Polub nas na Facebooku
Czytasz: Morfologia PLC - jakie są normy i kiedy można mówić o trombocytozie, a kiedy o trombocytopenii?
menu
Polub nas na Facebooku

Morfologia PLC - jakie są normy i kiedy można mówić o trombocytozie, a kiedy o trombocytopenii?

Pobieranie krwi z ręki meżczyzny

Fot: roibu / stock.adobe.com

Morfologia PLT jest badaniem krwi, umożliwiającym określenie liczby trombocytów. Ich norma uzależniona jest od wieku, płci oraz poziomu aktywności fizycznej człowieka. Podwyższone PLC może świadczyć o zawansowanym zakażeniu organizmu lub chorobie nowotworowej. Natomiast zbyt niska liczba trombocytów w organizmie może być wynikiem, m.in. białaczki lub niedoboru kwasu foliowego.

Trombocyty, nazywane również płytkami krwi oraz krwinkami płytkowymi, są jednym ze składników krwi. Spełniają one bardzo ważne funkcje w procesach krzepnięcia krwi oraz odpowiadają za skurcze naczyń krwionośnych. Trombocyty mają także wpływ na wzrost mięśni i fibroblastów - komórek, odpowiedzialnych, m.in. za produkcję kolagenu.

Badanie krwi PLT - na czym polega?

Morfologia PLT służy do określenia liczby trombocytów w organizmie człowieka. Jest to badanie diagnostyczne, które wykonuje się poprzez pobranie od pacjenta ok. 5 ml krwi z żyły. Zazwyczaj liczbę trombocytów określa się przy wykonywaniu morfologii krwi obwodowej. Trombocyty spełniają bardzo ważną funkcję w organizmie człowieka, dlatego zaleca się regularnie kontrolowanie ich liczby. Mają one wpływ na funkcjonowanie układu krwionośnego i odpowiadają za wzrost mięśni, fibroblastów oraz za poziom krzepliwości krwi. Trombocyty są produkowane przez szpik kostny, dlatego niskie lub wysokie PLT może świadczyć o problemach z funkcjonowaniem tego organu.

Zobacz film: Składniki krwi i ich funkcje. Źródło: Getty Images, iStock

Normy PLC u dziecka i dorosłego człowieka

Normy trombocytów we krwi człowieka uzależnione są płci, wieku oraz poziomu aktywności fizycznej.

Na wartości referencyjne krwinek płytkowych mogą wpływać przyjmowane leki, w szczególności aspiryna, która obniża pozom krzepliwości krwi.

Na wynik badania PLC może oddziaływać również ciąża. Niemniej jednak przyjmuje się, że prawidłowy poziom trombocytów we krwi wynosi:

  • 100-500 tysięcy na milimetr sześcienny krwi (G/l) dla noworodków,
  • 150-450 G/l dla dzieci od do drugiego roku życia, 
  • 150-420 G/l dla dzieci od dwóch do 12 lat,
  • 150-400 G/l dla dzieci powyżej 12 lat i dorosłych.

Zazwyczaj poziom trombocytów we krwi jest niższy u kobiet oraz osób, które regularnie uprawiają sport. Kobiety nie mogą wykonywać morfologii PLC podczas krwawienia miesiączkowego, ponieważ w tym okresie wynik może być zaburzony.

Zobacz film: Prawidłowe wyniki morfologii. Źródło: Bez recepty

Nadpłytkowość - podwyższone PLT

Nadpłytkowość, określana mianem trombocytozy, świadczy o za wysokim poziomie liczby trombocytów we krwi w stosunku do przyjętych norm. Jej głównym objawem jest tendencja do tworzenia się zakrzepów krwi.. Trombocytoza może mieć charakter zarówno wrodzony, jak i wtórny. Pierwszy z wymienionych typów nadpłytkowości, zwany również trombocytozą rodzinną jest związany z nadprodukcją hormonu tarczycy.

Wcześnie zdiagnozowany i leczony nie stanowi zagrożenia dla życia pacjenta.

Z kolei za napłytkowość wtórną, nazywana także odczynową, odpowiada najczęściej:

  • duża utrata krwi,
  • usunięcie śledziony,
  • niedobór żelaza,
  • choroba alkoholowa,
  • ostre infekcje zapalne,
  • nowotwór płuc i trzustki,
  • choroby jelit,
  • zapalenie płuc lub gruźlica.

Trombocytoza jest stanem bezpośrednio zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. Zbyt wysoki poziom trombocytów w stosunku do wartości referencyjnych może odpowiadać za powstawanie skrzeplin. Wśród najczęstszych następstw zbagatelizowanej nadpłytkowości należy wymienić: zator, zawał serca oraz udar niedokrwienny mózgu. Bardzo często trombocytozie towarzyszą takie objawy, jak: ból głowy, niedowidzenie, problemy ze słuchem oraz częste drętwienie kończyn. Diagnozowaniem schorzeń związanych z chorobami krwi i układu krwionośnego zajmuje się hematolog.

Małopłytkowość - niskie PLT

Małopłytkowość, nazywana również trombocytopenią, jest niskim poziomem liczby trombocytów we krwi. Jej charakterystycznymi objawem jest łatwe powstawanie tzw. siniaków, czyli krwiaków, które są rezultatem ucisku krwi na tkanki. Niekiedy pojawiają się również spontaniczne krwawienia, które najczęściej towarzyszą sytuacjom stresogennym. O trombocytopenii można mówić wówczas, gdy liczba trombocytów we krwi wynosi poniżej 150 u dzieci i dorosłych oraz poniżej 100 u noworodków.

Małopłytkowość często dotyka dzieci w tym również niemowlaków. U noworodków wyróżnia się trombocytopenię wczesną i późną. Pierwsza z nich zwykle występuje ok. 3 doby po urodzeniu i jest ona związana z zaburzeniami w procesie produkowania trombocytów. Nie jest ona groźna dla życia i nie wymaga leczenia, ponieważ mija samoistnie po kilku dniach. Natomiast późna małopłytkowość u noworodków pojawia się po 72 h od porodu i najczęściej świadczy ona o zakażeniu bakteryjnym lub zapaleniu jelit.

Jedną z przyczyn zbyt niskiej liczby trombocytów we krwi może być niedobór składników mineralnych w organizmie człowieka, w tym przede wszystkim kwasu foliowego i witaminy B12. Niekiedy niskie PLT może być związane z mononukleozą lub przebiegiem choroby zakaźnej, np. odry. Wpływ na małopłytkowość może mieć również zażywanie leków przeciwbólowych i antybiotyków, rozrzedzających krew. Niskie PLT jest także jednym z objawów białaczki i innych chorób szpiku kostnego.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
22
5
Polecamy
Morfologia krwi – poziom MPV.
Co oznacza podwyższony, a co obniżony?
Morfologia krwi – poziom MPV. Co oznacza podwyższony, a co obniżony? TVN zdrowie
Rozmaz krwi - badanie elementów morfotycznych:
erytrocytów, leukocytów, trombocytów i hemoglobiny
Rozmaz krwi - badanie elementów morfotycznych: erytrocytów, leukocytów, trombocytów i hemoglobiny TVN zdrowie
Celiakia u dzieci i dorosłych.
Przyczyny, objawy i leczenie celiakii
Celiakia u dzieci i dorosłych. Przyczyny, objawy i leczenie celiakii Dzień Dobry TVN
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty