Szczepienia rekomendowane
Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny oprócz wznowienia szczepień ochronnych zgodnych z kalendarzem szczepień, rekomendują również upowszechnienie szczepień dodatkowych, które mogą pełnić szczególną rolę w czasie rozprzestrzeniającej się wciąż pandemii koronawirusa.
Rekomenduje się zwłaszcza szczepienia przeciwko:
- Pneumokokom oraz grypie, szczególnie dla osób w grupach ryzyka dorosłych, w tym osób po 60. roku życia. Szczepienia rekomenduje się również dla pacjentów przewlekle chorych, ponieważ przewlekłe choroby płuc, układu krążenia, nowotwory, cukrzyca, niewydolność nerek i zaburzenia odporności sprzyjają zachorowaniom na zapalenie płuc.
- Przeciwko krztuścowi u kobiet w ciąży.
Zobacz też: Raport specjalny o koronawirusie
Rekomendowane są również szczepienia przeciwko:
- odrze
- śwince
- różyczce
- ospie wietrznej
Odra, świnka, różyczka i ospa wietrzna to zakaźne choroby wirusowe, które najczęściej dotykają dzieci i młode osoby. Mogą prowadzić do ciężkich, nawet śmiertelnych zachorowań.
Szczepionka MMR (measles, mumps, rubella - odra, świnka, różyczka) chroni przed trzema chorobami. Lekarze mogą też podać szczepionkę MMRV, która chroni dodatkowo przed ospą wietrzną (varicella) lub dołączyć osobno szczepionkę przeciw ospie (MMR+V).
Jeśli chodzi o skuteczność, jedna dawka szczepienia w 95 proc. chroni przed odrą. Według przeprowadzonej analizy odsetek zachorowań spadłby do 0,5 proc. u szczepionych dzieci, z 7 proc. - u nieszczepionych.
Dwie dawki oznaczają skuteczność ochrony wynoszącą 96 proc.
W przypadku świnki jedna dawka daje 72 proc. ochronę, a dwie dawki - 86 proc. Liczba zachorowań z 7,4 proc. u nieszczepionych dzieci spada do 1 proc. u szczepionych dwiema dawkami.
Po jednej dawce szczepionka chroni też w 89 proc. przed różyczką.
Badania wskazują też, że po 10 latach szczepienie w 95 proc. ochrania przed ospą wietrzną.
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, z poprzednich badań prowadzonych na całym świecie wiemy, że ryzyko stwarzane przez choroby, przed którymi chronią te szczepienia, dalece przewyższa zagrożenie ze strony samych szczepień
- podkreśla dr Carlo Di Pietrantonj z włoskiego Servizio Regionale di Riferimento per l'Epidemiologia.
Wznowienie szczepień obowiązkowych
Minister Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny wydało rekomendację, by wznowić bieżącą realizację szczepień obowiązkowych w ramach Programu Szczepień Ochronnych u dzieci z zachowaniem zasad bezpieczeństwa przeciwepidemicznego w czasie szczepienia, ze szczególnym uwzględnieniem:
- szczepień na oddziałach noworodkowych
- szczepień obowiązkowych w warunkach ambulatoryjnych, zwłaszcza podawanych zgodnie z PSO w pierwszych dwóch latach życia dziecka,
- szczepień z uwzględnieniem indywidualnych sytuacji dzieci z chorobami przewlekłymi, dla których istnieją szczególne wskazania zdrowotne do szczepień,
- szczepień poekspozycyjnych przeciw wściekliźnie, tężcowi, odrze, ospie wietrznej, WZW tupu b, według wskazań medycznych we wszystkich grupach wieku,
- realizacji innych szczepień ochronnych, których konieczność podania lub dokończenie wynika z Charakterystyki Produktu Leczniczego.
Zasady bezpieczeństwa
Personel medyczny jak i pacjenci są zobowiązani w czasie pandemii do szczególnej ostrożności.
Przede wszystkim należy wykonywać szczepienia w wydzielonych pomieszczeniach, w których nie przyjmuje się osób chorych z objawami ostrej infekcji. Zaleca się włączenie teleporady medycznej na etapie wywiadu epidemiologicznego i wstępnej kwalifikacji do szczepienia.
Dzieci z jednym zdrowym opiekunem należy umawiać indywidualnie, na określoną godzinę, tak by w poczekalni przebywało w jednym czasie jak najmniej osób.
W razie braku poczekalni i gabinetu tylko dla dzieci zdrowych, szczepienia powinny odbywać się w godzinach porannych.
Personel medyczny jest zobowiązany do zachowania wszelkich zasad dotyczących zapobiegania zakażeniom przenoszonym drogą kropelkową lub bezpośredniego kontaktu. Szczególny nacisk jest położny na higienę rąk, przyjmowanie w odzieży roboczej/ochronnej, która nie miała kontaktu z pacjentami z objawami ostrej infekcji, dezynfekcja powierzchni, z którymi styka się pacjent.
Zobacz film: Magdalena Krajewska w Dzień Dobry TVN o powrocie do szczepień.
źródło: szczepienia.pzh.gov.pl/ PAP