Ogromna większość lekarzy pracuje w kilku placówkach równocześnie. W opinii resortu zdrowia takie praktyki, zwłaszcza teraz, kiedy chorych na COVID-19 ciągle przybywa, są zbyt niebezpieczne. Zdaniem ministerstwa takie przemieszczanie się z placówki do placówki znacząco podnosi prawdopodobieństwo zakażenia czy to samego lekarza, czy pacjenta, z którym ten będzie miał kontakt.
Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusieWażny komunikat
Na stronie Ministerstwa Zdrowia pojawił się specjalny komunikat skierowany do lekarzy, aby ograniczyli się oni do pracy w tylko jednej placówce.
W związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i odnotowywanym wzrostem zachorowań na COVID-19, również z ryzykiem zawodowym pracowników sektora ochrony zdrowia, proszę by w przypadku wykonywania pracy w kontakcie z osobami ze zdiagnozowanym zakażeniem albo z podejrzeniem zakażenia powstrzymać się od wykonywania pracy z innymi pacjentami, w innych podmiotach leczniczych czy jednostkach organizacyjnych systemu ochrony zdrowia. Pracownikom, którzy nie mają bezpośredniego kontaktu z takimi grupami pacjentów, zaleca się ograniczenie liczby miejsc wykonywanej pracy. Zadaniem ochrony zdrowia jest ograniczenie potencjalnych kanałów transmisji zakażeń.
Resort ma nadzieję, że lekarze zastosują się do apelu w trybie natychmiastowym. Jednocześnie resort zaznaczył, że trwają już prace mające na celu wprowadzenie tych zasad do systemu prawa.
Koronawirus SARS-CoV-2 w Polsce
W Polsce zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdzono już u 1289 osób, z czego 16 pacjentów zmarło. Dodatkowo ponad 1 600 osób jest hospitalizowanych z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Ponad 80 tysięcy zostało objętych kwarantanną, a ponad 50 tysięcy osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym.
Dlaczego koronawirus jest taki niebezpieczny? Dowiesz się tego z filmu:
Koronawirus SARS-CoV-2 - co trzeba o nim wiedzieć?
Patogen wywołuje chorobę nazwaną przez lekarzy COVID-19. Schorzenie atakuje przede wszystkim układ oddechowy. Może doprowadzić do ostrego zapalenia płuc. U części pacjentów zmienia się ono w niewydolność oddechową. Do najbardziej charakterystycznych objawów zakażenia należą wysoka gorączka, duszności, kaszel, bóle mięśni i stawów oraz ogólne osłabienie. Nie jest to jednak reguła. Jak informują lekarze, u części zakażonych obserwuje się biegunkę, wymioty, zaburzenia węchu i smaku oraz zapalenie spojówek (ten ostatni objaw pojawia się zdecydowanie najrzadziej).
Osoby, które mają takie objawy powinny natychmiast skontaktować się ze szpitalem zakaźnym lub najbliższą stacją sanepidu.