Polub nas na Facebooku
Czytasz: Mikrolaryngoskopia – wskazania i przebieg badania krtani
menu
Polub nas na Facebooku

Mikrolaryngoskopia – wskazania i przebieg badania krtani

Kobieta, która ma problemy za gardłem

Fot: bymuratdeniz / gettyimages.com

Mikrolaryngoskopia, określana przez chirurgów mianem laryngoskopii bezpośredniej lub mikrodirektoskopii, jest badaniem umożliwiającym dokładną ocenę krtani i gardła dolnego. Jak wygląda zabieg i kiedy się go wykonuje? 

Mikrolaryngoskopia polega na wprowadzeniu do gardła sztywnego laryngoskopu przymocowanego na przygotowanej do tego dźwigni opartej na klatce piersiowej pacjenta. Po wprowadzeniu i umocowaniu laryngoskopu podłączane jest źródło światła. Następnie lekarz pod kontrolą wzroku lub przy użyciu mikroskopu może dokładnie ocenić struny głosowe i pozostałe elementy budowy krtani.

Kiedy wykonujemy badanie?

O przeprowadzeniu takiego badania możemy pomyśleć jeżeli występują u chorego następujące objawy: przewlekła chrypka lub zmiana barwy głosu, zaburzenia połykania lub dolegliwości bólowe w trakcie przełykania pokarmów oraz uczucie ciała obcego w gardle, przewlekły kaszel i okresowo występująca duszność, a także krwioplucie i stwierdzenie guza na szyi. Objawy te mogą mieć szereg przyczyn. Niektóre z nich mogą być odzwierciedleniem naszego stanu emocjonalnego i nie muszą wiązać się z somatycznym podłożem chorobowym.

Kwalifikacja do mikrolaryngoskopii

Decyzję o kwalifikacji do badania podejmuje lekarz – otolaryngolog lub foniatra. Zazwyczaj poprzedzona jest ona badaniem lekarskim składającym się z wywiadu i oceny krtani w laryngoskopii pośredniej, czyli przy użyciu lusterka krtaniowego. Przed zabiegiem mogą być też wykonane badania endoskopowe krtani przy użyciu endoskopu sztywnego wprowadzanego przez jamę ustną lub nasofiberoskopu wprowadzanego przez nos. U kobiet w ciąży badanie należy odroczyć - zabieg możemy planować dopiero po rozwiązaniu.

Diagnostyka czy leczenie ?

Mikrolarygoskopię wykonuje lekarz otolaryngolog (chirurg głowy i szyi) w celu diagnostyki i leczenia chorób krtani. W przypadku zmian o charakterze nowotworu złośliwego, podczas procedury, lekarz możne pobrać wycinek do badania histopatologicznego. Na podstawie tego wyniku pacjent jest kwalifikowany do dalszego leczenia.

W przypadku łagodnych zmian krtani, lekarz bezpośrednio po ocenie pod kontrolą wzroku może je usunąć chirurgicznie. W ten sposób możemy usuwać polipy i torbiele krtani, guzki głosowe, obrzęki Reinkego oraz brodawczaki krtani.

Kiedy warto udać się do laryngologa? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

zobacz film: Kiedy warto zgłosić się do laryngologa? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak się przygotować ?

Badanie to wykonujemy w znieczuleniu ogólnym z wprowadzeniem rurki intubacyjnej. Wymaga więc specjalnego przygotowania. Przed badaniem pacjent musi pozostawać na czczo. Nie powinien spożywać pokarmów 6 godzin przed zabiegiem i płynów 4 godziny przed znieczuleniem. Przed znieczuleniem należy wykonać także odpowiednie badania zlecone przez chirurga lub anestezjologa. W skład przykładowego zestawu badań wchodzi: morfologia, elektrolity, koagulogram, glukoza, kreatynina, badanie w kierunku wirusów HBV i HCV, EKG i RTG klatki piersiowej. U osób z chorobami tarczycy korzystne jest oznaczenie TSH i hormonów tarczycy przed zabiegiem. O zakresie wykonywanych badań decyduje lekarz. W trakcie rozmowy przed badaniem należy poinformować laryngologa i anestezjologa o wszystkich chorobach przewlekłych i przyjmowanych lekach. Można się do tego przygotować wypisując powyższe informacje na kartce.

Rekonwalescencja po zabiegu.

Po badaniu pacjent zostaje wybudzony ze znieczulenia. Każdy reaguje indywidualnie, ale w większości przypadków w kolejnym dniu jest w stanie normalnie funkcjonować. Po badaniu mogą wystąpić objawy związane z pobraniem wycinka z krtani lub objawy pointubacyjne. Najczęściej obserwujemy utrzymującą się chrypkę i dolegliwości bólowe. Zawsze należy zgłosić je lekarzowi wykonującemu badanie. Objawy ustępują w różnym czasie w zależności od przyczyny. Każdorazowo wymagają dodatkowej oceny laryngologicznej lub foniatrycznej krtani przy pomocy lusterka krtaniowego lub endoskopu. W przypadku leczenia operacyjnego dolegliwości utrzymują się dłużej, aż do wygojenia operowanego miejsca. Jeżeli zmiany w krtanie występują obustronnie konieczne jest przeprowadzenie zabiegu dwuetapowo. Najpierw usuwa się zmiany ze struny głosowej po jednej stronie, a po wygojeniu operowana jest strona przeciwległa. Takie postępowanie zapobiega tworzeniu się zrostów w okolicy poddanej zabiegowi. Po zabiegu przez okres dwóch tygodni należy oszczędzać głos.

Zapalenie krtani u dziecka - skąd się bierze i jak z nim walczyć? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Podgłośniowe zapalenie krtani u dziecka - pierwsza pomoc Źródło: 36,6

Jak zapobiegać chorobom krtani?

Zarówno przed i po zabiegu wskazana jest eliminacja czynników ryzyka związanych z rozwojem chorób krtani. Są to między innymi: palenie papierosów, spożywanie alkoholu, nieleczony refluks żołądkowo-przełykowy, narażenie na drażniące związki chemiczne oraz przeciążenie strun głosowych często związane z pracą głosem.

Wynik bania histopatologicznego – i co dalej ?

Po otrzymaniu wyniku badania histopatologicznego, możemy ocenić czy mamy do czynienia ze zmianą nowotworową o charakterze złośliwym – najczęściej z rakiem płaskonabłonkowym – czy też przykładowo ze zmianą przednowotworową. W tym drugim przypadku zalecane jest leczenie chirurgiczne. Jeżeli w ocenie patomorfologicznej wycinka uzyskujemy wynik dodatni w kierunku zmiany złośliwej wybór leczenia zależy od rozległości zmiany. Może być konieczne rozszerzenie diagnostyki o tomografię z kontrastem lub PET. O zakresie wykonywanych badań i wyborze dalszego leczenia (radioterapia, leczenie operacyjne, chemioterapia) decyduje zespół lekarski.

Monika Anita Maciejewska jest otolaryngologiem i lekarzem medycyny estetycznej. Ukończyła Uniwersytet Medyczny w Warszawie. Szkolenie specjalizacyjne odbyła w Klinice Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Wiedzę w zakresie laryngologii poszerzała w szpitalach klinicznych Uniwersytetu Lizbońskiego oraz Uniwersytetu Nova w Lizbonie. Członek Polskiego Towarzystwa Otolaryngologów – Chirurgów Głowy i Szyi oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje i poszerza wiedzę zawodową, uczestnicząc w licznych sympozjach, konferencjach i szkoleniach w kraju i zagranicą. Jest także jedną z autorek bloga www.laryngosfera.com.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
112
9
Polecamy
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego.
Jak leczyć chorobę?
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego. Jak leczyć chorobę? Dzień Dobry TVN
USG - proste badanie, które może uratować życie.
Jakie choroby pomaga wykryć?
USG - proste badanie, które może uratować życie. Jakie choroby pomaga wykryć? Dzień Dobry TVN
Stridor, czyli świst krtaniowy.
Jak go rozpoznać, by na czas udać się do lekarza?
Stridor, czyli świst krtaniowy. Jak go rozpoznać, by na czas udać się do lekarza? TVN zdrowie
Co to jest obrzęk Reinkego?
Przyczyny, objawy, leczenie obrzęku krtani
Co to jest obrzęk Reinkego? Przyczyny, objawy, leczenie obrzęku krtani TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?