Polub nas na Facebooku
Czytasz: Mikroangiopatia – przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Mikroangiopatia – przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

czerwono pomarańczowe naczynia krwionośne na czarnym tle.

Fot. Inok / Getty Images

Mikroangiopatia to nazwa używana do opisu zmian zachodzących w drobnych naczyniach (głównie tętniczych), które prowadzą do uszkodzenia tkanek. Najczęściej przyczyną tego schorzenia jest cukrzyca i jej powikłania.

Mikroangiopatia to medyczny termin, który bazuje na znaczeniu trzech greckich słów: mikro – małe, angeio – naczynie krwionośne, pathos – cierpienie. Oznacza chorobę małych naczyń krwionośnych.

Czym jest mikroangiopatia?

Mikroangiopatia to schorzenie polegające na uszkodzeniu ściany małych naczyń krwionośnych, powodujące zmniejszenie przepływu przez tkanki i uszkodzenie narządów. Chorobą zajęte są drobne tętniczki (arteriole) i włosowate naczynia tętnicze oraz najmniejsze naczynia żylne.

Jeśli zaburzenia krążenia pojawiają się w dużej tętnicy (np. wskutek zmian miażdżycowych lub zakrzepu), często możliwe jest zastępcze ukrwienie narządu zaopatrywanego przez to naczynie z innych źródeł – przez odgałęzienia innej tętniczki. W razie potrzeby rozszerzają się one, pozwalając na wielokrotne zwiększenie przepływu i właściwe ukrwienie narządu. Mówi się wtedy o uruchomieniu krążenia obocznego – takie sytuacje dotyczą np. niektórych części mięśnia sercowego lub mózgu. Podobnie dzieje się przy niedrożności odpływu żylnego – przykładem jest tutaj np. marskość wątroby. Zmniejszenie przepływu krwi przez ten organ powoduje wytworzenie krążenia obocznego m.in. przez żyły nabrzuszne oraz przełykowe.

Polecamy: Zakrzepica żył głębokich i powierzchownych – objawy i leczenie

Jak zbudowany jest i jak działa układ krążenia? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6.

Mikroangiopatia jest chorobą, z którą organizm nie jest w stanie poradzić sobie w podobny sposób. Wynika to z faktu, że naczynia włosowate zaopatrują określony, niewielki fragment tkanki i nie mają naczyń obocznych, które mogłyby dostarczyć krew w to samo miejsce. Poza tym mikroangiopatia jest procesem uogólnionym, który obejmuje większość drobnych naczyń. Nawet tam, gdzie oboczne naczynia włosowate istnieją, są one w podobnym stopniu zdeformowane przez proces chorobowy i nie spełniają właściwie swojej funkcji. Efektem mikroangiopatii jest przewlekłe, postępujące niedokrwienie, które może prowadzić do zaniku, martwicy lub degeneracji tkanek zaopatrywanych przez zajęte chorobą tętniczki.

Mikroangiopatia cukrzycowa

Podstawową przyczyną mikroangiopatii jest cukrzyca. Choroba ta prowadzi do uszkodzenia struktury ściany drobnych naczyń, a intensywność tego procesu jest uzależniona od sposobu, w jaki kontrolowany jest poziom cukru we krwi (glikemia). Zmiany chorobowe pojawiają się szybciej, jeśli u chorego dochodzi do dużych, powtarzających się wahnięć poziomu glukozy. Może tak się dziać ze względu na trudności w dobraniu dawki insuliny lub leków doustnych, nieprawidłowym ich stosowaniu albo w związku z nieprzestrzeganiem diety. Dodatkowym czynnikiem przyspieszającym rozwój zmian naczyniowych jest nadciśnienie tętnicze będące częstym i trudnym do leczenia powikłaniem cukrzycy.

Efektem mikroangiopatii cukrzycowej jest niedokrwienie tkanek. Choć proces jest uogólniony i dotyczy całego organizmu, objawy pojawiają się najszybciej w obrębie tych narządów, które wymagają intensywnego ukrwienia. Choroba rozwija się więc najszybciej w siatkówce oka (gdzie dochodzi do powstania retinopatii cukrzycowej) oraz nerek, gdzie pojawiają się objawy nefropatii cukrzycowej. Oba te, będące skutkiem mikroangiopatii, schorzenia są bardzo niebezpieczne. Obecnie stanowią one najczęstsze przyczyny trwałej utraty wzroku i niewydolności nerek.

Mikroangiopatia zakrzepowa

Inną groźną postacią mikroangiopatii jest tak zwana mikroangiopatia zakrzepowa. Przejawia się ona głównie zmianami zapalnymi w obrębie ściany naczyń, zwłóknieniami i obrzękiem, które prowadzą do powstawania mikrozakrzepów i blokowania przepływu krwi. Tego typu zjawisko jest związane głównie z takimi chorobami i zespołami, jak:

  • zakrzepowa plamica małopłytkowa (TTP),
  • zespół wykrzepiania śródnaczyniowego (wewnątrznaczyniowego) DIC,
  • zespół hemolityczno-mocznicowy (HUS),
  • zespół antyfosfolipidowy (APS).

Powodem mikroangiopatii zakrzepowych bywa też stan przedrzucawkowy lub rzucawkowy, które są powikłaniami ciąży. Efektem mikroangiopatii zakrzepowej są najczęściej kliniczne objawy nefropatii. W niektórych postaciach opisanych zespołów przybiera ona formę ostrej niewydolności nerek.

Leczenie mikroangiopatii

Zmiany o typie mikroangiopatii mają najczęściej charakter nieodwracalny i postępujący. Zaburzenia mikrokrążenia powodują uszkodzenie, miejscową martwicę komórek siatkówki lub kłębuszków nerkowych, prowadząc do upośledzenia funkcji narządu i stopniowego pogorszenia stanu zdrowia.

Działania lecznicze zmierzają w trzech kierunkach. Pierwszym z nich jest leczenie choroby podstawowej, będącej przyczyną mikroangiopatii, np. precyzyjne kontrolowanie poziomu glikemii, zapobieganie jej skokom, leczenie wtórnego nadciśnienia tętniczego. W przypadku mikroangiopatii zakrzepowych konieczne jest również usunięcie przyczyny zmian naczyniowych (np. zaburzeń krzepnięcia, problemów metabolicznych). Drugim kierunkiem terapii mikroangiopatii jest leczenie objawowe, którego celem jest poprawa krążenia w niedokrwionych tkankach. Trzecim elementem, niezmiernie ważnym z punktu widzenia chorego, jest zapobieganie i ograniczanie skutków powikłań mikroangiopatii. To one bowiem odpowiedzialne są za utratę wzroku czy niewydolność nerek.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
33
1
Polecamy
Cukrzyca.
Rodzaje, objawy, powikłania.
Jak wygląda życie z cukrzycą?
Cukrzyca. Rodzaje, objawy, powikłania. Jak wygląda życie z cukrzycą? Dzień Dobry TVN
Depresja endogenna jako wynik nieprawidłowej funkcji układu nerwowego.
Sprawdź, jak rozpoznać i skutecznie leczyć tę chorobę
Depresja endogenna jako wynik nieprawidłowej funkcji układu nerwowego. Sprawdź, jak rozpoznać i skutecznie leczyć tę chorobę Dzień Dobry TVN
Układowe zapalenie naczyń – powstawanie, objawy i rokowanie 
Układowe zapalenie naczyń – powstawanie, objawy i rokowanie  TVN zdrowie
Miażdżyca mózgu – objawy, przyczyny, leczenie 
Miażdżyca mózgu – objawy, przyczyny, leczenie  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?