Zapalenie mięśnia nerwu szyi jest skutkiem wtórnych zmian w obszarze mięśni i nerwów szyi lub kręgosłupa szyjnego. Kiedy pojawia się zapalenie mięśni szyi, objawy pojawiają się szybko i są bardzo bolesne.
Zapalenie mięśnia szyjnego
Zapalenie mięśnia nerwu szyi może powstać w przebiegu infekcji ropnych gardłowych, zapalenia węzłów chłonnych szyi, zapalenia migdałków i zapalenia wyrostka sutkowatego oraz chorób reumatoidalnych czy dyskopatycznych kręgosłupa szyjnego.
Przyczyną zapalenia mięśnia szyjnego może być również przepuklina międzykręgowa czy uraz kręgosłupa odcinka szyjnego, np. zwichnięcie czy złamanie kręgu, zapalenie szpiku kostnego oraz guzy nowotworowe w obrębie szyi.
Do zapalenia mięśnia szyjnego dochodzi również poprzez nagły czynny lub bierny ruch szyi oraz nieprawidłowe pozycje złożeniowe głowy podczas snu. Wady wzroku i słuchu mogą wywołać zapalenie mięśni szyi - poprzez notoryczne przybieranie nienaturalnego ustawiania głowy ze względu na niedosłuch bądź niedowidzenie.
Kiedy trudno znaleźć przyczynę zapalenia mięśnia nerwu szyi, podłoże choroby określa się, jako idiopatyczne.
Zapalenia mięśnia szyi może powstać na skutek codziennych sytuacji, szczególnie wtedy, gdy organizm jest wychłodzony, przewiany, obciążony długotrwałym i silnym stresem oraz zmęczeniem. Ból karku, szyi i ograniczenie w poruszaniu głową stanowią pierwsze oznaki zapalenia mięśnia szyjnego.
Zapalenie mięśni szyi - objawy
Progres objawów zapalenia mięśni nerwu szyi uzależniony jest od przyczyny. Głównymi objawami są ostry rozlany ból od szyi w stronę karku, przechylenie głowy na bok w stronę zapalenia oraz jej skręcenie w przeciwnym kierunku. Towarzyszące temu objawy to sztywność szyi, ból głowy i karku promieniujący do ramienia i łopatki od strony zapalenia, podwyższona temperatura miejscowa, obrzęk szyi, zarumienienie okolicy zapalenia. W trakcie rozwoju zapalenia można również zaobserwować uniesienie ramienia po stronie przykurczu szyi.
Dodatkowe objawy somatyczne w przebiegu zapalenia mięśnia szyi stanowią:
- spadek ogólnej odporności,
- apatia, wycofanie,
- dreszcze, bóle gardła,
- kaszel i chrypka.
Zapalenie mięśnia szyi jest szczególnie niebezpieczne u dzieci, ze względu na to, iż przykurczona szyja, uniesione ramię oraz stan zapalny dziejący się w okolicy kręgosłupa szyjnego, może prowadzić do deformacji rozwijającego się młodego układu kostnego, który jest podatny na wszelkie czynniki destrukcyjne.
Chory na zapalenie mięśnia nerwu szyi ma trudności w poruszaniu się, schylaniem czy wstawaniem z łóżka. Przewlekły ból wyniszcza organizm, prowadzi do trudności w wykonywaniu rutynowych codziennych czynnościach i pracy oraz w życiu towarzyskim.
Zdarzają się sytuacje, w których domowe sposoby na zapalenie szyi, jak okłady, ciepły szalik i leki przeciwzapalne wystarczą i objawy znikną. Niemniej jednak zapalenie mięśnia szyi powinien zbadać lekarz i zalecić leczenie.
Jak zbudowany jest układ kostny człowieka? Dowiesz się tego z filmu:
Zapalenie mięśnia szyi - leczenie
Leczenie zapalenia mięśnia nerwu szyi głównie polega na rehabilitacji, ale może zostać ono wspierane lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi poleconymi przez lekarza.
Zadaniem postępowania leczniczego jest rozluźnienie napiętych i obrzękniętych mięśni oraz kontroli ułożenia głowy. Bardzo pomocny jest masaż rozluźniający okolicy zapalenia i ciepłe okłady, jednak należy postępować delikatnie aby nie uszkodzić chorych tkanek lub doprowadzić do progresu postępu choroby, która wywołała zapalenie mięśnia nerwu szyi. Leczenie ruchem skupia się na ruchach biernych i czynnych przy rozciąganiu i trenowaniu szyi i karku.
Uzupełnieniem rehabilitacji ruchowej są zabiegi fizykoterapeutyczne z użyciem ciepła i prądu, np. lampa emitująca światło czerwone lub słoneczne oraz wprowadzanie miejscowo leku przy pomocy prądu galwanizacyjnego. W przypadku wystąpienia schorzenia u dzieci, najbardziej sprawdzona metoda są ćwiczenia ruchowe metodą Vojty.
Dla mobilizacji przykurczonej i chorej strony szyi, warto nią pracować jak najwięcej w ciągu dnia, prowadzić rozmowy kierując głowę tak, aby twarz była zwrócona do rozmówcy stroną rozciągniętą, układać się odpowiednio do snu oraz chronić szyję, dekolt i kark przed wychłodzeniem i nawiewami z klimatyzacji.
Zapalenie mięśnia szyjnego - rokowania
Rokowania co do wyleczenia zapalenia mięśni szyi są pozytywne. Zwykle leczone zapalenie mięśnia szyjnego ustępuje w przeciągu tygodnia, a po dwóch dobach, stan już znacznie się poprawia. Szybka interwencja lekarska łagodzi objawy i przejście zapalenia. Nieleczone zapalenie mięśnia szyjnego może doprowadzić do pogłębiania się objawów lub nawet rozwoju komplikacji w obszarze naczyń krwionośnych szyi, kręgosłupa szyjnego czy migdałków i gardła.