Nalewka na bazie wiśni, popularnie nazywana wiśniówką, jest najprostszą nalewką do wykonania w domu. Nie wymaga wiele zaangażowania, zatem spokojnie mogą się podjąć jej wykonania nowicjusze.
Dlaczego warto wprowadzić do swojej diety wiśnie i czereśnie? Dowiecie się tego z filmu:
Wiśniówka - przepis na nalewkę na bazie spirytusu
- 1 kg wiśni (wydrylowanych, zdrowych)
- 500 ml spirytusu (95%)
- 200 ml wody
- 500 g cukru
Jak przygotować nalewkę?
Zacznij od dokładnego wypłukania i wydrylowania wiśni. Następnie wiśnie należy zalać spirytusem zmieszanym z wodą (wychodzi stężenie 70% alkoholu). Tak przygotowane wiśnie szczelnie zamykamy i odstawiamy w ciemne miejsce do 6 tygodni.
Po tym czasie wodę i alkohol zlewamy do butelki, natomiast wiśnie zasypujemy cukrem i ponownie odstawiamy na około 2 tygodnie. Powstały w ten sposób likier odsączamy od wiśni, mieszamy z pierwszą nalewką i ponownie odstawiamy w ciemne miejsce, jednak tym razem na minimum 8 miesięcy. Po tym czasie nalewka jest gotowa.
Uwaga! Do nalewki można dodać kilka wiśni z pestkami. Zawarta w nich amigdalina doda charakteru i podniesie smak nalewki.
Wiśniówka na bazie wódki - przepis na nalewkę
- około 1 kg. wiśni
- od 2-2,5 szklanki cukru kryształu
- 2 x 500 ml wódki
Jak przygotować nalewkę? Drugi przepis na wiśniówkę
Zaczynamy ponownie od opłukania i wydrylowania wiśni. Po tym czasie zalewamy je wódką tak, aby alkohol przykrył owoce (średnio wychodzi właśnie około 500 ml). Istnieje też druga opcja - wiśnie zasypujemy najpierw cukrem, a następnie zalewamy wódką, aby owoce zostały przykryte.
Tak przygotowany słoik odstawiamy w ciemne miejsce na 5 tygodni, co parę dni potrząsając słoikiem (dzięki temu cukier się rozpuści). Po tym czasie nalewkę odcedzamy przez gazę, często trzeba to zrobić kilka kartonie żeby pozbyć się osadu. Dolewamy resztę wódki (jeśli pozostała) i kolejne 500 ml wody. Dokładnie mieszamy i rozlewamy do butelek. Nalewkę należy odstawić na minimum 4 miesiące.
Uwaga! Zakonserwowane alkoholem pijane wiśnie przekładamy do słoiczków. Świetnie sprawdzają się w zimowej herbatce, deserach, koktajlach.
Wiśniówka - właściwości zdrowotne nalewki z wiśni
Czy wiśniówka może być zdrowa? Okazuje się, że paradoksalnie picie tego alkoholu może mieć właściwości zdrowotne. Nalewka z wiśni zawiera sporo potasu, dlatego wiśniówkę mogą pić osoby z problemami z układem krążenia. Regularne picie wiśniówki może pomóc w uregulowaniu ciśnienia tętniczego krwi, a także w pozbyciu się nadmiaru sodu z organizmu.
W wiśniówce znajdziemy także magnez oraz sporo przeciwutleniaczy, które znajdują się w wiśniach, nawet tych zasypanych cukrem i zalanych alkoholem. Z tego względu do właściwości nalewki z wiśni można dołożyć wzmocnienie i uelastycznienie ścianek tętnic, ochronę przed żylakami i zakrzepami, poprawę odporności organizmu oraz stosowanie jej jako profilaktyki przeciwnowotworowej. Wiśniówka pomaga zwalczyć pierwsze objawy przeziębienia, wspomaga także proces trawienia - wiśnie pomagają usunąć nadmiar toksyn i produktów przemiany materii z organizmu. Aby zadbać o układ pokarmowy wystarczy przed większym lub bardziej tłustym obiadem wypić około 30 ml nalewki.
Zobaczcie na filmie w jaki sposób medycyna staropolska może pomóc w leczeniu różnych dolegliwości: