Szczepienia zaliczane do obowiązkowych są bezpłatne i finansuje je Ministerstwa Zdrowia. Do tej grupy należą szczepienia przeciw: gruźlicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (wzw B), błonicy, tężcowi i krztuścowi, ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu (poliomyelitis), inwazyjnemu zakażeniu Haemophilus influenzae typu B (Hib), odrze, śwince, różyczce, pneumokokom, ospie wietrznej (w grupach ryzyka). Pierwsze szczepienie dziecko dostaje jeszcze przed opuszczeniem oddziału noworodkowego. Szczepi się je przeciwko gruźlicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
Warto pamiętać, że szczepienia obowiązkowe wykonuje się do 19 roku. Mogą z nich skorzystać także osoby dorosłe, które ze względu na wiek czy chorobę znajdują w grupie ryzyka lub są szczególnie narażone na kontakt z groźnymi patogenami, np. lekarze czy studenci medycyny.
Obowiązkowe, ale...
Mimo że szczepienia są obowiązkowe to rodzić ma prawo nie wyrazić zgody na podanie dziecku szczepionki. Osoby, które podejmują taką decyzję muszą się liczyć z tym, że narażają dziecko nie tylko na rozwój poważnej choroby, ale także wystąpienie powikłań, które niejednokrotnie są dużo groźniejsze niż sama choroba.
Warto pamiętać, że brak szczepień może utrudnić zapisanie dziecka do przedszkola publicznego. Coraz więcej placówek wymaga od rodziców okazania dowodu, że dziecko otrzymało odpowiednie szczepienia i nie będzie stanowiło zagrożenia dla innych dzieci. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym materiale: Warszawa: miejsce w żłobku dostaną tylko zaszczepione dzieci
Dlaczego warto szczepić dziecko? Dowiesz się tego z filmu:
Program Szczepień 2020
Program Szczepień Ochrony co roku ogłasza Główny Inspektorat Sanitarny. W tym roku w zaleceniach pojawiły się drobne zmiany. W przypadku "Szczepień zalecanych” przy szczepieniu przeciwko grypie uznano, że dziecku można podać tzw. donosową atenuowaną szczepionką.
W punkcie „Informacje uzupełniające – zasady szczepień przeciwko wybranym chorobom zakaźnym” dokładnie określono zasady podawania szczepionek przeciwko odrze, śwince i różyczce. Specjaliści zalecają, aby dawkę szczepienia podstawowego podać między 13.–15. miesiącem życia. Wcześniejsza ustalenia zalecały zaszczepić dziecko w 13. miesiącu życia. Natomiast dawki uzupełniające należy podać kolejno:
- w 6. roku życia u dzieci urodzonych po 31 grudnia 2014 roku
- w 10. roku życia u dzieci urodzonych po 31 grudnia 2010 roku
W przypadku dzieci, które przyszły na świat między 1 stycznia 2011 r. a 1 stycznia 2015 r., które mają teraz 7, 8 lub 9 lat szczepienie uzupełniające przeciwko odrze, śwince i różyczce powinny otrzymać w 10. roku życia.