Maski chronią przed zakażeniem Covid-19
Dzięki badaniom dowiedzieliśmy się, że maski działają i są bardzo w ważne w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się wirusa Sars-cov-2. Co więcej, ryzyko infekcji Covid-19 u osoby noszącej maseczki zmniejsza się aż o 65 procent - powiedział Dean Blumberg, szef pediatrycznych chorób zakaźnych w szpitalu dziecięcym UC Davis.
2 lipca Dean Blumberg i William Ristenpart, profesor inżynierii chemicznej na UC Davis, wzięli udział w transmisji na żywo” UC Davis LIVE” poświęconej wyjaśnieniu, w jaki sposób wirus Sars-Cov-2 się rozprzestrzenia i jak zapobiegać jego przenoszeniu.
W swoich komentarzach i odpowiedziach na pytania widzów Blumberg i Ristenpart wielokrotnie wskazywali, że badania nadal wspierają podstawowe metody zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19:
- nosić maski,
- utrzymywać dystans społeczny (zmniejsza ryzyko przeniesienia wirusa o 90 procent)
- utrzymywać kontakty społeczne na zewnątrz, kiedy tylko jest to możliwe.
Koronawirus: jak się przenosi?
Jeżeli chodzi o drogę transmisji koronawirusa, Dean Blumberg i William Ristenpart wskazali dwie możliwe opcje. Pierwsza z nich to droga kropelkowa, druga aerozolowa.
W obu przypadkach maski tworzą skuteczną barierę przed groźnym patogenem. Ważne jest również to, by w ramach możliwości przebywać jak najczęściej na świeżym powietrzu.
Osoby, które nie noszą maski, zwiększają ryzyko przeniesienia wirusa na wszystkich, nie tylko na tych, z którymi mają kontakt. Jeśli nie nosisz maski, jesteś nieodpowiedzialnym członkiem społeczności. Jeżeli zależy Ci na rodzinie lub przyjaciołach, noś maskę. Każdy powinien ją nosić
- powiedział Blumberg.
Przyłbica i osłony z pleksi. Czy chronią przed koronawirusem?
W sklepach lady zostały osłonięte materiałem z pleksi, który w swoim założeniu ma stanowić barierę przed wirusem Sars-cov-2. Zdaniem naukowców z UC Davis, tego typu osłonki pomagają, ale nie w 100 procentach.
Po pewnym czasie transmisja z aerozoli jest możliwa, jeśli przepływ powietrza nie jest dobry
- tłumaczą Blumberg i Ristenpart i jako przykład podają rozprzestrzenianie się zapachu perfum w pomieszczeniu.
Jeśli osoba po drugiej stronie boksu lub pleksi nosi perfumy, w końcu poczujemy ich zapach. Cząsteczki aerozolu są wystarczająco małe, by przemieszczać się w powietrzu podobnie jak aromaty. Dlatego przepływ powietrza jest tak ważny, podobnie jak inne czynności, takie jak noszenie masek i dystans społeczny
źródło: www.ucdavis.edu