Polub nas na Facebooku
Czytasz: Myślisz o zagranicznych wakacjach? Sprawdź, gdzie noszenie maseczek jest obowiązkowe!
menu
Polub nas na Facebooku

Myślisz o zagranicznych wakacjach? Sprawdź, gdzie noszenie maseczek jest obowiązkowe!

Kobieta, która ma maseczkę na twarzy

CoffeeAndMilk / gettyimages.com

Mimo wysokich temperatur pandemia koronawirusa nie zwalnia, dlatego osoby, które planują zagraniczne wakacje powinny pamiętać o niezbędnych środkach ostrożności. Jakich? Przede wszystkim o zasłanianiu nosa i ust. Taki obowiązek wprowadziło większość europejskich krajów, a za jego złamanie grozi grzywna. Gdzie trzeba mieć maseczkę?

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca noszenie maseczek w sytuacji, gdy znajdujemy się w pobliżu osób, z którymi nie przebywamy na co dzień i nie możemy utrzymać od nich bezpiecznej odległości. Zasłanianie nosa i ust jest równie ważne, co przestrzeganie zasad higieny i dystansowanie społeczne. Mimo że w Europie pandemię udało się opanować, to w ciągu ostatnich tygodni liczba nowych zakażeń w niektórych regionach gwałtowni wzrasta. Tym samym w wielu krajach wraca się do restrykcji, w tym do obowiązku zasłaniania twarzy.

Gdzie trzeba nosić maseczkę?

W Anglii od piątku maseczek trzeba obowiązkowo używać w sklepach, bankach i na pocztach, już wcześniej ich zakładanie było wymagane w środkach komunikacji zbiorowej. Osoby, które nie będą miały zasłoniętego nosa i ust mogą dostać grzywnę w wysokości 100 funtów. Podobne przepisy obowiązują w Szkocji. W Irlandii Północnej i Walii twarz trzeba zakrywać w środkach transportu publicznego. Obowiązek zakrywania ust i nosa w środkach komunikacji obowiązuje również w Irlandii.

Noszenie maseczek jest wymagane w środkach komunikacji zbiorowej i w zamkniętych przestrzeniach publicznych, takich jak sklepy, targowiska, urzędy i instytucje kultury jest wymagane także we Francji. Za brak maseczki trzeba będzie zapłacić nawet 135 euro. Dodatkowe regulacje wprowadziły też władze niektórych nadmorskich miejscowości turystycznych w Oksytanii i Bretanii - maseczki trzeba tam zakładać chodząc po ulicach.

W Hiszpanii trzeba zasłaniać usta i nos we wszystkich zamkniętych przestrzeniach publicznych oraz w otwartej przestrzeni publicznej, np. na ulicach i placach, gdy nie da się utrzymać półtorametrowego odstępu od innych ludzi. Noszenie maseczek w każdym miejscu publicznym, niezależnie od dystansowania społecznego obowiązuje niemal w całej Hiszpanii (wyjątkami są Madryt i Wyspy Kanaryjskie).

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

W Andaluzji i w Galicji twarz trzeba zakrywać nawet na plażach lub basenach, ale nie jest to konieczne jeżeli przebywa się już w wodzie. W Estremadurze maseczki obowiązują również na solariach. Za brak maseczki można otrzymać grzywnę w wysokości 100 euro.

Maseczek trzeba też obowiązkowo używać we wszystkich zamkniętych przestrzeniach publicznych oraz środkach transportu we Włoszech. Powinno się je nosić także na zewnątrz, gdy niemożliwe jest zachowanie bezpiecznej odległości od innych. Dodatkowo, tak samo, jak w Hiszpanii, lokalne władze mogą wprowadzać kolejne obostrzenia. Np. na wyspie Capri obowiązuje nakaz zakładania maseczek w weekendy, gdy na wąskich uliczkach tłoczą się tam licznie przybywający turyści.

W Portugalii twarz musimy zasłaniać podczas korzystania z komunikacji zbiorowej, a także w niektórych ogólnodostępnych miejscach, takich jak muzea czy kościoły. Za jej brak można otrzymać mandat w wysokości od od 120 do 350 euro. Ust i nosa nie trzeba natomiast zasłaniać na ulicy czy plaży.

Z koniecznością zakładania maseczek w środkach transportu publicznego, w tym - na promach, muszą się liczyć turyści wybierający się do Grecji. Za nieprzestrzeganie tego przepisu można zostać ukaranym grzywną w wysokości 150 euro. Władze zalecają także zasłanianie twarzy we wszystkich powszechnie dostępnych pomieszczeniach zamkniętych. Podobne przepisy obowiązują na Cyprze.

W największych miastach Turcji oraz w turystycznych regionach tego kraju obowiązuje nakaz używania maseczek we wszystkich miejscach publicznych. Obejmuje on również ulice, parki i plaże. Złamanie tego przepisu grozi karą sięgającą nawet 900 lir tureckich, czyli prawie 500 złotych.

W Chorwacji, Rumunii, na Ukrainie i w Bułgarii maseczki trzeba zakładać w pojazdach komunikacji zbiorowej oraz w zamkniętych przestrzeniach publicznych, np. w sklepach. W Bułgarii za brak maseczki można dostać grzywnę w wysokości 300 lewów, czyli ok. 675 złotych.

W Czarnogórze maseczki musimy nosić w przestrzeni publicznej, zarówno w pomieszczeniach, jak i na świeżym powietrzu. Zasada ta nie obowiązuje na plażach i w parkach narodowych.

Chociaż o przepisach związanych z noszeniem maseczek decydują władze poszczególnych krajów związkowych, praktycznie w całych Niemczech obowiązują zbliżone regulacje. Nakazują one zasłanianie twarzy w środkach transportu publicznego oraz w sklepach. Z analogicznymi zasadami trzeba się liczyć przy wizycie w którymś z krajów związkowych Austrii.

Bardziej surowe ograniczenia obowiązują w Belgii, w której władze wielu miast ogłosiły wymóg używania maseczek na terenie całej miejscowości bądź jej części, np. ścisłego centrum albo głównych ulic handlowych. Regulacja takie zostały lub zostaną wprowadzone m.in. w Brukseli, Brugii czy Leuven. Nieprzestrzeganie zasad może kosztować nawet 250 euro.

W sąsiedniej Holandii maseczki trzeba zakładać tylko w pojazdach komunikacji publicznej. Podobnie jest w Luksemburgu, gdzie używać ich trzeba również w sytuacjach, w których nie możemy zachować dwumetrowej odległości od innych.

Zobacz także: Jak prawidłowo oddychać w maseczce?

Powszechny nakaz noszenia maseczek został zniesiony w Czechach. Obowiązują jednak lokalne wyjątki. Twarz trzeba zakrywać m.in. w zamkniętych miejscach publicznych w regionie morawsko-śląskim. Dodatkowo maseczkę trzeba mieć także w budynku, jeśli znajduje się w nim więcej niż 100 osób. Zasłonięty nos i usta trzeba mieć także we wszystkich placówkach medycznych, w aptekach i przychodniach w Pradze. Do tej pory obowiązek noszenia masek dotyczył jedynie szpitali.

Na Słowacji maseczki należy zakładać we wszystkich zamkniętych pomieszczeniach, w których stykamy się z obcymi ludźmi, także w środkach komunikacji masowej. Twarzy nie trzeba zasłaniać podczas korzystania z basenów i kąpielisk, ale zaleca się utrzymywanie dwumetrowego odstępu. Za złamanie przepisów grozi grzywna do 1650 euro.

Noszenie maseczek w komunikacji publicznej (w tym np. wewnątrz statków pływających po Balatonie) i w sklepach jest obowiązkowe na Węgrzech. Za łamanie przepisów związanych z epidemią w tym państwie trzeba zapłacić od 5 do 500 tys. forintów kary (ok. 64 do 6200 zł), ale najczęściej wystawiany przez policję mandat wynosi 25 tys. forintów (319 zł).

Jednym z nielicznych państw europejskich, w którym nie obowiązuje nakaz noszenia maseczek jest Litwa. Władze tego kraju zalecają jednak ich używanie, wymagają też zachowywania co najmniej metrowego odstępu w przestrzeni publicznej.

Jak prawidłowo używać maseczki wielorazowe? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Wszystko o maseczkach wielorazowych Źródło: 36,6

Czym można zasłonić usta i nos?

Większość oficjalnych stron rządowych informuje, że usta i nos wystarczy zasłaniać maseczką niemedyczną. Niektóre dodają, że dozwolone jest też używanie szala lub chusty. Z obowiązku noszenia maseczek zwolnione są małe dzieci oraz osoby, które nie powinny nosić maseczki z przyczyn zdrowotnych (dotyczy to m.in. chorych na astmę).

Koronawirus SARS-CoV-2 - co trzeba o nim wiedzieć?

Zarażenie nowym wirusem może doprowadzić do rozwoju choroby nazwanej przez lekarzy COVID-19. Schorzenie atakuje przede wszystkim układ oddechowy i wywołuje zapalenie płuc, które w skrajnych przypadkach prowadzi do niewydolności oddechowej. Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą wysoka gorączka, duszności, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów oraz ogólne osłabienie. Osoby, które mają takie objawy powinny bezzwłocznie skontaktować się ze szpitalem zakaźnym lub najbliższą stacją sanepidu.

Źródło: PAP

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
51
4
Polecamy
Maseczki obowiązkowe niemal w całej Europie, nawet na plażach.
Sprawdź, gdzie możesz zapłacić wysoką grzywnę
Maseczki obowiązkowe niemal w całej Europie, nawet na plażach. Sprawdź, gdzie możesz zapłacić wysoką grzywnę Dzień Dobry TVN
Europa zaostrza przepisy dotyczące noszenia maseczek.
Sprawdź, gdzie za ich brak grozi kara więzienia
Europa zaostrza przepisy dotyczące noszenia maseczek. Sprawdź, gdzie za ich brak grozi kara więzienia Dzień Dobry TVN
Czy maseczki dalej będą obowiązkowe?
Rząd znosi kolejne obostrzenia
Czy maseczki dalej będą obowiązkowe? Rząd znosi kolejne obostrzenia TVN zdrowie
Minister zdrowia zapowiada kontrole w sklepach.
Będą kary dla osób, które nie mają maseczki?
Minister zdrowia zapowiada kontrole w sklepach. Będą kary dla osób, które nie mają maseczki? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby