Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przyczyny nadpotliwości - stres, choroby, otyłość, dieta i tarczyca. Leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Przyczyny nadpotliwości - stres, choroby, otyłość, dieta i tarczyca. Leczenie

NAN

Fot: fotolia.com

Nadpotliwość to stan, w którym organizm wydziela więcej potu niż potrzeba do jego schłodzenia. Może być spowodowana chorobą lub czynnikami emocjonalnymi. Niezależnie od przyczyny nadmiernej potliwości, warto podjąć odpowiednią metodę leczenia.

Gruczoły potowe znajdują się na całym ciele. Najwięcej jest ich w skórze dłoni oraz stóp, dlatego te miejsca, zazwyczaj z przyczyn emocjonalnych, pocą się najbardziej. Nadpotliwość może również występować pod pachami, na twarzy czy w okolicach głowy. Jeśli nadmierna potliwość dotyczy całego ciała, warto się zbadać, ponieważ nadpotliwość ogólna może być oznaką zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu.

Zobacz film: Jak sobie radzić z nadmierną potliwością. Źródło: Dzień Dobry TVN

Nadpotliwość – przyczyny

Nadmierna potliwość ma różne przyczyny; najczęściej to reakcja organizmu na stres, lęk czy inne sytuacje, które wywołują silne emocje. Wówczas pocą się dłonie, stopy, twarz i skóra pod pachami. Nadpotliwość w tych miejscach, jeśli ma podłoże psychiczne, na ogół występuje wśród młodych ludzi i często słabnie po 25. roku życia, choć nie jest to regułą.

Nadpotliwość na całym ciele lub w wielu miejscach równocześnie może świadczyć o chorobie. Jeśli nie doszło do przegrzania organizmu, a stan psychiczno-emocjonalny jest stabilny, warto skonsultować się z lekarzem. Nadmierna potliwość towarzyszy przeziębieniu lub grypie, może być jednym z pierwszych symptomów zawału. Bywa również oznaką chorób, takich jak:

 • nadczynność tarczycy,
 • cukrzyca,

Zobacz nasz film i dowiedz się jak skutecznie leczyć nadpotliwość

Zobacz film: Czy wstrzyknięcie botoksu to najlepszy sposób walki z nadpotliwością? Źródło: Klinika urody.

  Nadpotliwość bardzo często występuje w przypadku otyłości, gdyż organizm osoby z dużą nadwagą podczas wysiłku fizycznego łatwo się przegrzewa.

  Przyczyną nadpotliwości może być zła dieta (obfita w ostre i słone potrawy), a także palenie tytoniu oraz zatrucia, w tym alkoholowe.

  Nadmierna potliwość u dzieci najczęściej jest spowodowana podwyższoną temperaturą ciała występującą podczas przeziębienia, może być też rekcją alergiczną. Infekcje i choroby skóry również przyczyniają się do nadpotliwości. Poważniejszą przyczyną nadmiernej potliwości u dzieci może być hipoglikemia (obniżony poziom cukru we krwi) lub niedobór składników pokarmowych, takich jak witamina D3.

  Nadpotliwość a tarczyca

  Zwiększona potliwość, która narasta w ciągu dnia, może być symptomem zaburzeń czynności tarczycy. Nadpotliwość najczęściej towarzyszy jej nadczynności, występuje nie miejscowo, lecz ogólnie na całym ciele i nie jest wywołana czynnikami psychicznymi.

  O metodzie leczenia, której zadaniem jest przywrócenie właściwego stężenia hormonów tarczycy, a tym samym zlikwidowanie problemu nadmiernej potliwości, decyduje lekarz. Może on wybrać kurację farmakologiczną lub zalecić podawanie radioaktywnego jodu niszczącego komórki tarczycy bądź zdecydować o leczeniu chirurgicznym polegającym na usunięciu nadczynnej tkanki tarczycy.

  Czy botoks jest skuteczny w walce z nadpotliwością? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

  Zobacz film: Jak toksyna botulinowa pomaga leczyć nadpotliwość? Źródło: Klinika urody.

  Leczenie nadpotliwości

  Nieleczona nadmierna potliwość, która pojawiła się w okresie dziecięcym lub w fazie dojrzewania, a która nie minęła z wiekiem, może skutkować zakażeniami bateryjnymi i grzybiczymi skóry w późniejszych latach. Nadpotliwość powoduje dyskomfort osoby dotkniętej tym problemem, m.in. z powodu plam pod pachami czy wilgotnych dłoni. Dlatego ważne jest podjęcie leczenia.

  Przede wszystkim należy zadbać o staranną higienę. Częste mycie ciała oraz depilacja zbędnego owłosienia pomagają pozbyć się nadmiaru potu oraz eliminują przykry zapach. Należy bowiem pamiętać, że pot jest praktycznie bezwonny – przykry zapach powodują bakterie.

  Jeśli problem nadpotliwości dotyczy skóry pod pachami, warto sięgnąć po antyperspiranty i blokery zawierające chlorek glinu, które stosuje się dwa razy w tygodniu. Zawarta w nich substancja, wnikając w skórę, hamuje wydzielanie potu.

  Zalecana jest zmiana nawyków żywieniowych – należy jeść łagodne, małosolne potrawy oraz ograniczyć używki, takie jak papierosy oraz alkohol. Zdrowa dieta powinna być uzupełniona o herbaty ziołowe (szałwia, pokrzywa, skrzyp polny), które przyczyniają się do zmniejszenia potliwości. Można sięgnąć po suplementy ziołowe zawierające kompozycję tych składników.

  Zobacz film: Walka z nadpotliwością. Źródło: 36, 6

  Leki na nadpotliwość występują w postaci tabletek i również zawierają mieszankę ziół. Tabletki często są uzupełniane o melisę, która działa uspokajająco.

  Miejscową potliwość można leczyć zabiegami gabinetowymi. Powinien o tym zdecydować dermatolog na podstawie analizy najbardziej potliwych miejsc oraz intensywności wydzielania potu. Dostępne metody to m.in zastosowanie toksyny botulinowej (botoksu). Zabieg sprawdza się w przypadku nadpotliwości pach, dłoni, stóp, twarzy i głowy. Metoda polega na punktowym wstrzykiwaniu substancji w skórę o zwiększonej potliwości. Efekt utrzymuje się do 6 miesięcy.

  Nadpotliwość dłoni i stóp można również leczyć jonoforezą, która polega na porażeniu prądem elektrycznym gruczołów potowych, co prowadzi do redukcji wydzielania potu. Metoda jest bezbolesna, ale wymaga zatasowania od kilku do kilkunastu serii zabiegów, w zależności od intensywności wydzielania potu. Efekt utrzymuje się 1–2 lata.

  Zwiększoną potliwość wywołaną chorobą należy leczyć, działając głównie na źródło problemu, czyli na dolegliwość zdrowotną, a nie na jej objaw, którym jest nadpotliwość.

  Zobacz film: Przewlekły stres - jakie mogą być konsekwencje dla zdrowia? Źródło: Stylowy Magazyn.

  Czy artykuł okazał się pomocny?
  Tak Nie
  41
  9
  Polecamy
  Sposoby na swędzącą skórę głowy i całego ciała
  Sposoby na swędzącą skórę głowy i całego ciała Dzień Dobry TVN
  Jak zwalczyć nadmierne pocenie się pod pachami i jak zapobiegać problemowi?
  Jak zwalczyć nadmierne pocenie się pod pachami i jak zapobiegać problemowi? Dzień Dobry TVN
  Nadmierne pocenie się może być objawem choroby.
Przyczyny i sposoby na nadmierne pocenie
  Nadmierne pocenie się może być objawem choroby. Przyczyny i sposoby na nadmierne pocenie TVN zdrowie
  Jakie są najskuteczniejsze sposoby leczenia nadpotliwości?
  Jakie są najskuteczniejsze sposoby leczenia nadpotliwości? TVN zdrowie
  Komentarze (1)
  Nadia
  nawet jesli problem nadpotliwosci dotyczy tylko pach tak mysle ze nie trzeba szukac rozwiazania w tych aptecznych antyperspirantach a w takim "elektrycznym" zwłaszcza że pozbawia silny pot na miesiące a taki zwykły to ani niepotrafi zredukowac potu na kilka godzin ale za to pieknie pali skórę, jeżeli ktoś widzi pozytywy w tych chemicznych to musi być jakis dziwny...... dla mnie elektro antyperspirant jest prawdziwie skuteczny!
  Czytaj całość
  Nie przegap
  Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
  Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
  Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
  Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
  Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
  Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
  Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
  Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
  Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
  Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
  Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
  Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?