Nowoczesna nauka obecnie odkrywa moc produktów pszczelich jako źródła naturalnej medycyny. Apiterapia jest jedną z najstarszych metod leczniczych, której początki sięgają czasów starożytnej Grecji, Egiptu i Chin. Stosowana była do gojenia ran, obniżenia stanu zapalnego i stymulowania odpowiedzi immunologicznej organizmu. Ważne jest, aby pamiętać, że apiterapia to nie tylko użycie jadu pszczelego, ale wykorzystanie wszystkich produktów pszczelich, zwłaszcza w postaci kompozycji składnikowych, w tym z różnymi olejkami eterycznymi dla potrzeb leczenia konkretnej dolegliwości.
Apiterapia – na czym polega terapia pszczela?
Apiterapia wykorzystuje produkty pszczele do celów terapeutycznych i profilaktycznych, na przykład poprzez spożywanie miodu, przykładanie go do ciała lub użądlenie. Jest stosowana w leczeniu wielu chorób i w łagodzeniu bólu urazowego, zarówno przewlekłego jak i ostrego. Najczęściej stosowanym produktem pszczelim w apiterapii jest miód. Czysty, niefiltrowany ma właściwości antybiotyczne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Jakość miodu ma ogromne znaczenie w apiterapii. Należy pamiętać, by nie jeść go zbyt wiele, gdyż ma dużo fruktozy. Może zwalczać infekcje przy oparzeniach i otwartych ranach, co czyni go możliwym rozwiązaniem alternatywnym dla tradycyjnych leków i sposobem zwalczania bakterii odpornych na antybiotyki.
Jednym ze sprawdzonych zastosowań jest użycie miodu jako opatrunku na rany. Zmniejsza on czas gojenia i bliznowacenie ran, nawet pooperacyjnych. Ponadto może być stosowany w leczeniu alergii pyłkowej. Zalecane jest spożywanie 2–3 łyżek miodu dziennie na noc w celu zmniejszenia od łagodnych do umiarkowanych objawów alergii w miesiącach wiosennych i letnich. Kolejnym produktem pszczelim jest propolis, który używany jest do leczenia ran, oparzeń, bólu gardła, a nawet wrzodów żołądka. Ma właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Zawiera ponad 180 związków chemicznych bogatych między innymi w przeciwutleniające polifenole, magnez, wapń, żelazo i cynk, a także 16 aminokwasów oraz wiele witamin z grupy B. Ponadto stosowany jest do płukania jamy ustnej w celu zmniejszenia płytki nazębnej i zapalenia dziąseł. Nalewki wykonane z propolisu są wykorzystywane w leczeniu ran, oparzeń i bólu gardła. Równie popularnym produktem do apiterapii jest pyłek pszczeli, który, podobnie jak mleczko pszczele, jest wyjątkowo bogaty w składniki odżywcze. Dodatkowo wpływa korzystnie na problemy z gruczołem prostaty, alergiami, anemią, wrzodami, wysokim ciśnieniem krwi i zaburzeniami nerwowymi oraz endokrynologicznymi.
Apiterapia i kontrowersyjna terapia pszczelim jadem
Terapia pszczela, która wzbudza największe kontrowersje to terapia pszczelim żądłem. Polega ona na kontrolowanym bezpośrednim wprowadzeniu do ludzkiego organizmu jadu żywej pszczoły unieruchomionej pęsetą. Jest on bogaty w enzymy, peptydy i aminokwasy, a także zawiera 18 składników o właściwościach farmaceutycznych, z których jednym jest melityna – silnie działający środek przeciwzapalny. To sprawia, że jad jest niezwykle skuteczny w leczeniu problemów ortopedycznych i neurologicznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów czy bóle pleców.
Przed przystąpieniem do terapii wykonywana jest próba alergiczna, która ma sprawdzić, czy chory nie jest uczulony na jad pszczeli. Ból i dyskomfort łagodzone są za pomocą lodu i siatki, przez którą żądli się chorego. Chociaż swędzenie i obrzęk ustępują w ciągu kilku dni, objawy przewlekłe natychmiast ustępują. Dzieje się tak ze względu na melitynę wstrzykniętą do chorobowo zmienionego miejsca. Terapia trwa często po kilka tygodni lub dłużej. Chociaż apiterapia była praktykowana od tysięcy lat, jest kontrowersyjna – być może dlatego, że niektóre osoby są uczulone na jad lub boją się pszczół lub ze względu na ich malejącą populację na świecie.
Co leczy apiterapia?
Kluczem do apiterapii jest uzyskanie produktów pszczelich w formie czystej i niefiltrowanej, które posiadają najcenniejsze właściwości medycyny naturalnej (antybakteryjne, przeciwzapalne, stymulujące metabolizm, detoksykacyjne, znieczulające i inne). Te szczególne cechy produktów pszczelich charakteryzuje wysoka skuteczność w leczeniu problemów układu nerwowego, chorób sercowo-naczyniowych, zaburzeń przewodu pokarmowego, chorób reumatoidalnych itp. Dlatego apiterapia stanowi alternatywę dla farmakoterapii z użyciem leków syntetycznych i staje się popularną metodą naturalnego leczenia profilaktycznego.