostały ujęte w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD–10 w rozdziale „Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania”. Te pierwsze to zaburzenia afektywne, czyli dotyczące nastroju (oznaczone symbolami F30–F39), a drugie to zaburzenia o podłożu lękowym (oznaczone symbolami F40–F48 w ICD–10).

Czytaj też:

Nerwica a depresja

Depresja i nerwica to schorzenia o różnych podłożach i innym typie wiodących symptomów. Nerwice to zaburzenia, których źródłem jest lęk. Może on przyjmować różne postacie, np. fobii lub natręctw. Symptomatyka nerwic jest bardzo zróżnicowana – od patologicznych form zachowania, po psychogenne objawy wegetatywne. Depresja to z kolei zespół zaburzeń psychicznych dotykających samopoczucia. Charakterystyczne jest dla niej obniżenie nastroju o różnym nasileniu. Towarzyszą mu dolegliwości psychosomatyczne.

Na czym polega nerwica?

Charakterystyczny dla wszystkich nerwic jest silny, irracjonalny lęk. Może to być lęk uogólniony lub pojawiający się w obliczu określonych sytuacji czy obiektów. Chory zwykle ma świadomość, że jego reakcje są nieadekwatne do okoliczności, ale nie jest w stanie nad nimi zapanować. Przyczyną nerwic są najczęściej negatywne doświadczenia z okresu dzieciństwa lub przewlekły stres.

Symptomy nerwicy podzielić można na cztery grupy:

  • objawy wegetatywne – bóle i zawroty głowy, kołatanie serca, nagłe skoki ciśnienia tętniczego, napady duszności, zaburzenia równowagi, nadmierne pocenie się, drżenie kończyn, nudności, wymioty, biegunki, bezsenność,
  • zaburzenia poznawcze – problemy z koncentracją uwagi i zapamiętywaniem, natrętne myśli, zmiany w postrzeganiu rzeczywistości,
  • zaburzenia behawioralne – kompulsje (przymus wykonywania określonych, irracjonalnych czynności), unikanie sytuacji, które budzą dyskomfort i poczucie zagrożenia,
  • problemy emocjonalne – chwiejność nastroju, niepokój, spadek energii i motywacji, anhedonia, rozdrażnienie.

Na czym polega depresja?

Depresja charakteryzuje się długotrwałym obniżeniem nastroju, z którym współwystępują zwykle różne objawy somatyczne. Choroba ma podłoże wieloczynnikowe. Rozwija się pod wpływem predyspozycji genetycznych, zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu oraz na skutek uwarunkowań zewnętrznych (np. traum, niepowodzeń).

Objawy, w oparciu o występowanie których diagnozuje się depresję, to utrzymujące się przez minimum dwa tygodnie:

  • obniżenie nastroju – smutek, apatia, rozdrażnienie,
  • brak energii, wzmożona męczliwość,
  • anhedonia i utrata dotychczasowych zainteresowań.

Depresji często towarzyszą inne symptomy, takie jak osłabienie zdolności poznawczych, obniżona samoocena, irracjonalne poczucie winy, bóle głowy czy brzucha, zaburzenia snu i apetytu, spadek libido, myśli i czyny samobójcze.

Cechy wspólne nerwicy i depresji

Zaburzenia lękowe i afektywne łączy szereg objawów. W obu przypadkach następują: obniżenie nastroju, brak energii, osłabienie sprawności myślenia, a także dolegliwości somatyczne o podłożu psychicznym, takie jak problemy ze snem czy bóle o niejasnej etiologii. Co więcej, depresja i nerwica niejednokrotnie współwystępują. Lęk jest bardzo częstym, choć niespecyficznym objawem depresji. Przeważnie przyjmuje postać uogólnioną – chory czuje się zagrożony, przewiduje niekorzystny bieg wydarzeń. Jednocześnie osoby cierpiące na nerwicę zwykle dodatkowo mają złe samopoczucie w związku z faktem, że ich funkcjonowanie społeczne czy zawodowe jest upośledzone przez paraliżujący strach.

Depresja a nerwica – jakie są między nimi różnice?

Choć obraz kliniczny depresji i nerwicy może być bardzo podobny, są to odrębne jednostki chorobowe o różnej etiologii, więc wymagają odmiennego postępowania terapeutycznego.

Zaburzenia lękowe mają podłoże psychiczne, dlatego zasadniczą rolę w ich leczeniu odgrywa psychoterapia. W większości przypadków skuteczne okazują się metody terapii poznawczo–behawioralnej, które pozwalają zmodyfikować nieprzystosowawcze schematy myślenia i lękowe zachowania pacjenta. Nauka radzenia sobie z symptomami choroby często prowadzi do całkowitego ich ustąpienia. W cięższych przypadkach nerwic pomocne bywa doraźne stosowanie leków redukujących uciążliwe objawy, np. beta-blokerów lub benzodiazepin. W niektórych przypadkach zastosowanie mają także preparaty antydepresyjne. Dzięki ich działaniu poprawia się samopoczucie pacjenta, więc łatwiej mu podjąć walkę z chorobą.

W przypadku depresji farmakoterapia odgrywa kluczową rolę. Reguluje ona poziom neuroprzekaźników odpowiedzialnych za nastrój, tym samym łagodząc zasadnicze objawy choroby. Psychoterapia jest wskazana, jeśli u podłoża zaburzenia znajdują się problemy emocjonalne pacjenta. Wówczas – w zależności od ich charakteru – skorzystać można z metod terapii psychodynamicznej, behawioralnej czy humanistycznej, dzięki którym cierpiąca na depresję osoba może lepiej zrozumieć swoją chorobę, zmienić postrzeganie samego siebie czy przepracować wewnętrzne konflikty.

Zobacz film: Czym jest depresja i jak ją leczyć?

źródło:x-news

Bibliografia:

1. M. Seligman, E. Walker, D. Rosenhan, Psychopatologia, tł. J. Gilewicz, A. Wojciechowski, Poznań 2003.

2. W. Imielski, Zaburzenia psychiczne i emocjonalne, Warszawa 2010.

3. C. Hammen, Depresja, tł. M. Trzebiatowska, Gdańsk 2006.

4. A. Kępiński, Psychopatologia nerwic, Kraków 2009.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
76
6
Polecamy
Jak rozpoznać cyklotymię?
Poznaj jej przyczyny, objawy i metody leczenia
Jak rozpoznać cyklotymię? Poznaj jej przyczyny, objawy i metody leczenia Dzień Dobry TVN
Co to jest cyklofrenia?
Poznaj jej przyczyny, objawy i metody leczenia.
Co to jest cyklofrenia? Poznaj jej przyczyny, objawy i metody leczenia. Dzień Dobry TVN
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne TVN zdrowie
Depresja reaktywna (egzogenna) – przyczyny, objawy, leczenie
Depresja reaktywna (egzogenna) – przyczyny, objawy, leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?