Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to nerwica wegetatywna - przyczyny, objawy, leczenie i rozpoznanie
menu
Polub nas na Facebooku

Co to nerwica wegetatywna - przyczyny, objawy, leczenie i rozpoznanie

Smutna kobieta parzy w ziemię i trzyma się za głowę

Fot: Artem Furman / stock.adobe.com

Nerwica wegetatywna jest zespołem zaburzeń somatycznych, których podłoże znajduje się w psychice. Przyczyny zaburzenia to szybkie pobudzenie układu nerwowego oraz nadmierna opieka w dzieciństwie. Objawy nerwicy wegetatywnej to m.in. duszności, drżenie kończyn, ból w klatce piersiowej i wymioty. Leczenie zaburzenia polega na psychoterapii oraz podawaniu środków przeciwdepresyjnych. Osoba może sama zmniejszać objawy poprzez uprawianie sportu, zioła relaksacyjne i ograniczenie cukrów i tłuszczów.

Najczęstsze rodzaje nerwic to neurastenia, nerwica histeryczna, nerwica natręctw (anankastyczna), nerwica depresyjna oraz wegetatywna. Każda z nich ma podłoże w nadmiernie szybkim i stresującym trybie życia.

Co to jest nerwica wegetatywna?

Nerwica wegetatywna (somatyczna) jest zespołem zaburzeń na tle nerwowym, który przekłada się na dysfunkcję innych układów, m.in. pokarmowego, oddechowego, krążenia lub moczowo-płciowego.

Osoby cierpiące na to schorzenie stosunkowo późno trafiają do psychoterapeuty, ponieważ zwykle skupiają się na diagnostyce zaburzeń somatycznych.

Często pacjencji chorujący na nerwicę wegetatywną podejrzewają występowanie nowotworów mózgu, ponieważ objawy są tak niespecyficzne i intensywne. Jest to zaburzenie bardzo trudne do zdiagnozowania, ponieważ mimo silnych dolegliwości osoby te są zupełnie zdrowe fizycznie. Na chorobę cierpi kilka procent społeczeństwa. Największe ryzyko zachorowania mają pedanci i perfekcjoniści. Zaburzenie występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Zobacz też: Nerwica serca - objawy, przyczyny, leczenie

Przyczyny nerwicy wegetatywnej: czynniki biologiczne i środowiskowe

Biologiczną przyczyną nerwicy wegetatywnej jest stopień pobudzenia układu nerwowego. U osób, których układ nerwowy szybko się pobudza i powoli wycisza, znacznie częściej spotyka się stany nerwicowe o podłożu wegetatywnym. Jednak nie jest to bezpośrednia przyczyna powstania zaburzenia. 

Człowiek ten musi również wychowywać się w środowisku, które jest uznane przez otoczenie za niebezpieczne. Więc nie tyle czynniki zagrażające osobie są przyczyną choroby, lecz raczej sposób wychowania nastawiony na unikanie "wszelkiego zła w tym niebezpiecznym świecie pełnym cierpienia i smutku". 

W związku z tym taka osoba jest bezbronna w otaczającym ją środowisku i jedyne co może robić, to uciekać od wszelkich niebezpieczeństw. To z kolei powoduje kształtowanie się lęku.

Zobacz nasz film i dowiedz się wszystkiego o nerwicy

Zobacz film: Nerwica - skąd się bierze i jak ją leczyć? Źródło: 36,6.

Nerwica wegetatywna - objawy: duszności, drżenie kończyn, ból w klatce piersiowej, wymioty

Główne objawy nerwicy wegetatywnej to dolegliwości somatyczne. Pacjent cierpi często na kołatanie i przyspieszoną akcję serca, przez co podejrzewa się stany przedzawałowe i choroby układu krążenia. Osoby z tym zaburzeniem nadmiernie się pocą oraz drżą im kończyny, co przypomina stan tuż przed omdleniem. 

Ciężko jest im też złapać głęboki oddech, ponieważ łatwo mogą się zacząć dusić. Za to bardzo często ziewają i mają uczucie dławienia w gardle. Pacjenci, cierpiąc na nerwicę wegetatywną, czują również silny ucisk w klatce piersiowej i bóle brzucha, co często jest mylone z nowotworami narządów wewnętrznych. 

Osoby te doświadczają też nagłego uczucia chłodu lub gorąca, co jest zapowiedzią omdlenia lub nowotworu mózgu. Towarzyszy temu stan odrealnienia i depersonalizacja, co sugeruje początek choroby psychicznej.

Jak leczyć nerwicę wegetatywną: psychoterapia, leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe

Nerwica wegetatywna jest niezwykle trudna w rozpoznaniu, ponieważ dolegliwości jest tak wiele, że zanim postawi się właściwą diagnozę pacjent może stracić cierpliwość i udać się do kolejnego specjalisty. Osoba cierpi na konkretne problemy somatyczne, a badania nie wykazują niczego nieprawidłowego. Ciężko jest też przyjąć do wiadomości, że symptomy mają podłoże psychiczne.

Zobacz też: Nerwica żołądka - objawy, przyczyny, leczenie

Leczenie nerwicy wegetatywnej jest długotrwałe, a jego podstawą jest psychoterapia.

Dzięki temu pacjent może zredukować uczucie stresu i lęku oraz zmniejszyć odczuwanie poszczególnych dolegliwości cielesnych. Psychoterapia umożliwia zrozumienie przyczyn swoich zaburzeń, co jest podstawowym krokiem ku wyleczeniu. 

Niekiedy elementem wspierającym terapię jest przyjmowanie leków przeciwlękowych i przeciwdepresyjnych, które łagodzą objawy psychiczne. Jednak mają one liczne skutki uboczne oraz łatwo jest się od nich uzależnić, więc powinny być stosowane tylko w przypadku silnych objawów nerwicy.

Jak łagodzić objawy nerwicy wegetatywnej?

Aby pomóc sobie samemu w przypadku nerwicy wegetatywnej, podstawą jest uświadomienie sobie przyczyn dolegliwości. Warto też przygotowywać sobie preparaty ziołowe, która mają działanie uspokajające i adaptacyjne. 

Pomoże tu: 

  • dziurawiec, 
  • lawenda, 
  • werbena
  • kozłek lekarski 
  • pokrzywa. 

Symptomy cielesne są nasilane poprzez kontakt ze stresującymi sytuacjami, więc należy starać się ich unikać. W tym celu nieraz jednym sposobem jest zmiana pracy. Dużą rolę odgrywa również sposób odżywiania i dobry sen. Należy zrezygnować z tłustych potraw oraz produktów zawierających duże ilości cukru.

Organizm ulega znacznej poprawie podczas ćwiczeń fizycznych, więc warto każdego dnia uprawiać jogging, przejechać się na rowerze lub popływać w basenie.

Nawet pół godziny codziennie znacznie poprawia jakość życia i zmniejsza występowanie dolegliwości. Warto też zadbać o czas na relaks - można poczytać dobrą książkę lub wziąć aromatyczną kąpiel z olejkami eterycznymi.

Zobacz film: Objawy nerwicy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
429
18
Polecamy
Nerwica neurasteniczna - czym jest i jak wygląda leczenie?
Nerwica neurasteniczna - czym jest i jak wygląda leczenie? Dzień Dobry TVN
Nerwica żołądka i jeli objawy, leczenie, zioła, domowe sposoby
Nerwica żołądka i jeli objawy, leczenie, zioła, domowe sposoby Dzień Dobry TVN
Nerwica wegetatywna – objawy, przyczyny, leczenie
Nerwica wegetatywna – objawy, przyczyny, leczenie TVN zdrowie
Nerwica histeryczna i neurastenia - objawy, diagnoza i leczenie
Nerwica histeryczna i neurastenia - objawy, diagnoza i leczenie TVN zdrowie
Komentarze (1)
Aga
Toksokaraza ,uciski na kregoslupie ,zmianah miazdycowe ,alergie zapalenie ,zoladka wontroby ,stany zaoalne zebow ,i dodatkowo zmiany w kosciach ,prosze o pomoc a lekarze smiechy robili sobie jam zachodzilam do nich ,sla mnej to tez nie normalne ze odrazu tyle przypadlosci ,kazdy mowil zmien lekarzy ,robilam to ale kiedy dowiadywlai sie na co choruje robili sobie smiech zaczelam leczyc siw naturalnymi sposobami zawsze bglam mobilna i chce teraz tez ,uzdrwoic sie j pracwoac alw gdzje niw pojde dk pracy to mnei zwalniaja ,bo zlabne ,znam zasady i jest coraz gorzej
Balgam o pmoc ,jestem mama chce normlalnie wychowywac salwj dzieci ,q glowie siw tak krecilo zw polamalam noge
Czytaj całość
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?