Mosty adhezyjne są doskonałym rozwiązaniem z zakresu protetyki zębowej. Są bezbolesne, nieszkodliwe, a przede wszystkim dość tanie. Wykonywane są na bazie kompozytu o zwiększonej trwałości lub z włókna szklanego.
Co to jest most adhezyjny?
Mosty adhezyjne stosuje się jako tymczasowe uzupełnienie braków zębowych. Najczęściej stosowane są w trakcie gojenia się implantów w miejscach usunięcia korzeni zębowych. Most adhezyjny należy do mostów będących stałymi konstrukcjami, które są przyczepiane do sąsiadujących zębów. Mogą być wykonane z kompozytu mającego większą wytrzymałość, jak również z włókien szklanych. Do sąsiadujących zębów przyczepia się je poprzez zastosowanie żywicy kompozytowej, a czasem także skrzydełek czy retainerem (aparatem ortodontycznym). Te elementy mogą być wykonane z metalu lub z włókna szklanego. Mosty adhezyjne mają tę zaletę, że nie wymagają szlifowania sąsiadujących zębów. Jest to zabieg całkowicie bezbolesny i tani.
Polecamy: Implanty zębowe (stomatologiczne) – rodzaje, metody wszczepiania, możliwe powikłania
Kiedy stosuje się mosty adhezyjne?
Most adhezyjny stosuje się przy braku pojedynczego zęba. Zęby filarowe muszą być zdrowe, mocne, by stanowiły stabilną konstrukcję dla mostu. Mosty adhezyjne stanowią doskonałe rozwiązanie, kiedy ubytek wymaga jedynie tymczasowego uzupełnienia. Mosty adhezyjne wykorzystuje się do uzupełnienia pojedynczych ubytków, szczególnie jeśli chodzi o zęby przednie, ponieważ dają dobre efekty estetyczne.
Zalety mostów adhezyjnych na włóknie szklanym
Mosty adhezyjne mają wiele zalet. Wykorzystuje się je do natychmiastowego uzupełnienia pojedynczego ubytku zębowego. W przypadku tego zabiegu, zęby stanowiące filar dla mostu nie są piłowane. Konieczne jest jedynie wytworzenie niewielkich zagłębień celem założenia szkieletu włókna szklanego dla stabilnej konstrukcji. Zawsze można usunąć most i wstawić nowy w razie uszkodzenia jakiegokolwiek elementu. Most adhezyjny stanowi tymczasowe rozwiązanie, zanim u danej osoby wstawi się implant czy most protetyczny.
Zobacz film i sprawdź jak wygląda leczenie kanałowe:
Polecamy: Korony na zęby. Jakie wybrać: porcelanowe, cyrkonowe czy elastyczne?
Kiedy nie można wstawić mostu adhezyjnego na włóknie szklanym?
Mosty adhezyjne to jedynie przejściowe rozwiązanie, zanim wstawi się implant czy most protetyczny. Mają niewielką wytrzymałość i są narażone jak inne zęby na odkładanie się próchnicy. Poza tym w miejscu niewielkiego zagłębienia w zębach filarowych może szerzyć się próchnica. Dlatego też należy rozważyć takie rozwiązanie u osób z dużą tendencją do ognisk próchniczych.
Przeciwwskazania do założenia mostu adhezyjnego to niektóre wady zgryzu czy bruksizm (tarcie zębów szczęki o zęby żuchwy).
Jak wygląda zakładanie mostu adhezyjnego?
Na pierwszej wizycie kwalifikuje się pacjenta do założenia mostu adhezyjnego i wybiera właściwą metodę. Jeśli pacjent nadaje się do wstawienia mostu, stomatolog przygotowuje sąsiadujące zęby do wstawienia filaru z włókna szklanego, a także bierze wycisk zębów, który przesyła do zakładu protetyki. Podczas drugiej wizyty lekarz zakłada most na stałe.