Polub nas na Facebooku
Czytasz: Naczyniak u niemowlaka – czym jest i jak go leczyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Naczyniak u niemowlaka – czym jest i jak go leczyć?

gsermek/Getty Images

Naczyniak u niemowlaka to łagodne znamię lokalizujące się na powierzchni skóry, głównie twarzy, szyi oraz karku. Naczyniak jamisty pojawia się przede wszystkim u dziewczynek i wcześniaków rasy białej.

Naczyniak u niemowlaka pojawia się na powierzchni skóry w pierwszych tygodniach życia pod postacią małej, czerwonej plamy, czasami wypukłej. Przeważnie jest to jedno znamię, jednakże może wystąpić więcej zmian. Naczyniak jamisty u niemowlaka przez rok wygląda jak zwykłe znamię, po czym przekształca się w gąbczastą masę różnej wielkości. Po tym czasie wchodzi w fazę spoczynku, po czym zanika.

Jak powstają naczyniaki?

Przyczyna naczyniaków płaskich u niemowląt nie jest do końca znana. Spekuluje się, że czynnikiem są poważne zaburzenia rozwojowe w ciąży. Uwarunkowania genetyczne powodują szybki i niekontrolowany wzrost ilości komórek śródbłonka naczyniowego, co sprawia, że naczynia krwionośne patologicznie się poszerzają.

Czytaj także: Naczyniak płaski – czym jest i czy trzeba go leczyć?

Leczenie naczyniaków u niemowlaków

Leczenie naczyniaków u niemowląt należy raczej do rzadkości. Warto jednak na każdym etapie rozwoju dziecka monitorować stan naczyniaka podczas rutynowych wizyt u lekarza rodzinnego. Niepokój mogą wzbudzać krwawienia ze znamienia, siniaki, twardnienia oraz wycieki ropne. Nie wolno bagatelizować takich objawów. Naczyniaki u niemowląt mogą być w przyszłości powodem odrzucenia w grupie rówieśniczej i tym samym problemów natury psychicznej. Nie wpływają jednak w żaden sposób na rozwój innych chorób.

Naczyniaki na powiece u niemowląt lub na spojówce mogą być niebezpieczne. Niekiedy prowadzą do utraty wzroku, zeza albo niedowidzenia. Lokalizujące się przy ustach, nie tylko zwiększają ryzyko wad zgryzu, ale i wad wymowy, utrudnianiają odżywianie. Naczyniak niemowlęcy, w zależności od miejsca, wymaga badania ultrasonograficznego (USG) oraz wizyty u okulisty, neurologa lub kardiologa. W przypadku łagodnych naczyniaków u niemowląt leczenie obejmuje krioterapię, laseroterapię lub operację chirurgiczną. Warto jednak zaznaczyć, że zabiegów tych nie powinno się wykonywać poniżej pierwszego roku życia.

Naczyniaka na główce niemowlaka można leczyć za pomocą zastrzyków z kortykosteroidami, co zmniejsza jego rozmiar. Bliznę po naczyniaku usuwa się laserowo. Naczyniak niemowlęcy można również leczyć za pomocą nowoczesnej metody – fali radiowej. Nie jest ona jeszcze popularna, jednakże zainteresowanie wokół terapii falami radiowymi rośnie ze względu na skuteczność oraz nieinwazyjność. W większości przypadków jednak naczyniak u niemowlaka na głowie zanika samoistnie po kilku latach.

Rodzaje naczyniaków u niemowlaków

Wyróżnia się kilka rodzajów naczyniaków u niemowląt, w tym naczyniaka płaskiego, który – jak sama nazwa wskazuje – przypomina płaską plamę na powierzchni skóry. Naczyniak wypukły u niemowlaka zalicza się do naczyniaków typu jamistego i wygląda jak malina. Wystaje ponad powierzchnię skóry i szybko rośnie. Nie ulega wątpliwości, że jest to rodzaj najbardziej widoczny i przez to nieestetyczny. Naczyniaki limfatyczne pojawiają się w wyniku zaburzeń limfy, a najczęstszymi miejscami występowania są głowa i szyja. Kiedy dojdzie do pęknięcia naczyniaka limfatycznego u niemowlaka, rezultatem mogą być torbiele. Łagodną odmianą naczyniaków są naczyniaki gwiaździste, które, jak sama nazwa wskazuje, przypominają gwiazdę – czerwoną plamkę z promieniście rozchodzącymi się liniami. Występują na ogół na tułowiu oraz twarzy. Czasami naczyniaki u niemowlaków narażone są na wysychanie i pękanie. Warto wówczas delikatnie przemywać znamię ciepłą wodą z mydłem (bezzapachowym, hipoalergicznym) oraz zakleić je plastrem oddychającym. W przypadku uszkodzenia naczyniaka i pojawienia się krwawienia rana goi się około 2 tygodni, lecz może szczypać.

Czytaj takżeNaczyniaki u noworodków i niemowląt – czym są? Jakie mają przyczyny?

Złośliwe odmiany naczyniaka u noworodków

Do groźnych odmian naczyniaków zaliczają się: naczyniakomięsak krwionośny, obłoniak złośliwy oraz mięsak Kaposiego. Na powłokach skórnych pojawiają się obłoniaki złośliwe, zaś na dłoniach lub stopach – mięsaki Kaposiego. Niektóre typy naczyniaków mogą też atakować narządy wewnętrzne, takie jak wątroba, śledziona, tarczyca czy gruczoł piersiowy.  

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?