Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nalewka z wiśni - wiśniówka, przepis na bazie wódki. Jak zrobić dobrą nalewkę w domu?
menu
Polub nas na Facebooku

Nalewka z wiśni - wiśniówka, przepis na bazie wódki. Jak zrobić dobrą nalewkę w domu?

Nalewka wiśniowa, wiśniówka.

Fot. alicjane / Getty Images

Nalewka z wiśni może nas rozgrzać zimą, kiedy dokuczać nam będzie nie tylko zimno, ale i przeziębienie. Jak zrobić domową wiśniówkę na bazie alkoholu - wódki i spirytusu? Zobaczcie przepis. 

Nalewka na bazie wiśni, popularnie nazywana wiśniówką, jest najprostszą nalewką do wykonania w domu. Nie wymaga wiele zaangażowania, zatem spokojnie mogą się podjąć jej wykonania nowicjusze.

Dlaczego warto wprowadzić do swojej diety wiśnie i czereśnie? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Wiśnie i czereśnie - dlaczego warto je jeść? Źródło: Dzień Dobry TVN

Wiśniówka - przepis na nalewkę na bazie spirytusu

  • 1 kg wiśni (wydrylowanych, zdrowych)
  • 500 ml spirytusu (95%)
  • 200 ml wody
  • 500 g cukru

Jak przygotować nalewkę?

Zacznij od dokładnego wypłukania i wydrylowania wiśni. Następnie wiśnie należy zalać spirytusem zmieszanym z wodą (wychodzi stężenie 70% alkoholu). Tak przygotowane wiśnie szczelnie zamykamy i odstawiamy w ciemne miejsce do 6 tygodni. 

Po tym czasie wodę i alkohol zlewamy do butelki, natomiast wiśnie zasypujemy cukrem i ponownie odstawiamy na około 2 tygodnie. Powstały w ten sposób likier odsączamy od wiśni, mieszamy z pierwszą nalewką i ponownie odstawiamy w ciemne miejsce, jednak tym razem na minimum 8 miesięcy. Po tym czasie nalewka jest gotowa.

Uwaga! Do nalewki można dodać kilka wiśni z pestkami. Zawarta w nich amigdalina doda charakteru i podniesie smak nalewki.

Wiśniówka na bazie wódki - przepis na nalewkę

  • około 1 kg. wiśni
  • od 2-2,5 szklanki cukru kryształu
  • 2 x 500 ml wódki

Jak przygotować nalewkę? Drugi przepis na wiśniówkę

Zaczynamy ponownie od opłukania i wydrylowania wiśni. Po tym czasie zalewamy je wódką tak, aby alkohol przykrył owoce (średnio wychodzi właśnie około 500 ml). Istnieje też druga opcja - wiśnie zasypujemy najpierw cukrem, a następnie zalewamy wódką, aby owoce zostały przykryte. 

Tak przygotowany słoik odstawiamy w ciemne miejsce na 5 tygodni, co parę dni potrząsając słoikiem (dzięki temu cukier się rozpuści). Po tym czasie nalewkę odcedzamy przez gazę, często trzeba to zrobić kilka kartonie żeby pozbyć się osadu. Dolewamy resztę wódki (jeśli pozostała) i kolejne 500 ml wody. Dokładnie mieszamy i rozlewamy do butelek. Nalewkę należy odstawić na minimum 4 miesiące. 

Uwaga! Zakonserwowane alkoholem pijane wiśnie przekładamy do słoiczków. Świetnie sprawdzają się w zimowej herbatce, deserach, koktajlach.

Wiśniówka - właściwości zdrowotne nalewki z wiśni

Czy wiśniówka może być zdrowa? Okazuje się, że paradoksalnie picie tego alkoholu może mieć właściwości zdrowotne. Nalewka z wiśni zawiera sporo potasu, dlatego wiśniówkę mogą pić osoby z problemami z układem krążenia. Regularne picie wiśniówki może pomóc w uregulowaniu ciśnienia tętniczego krwi, a także w pozbyciu się nadmiaru sodu z organizmu. 

W wiśniówce znajdziemy także magnez oraz sporo przeciwutleniaczy, które znajdują się w wiśniach, nawet tych zasypanych cukrem i zalanych alkoholem. Z tego względu do właściwości nalewki z wiśni można dołożyć wzmocnienie i uelastycznienie ścianek tętnic, ochronę przed żylakami i zakrzepami, poprawę odporności organizmu oraz stosowanie jej jako profilaktyki przeciwnowotworowej. Wiśniówka pomaga zwalczyć pierwsze objawy przeziębienia, wspomaga także proces trawienia - wiśnie pomagają usunąć nadmiar toksyn i produktów przemiany materii z organizmu. Aby zadbać o układ pokarmowy wystarczy przed większym lub bardziej tłustym obiadem wypić około 30 ml nalewki.

Zobaczcie na filmie w jaki sposób medycyna staropolska może pomóc w leczeniu różnych dolegliwości:

Zobacz film: Medycyna staropolska - produkty na przeziębienie. Źródło: W dobrym stylu


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
38
7
Komentarze (1)
ewa
zrobiłam nalewki pierwszy raz, biorąc przepisy z internetu, połowa przepisów jest do niczego, co stwierdziłam przy domowej produkcji nalewki. Podam swoją już wypróbowaną, najpierw zalewam owoce wódką i spirytusem, owoce są bez pestek..potem po 6 tygodniach w ciemnych miejscu, codziennie potrząsam słojem, zlewam sok do słoja, a owoce zasypuję cukrem, dajesz tyle ile chcesz, słodsze więcej, aż wychodzi likier...a słabsze, mało cukru...trzymasz w ciemnym miejscu 3 tygodnie, też codziennie potrząsasz słojem, potem zlewasz do słoja, gdzie wcześniej zlałaś sok z alkocholem, i tak trzymasz następne 2 tygodniee, po czym wlewasz przez geste sitko do butelek, i wstawiasz do ciemnego mieejsca, butelki leżakują od 3- 6 miesięcy, im dłużej , tym jest nalewka smaczniejsza....zrobiłam swoje nalewki z owoców.. agrest, czarna porzeczka, aronia, pigwa, pigwowiec, malina, mięta..smacznego...
Czytaj całość
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?