Jusznica deszczowa (Haematopota pluvialis) to owad, który należy do rodziny bąkowatych. Potrafi uprzykrzyć życie zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Owada potocznie nazywa się muchą końską lub giezą. Mucha końska jest szczególnie aktywna w lipcu i sierpniu. Lubi wysokie temperatury i wilgoć. Można ją spotkać praktycznie w całym kraju, także w mieście.
Mucha końska – jak ją rozpoznać?
Mucha końska może mieć od 8 do 12 milimetrów długości. Jej ciało jest wąskie i – w porównaniu ze zwykłą muchą – znacznie bardziej wydłużone. Mucha końska jest szara, ale na tułowiu i skrzydłach widoczne są brązowe pasy czy wzory. Ma ciemne czułki i sześć nóg. Najbardziej charakterystyczne są jednak jej oczy. U samic są fioletowe i mogą się na nich pojawić jasnozielone lub pomarańczowe szlaczki. U samców są szare.
Mucha końska – gdzie można ją spotkać i co ją przyciąga?
Owady te doskonale czują się w ciepłych i wilgotnych miejscach, dlatego też najwięcej much końskich żeruje w pobliżu jezior, rzek czy basenów. I nie ma znaczenia czy zbiornik jest sztuczny czy naturalny.
Człowieka atakują przede wszystkim samice. Tak samo jak w przypadku komarów, muchy końskie potrzebują krwi do złożenia jaj. Muchy końskie przyciąga przede wszystkich ruch, światło, które odbija się od płaskich powierzchni, ciepło oraz dwutlenek węgla, który wydychamy.
Mucha końska – czy jej ugryzienie jest niebezpieczne?
Choć samo ugryzienie nie wywołuje żadnych problemów ze zdrowiem, to miejsce gdzie mucha wbiła się w skórę może mocno boleć. Niekiedy pojawia się także opuchlizna, którą można złagodzić Altacetem lub innym preparatem dostępnym w aptece bez recepty. W skrajnych przypadkach osoby pogryzione przez muchy końskie skarżą się na bóle stawów, gorączkę, dreszcze. Niezwykle rzadko reakcja organizmu jest tak silna, że dochodzi do zaburzenia rytmu serca. Jeśli taka sytuacja ma miejsce należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Co to jest wstrząs anafilaktyczny? Dowiesz się tego z filmu:
Mucha końska – jak się przed nią chronić?
Nie ma żadnych kremów ani maści, które skutecznie odstraszają muchy końskie. Niekiedy stosuje się repelenty na bazie permetryny, ale ich użycie nie daje żadnej gwarancji i nie zapewnia stuprocentowej ochrony. Zdaniem specjalistów, aby uniknąć pogryzienia należy zakładać takie ubrania, które przykryją jak najwięcej ciała. Niestety latem podczas wypoczynku nad wodą jest to praktycznie niewykonalne.
Muchy końskie dokuczają także zwierzętom. Aby ochronić je przed pogryzieniem smaruje się je specjalnymi preparatami odstraszającymi.
Trzeba sobie zdawać sprawę, że muchy końskie mogą wlatywać także do domu, zwłaszcza jeśli znajduje się on w pobliżu wody. Aby tak się nie stało warto zamontować w drzwiach moskitiery albo skorzystać z lamp owadobójczych.