Miażdżyca aorty, jak i innych tętnic, daje o sobie znać częstym i szybkim męczeniem się oraz kłopotami z koncentracją. Choroba ta jest leczona farmakologicznie. Czasami jednak to nie wystarcza i niezbędny może okazać się np. zabieg wszczepienia by-passów.
Miażdżyca aorty – charakterystyka i przyczyny
Cholesterol, w dużej mierze odpowiedzialny za powstawanie miażdżycy aorty oraz innych tętnic, jest związkiem tłuszczowym, którego cząsteczki naturalnie wędrują we krwi człowieka. Do jego powstawania przyczynia się wątroba, która produkuje ok. 2 g cholesterolu w ciągu doby. Jednak przeciętny człowiek dostarcza do organizmu znacznie więcej tego składnika wraz z pożywieniem – i słusznie, ponieważ jest on niezbędny do zachowania prawidłowych procesów trawiennych, przyswajania witaminy D oraz wydzielania hormonów płciowych. Czasem jednak we krwi znajduje się zbyt duża ilość cholesterolu. Szczególnie niebezpieczny jest ten o niskiej gęstości – LDL, zwany także „złym cholesterolem”. Jego podstawowa, utrudniająca życie właściwość polega na jego odkładaniu się w ścianach tętnic w postaci tzw. blaszki miażdżycowej, czyli złogów cholesterolowych, które zmniejszają światło naczyń, a w wyniku zbyt dużej kumulacji mogą je całkowicie zatkać, a przez to przyczynić się do zawału serca. Miażdżyca częściej pojawia się u mężczyzn i nasila się wraz z wiekiem.
Jak dbać o serce? Dowiecie się tego z filmu:
Jakie objawy daje miażdżyca aorty?
Wśród najbardziej znamiennych objawów miażdżycy aorty, które niestety można dostrzec dopiero na drodze badań przy pomocy specjalistycznych urządzeń w gabinetach lekarskich, wyróżnić można zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w błonach środkowej i wewnętrznej, które budują ściany tętnic. Zmiany takie mogą wystąpić w każdej innej tętnicy, jednak aorta jest nimi najbardziej zagrożona. Do ich powstania prowadzą: cukrzyca, niewłaściwa dieta, stres, zaburzenia krzepnięcia krwi oraz nadciśnienie tętnicze. Do rozwoju miażdżycy przyczyniają się też tzw. nanobakterie.
Miażdżyca aorty – zapobieganie
Miażdżyca aorty nie nabierze poważnego wymiaru, a nawet niemal całkowicie ustąpi, jeżeli osoba, która zmaga się z tą chorobą, wprowadzi w życie regularną aktywność fizyczną. Pomocne będą ćwiczenia typu cardio, które aktywizują całe ciało do spalania tłuszczu, pobudzają pracę serca i polepszają oddech. Ponadto poprawiają kondycję, która znacznie obniża się w wyniku miażdżycy. Proces namnażania blaszek miażdżycowych w łuku aorty można wyeliminować również poprzez trwałą zmianę nawyków żywieniowych. Dieta miażdżycowa powinna całkowicie wykluczyć spożycie tłustego i czerwonego mięsa, które można zastąpić umiarkowanymi ilościami drobiu. Ważne jest, aby jadłospis był bogaty w surowe warzywa i owoce. Zaleca się również spożywanie ryb morskich, których mięso jest cennym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Pozwolą one skutecznie obniżyć poziom cholesterolu LDL we krwi. Zbawienne będzie również zaprzestanie palenia papierosów.
Miażdżyca aorty – leczenie
Miażdżycę aorty wynikającą z namnażaniem się w tętnicy blaszek miażdżycowych zazwyczaj leczy się farmakologicznie. Skuteczne leki przeciwmiażdżycowe może wypisać na receptę jedynie lekarz, a wszelkie suplementy nie zahamują rozwoju choroby, ani nie przywrócą zdrowia. W leczeniu miażdżycy istotne są lekarstwa obniżające poziom złego cholesterolu we krwi, do których należą niacyny, a także statyny – te z kolei zmniejszają produkcję cholesterolu w organizmie. Mają one moc spowolnienia, a nawet cofnięcia zmian miażdżycowych w tętnicach. Innym rodzajem leków są fibraty, które pozwalają skutecznie ograniczyć syntezę tłuszczów w organizmie. Pomocniczo w miażdżycy stosowane są także środki przeciwzapalne.
Niekiedy jednak sama farmakologia nie wystarczy, aby uchronić osobę zmagającą się z miażdżycą przed skutkami choroby, takimi jak zawał serca czy udar mózgu. Wówczas z pomocą przychodzi zabieg balonikowania. Do tętnicy zostaje wprowadzony cewnik z balonikiem poprzez nacięcie skóry, czyli metodą laparoskopową – lekarz obserwuje na monitorze, gdzie należy skierować cewnik. Kiedy jego rurka znajdzie się w najwęższym miejscu tętnicy, balonik zwiększa objętość i niszczy złogi cholesterolu, które następnie usuwane są za pomocą cewnika. W celu uchronienia tętnicy przed ponownym zarośnięciem blaszką miażdżycową wewnątrz niej zostaje umieszczona rurka z cienkiej siateczki, czyli tzw. stent – często bywa on nasączony rapamycyną, by nie zbierała się na nim blaszka. Popularną metodą walki z miażdżycą są też by-passy, czyli zabieg pomostowania w przypadku niemożności udrożnienia tętnicy poprzez przeszczep fragmentu zdrowej żyły.
Jedną z nowszych metod rozbijania i usuwania zmian miażdżycowych jest ich rozpuszczanie tzw. metodą chelatacji, czyli poprzez podanie kroplówki z kwasem wersetowym. Absorbuje on wapń i ułatwia rozpad blaszek miażdżycowych, zwiększając przy tym światło tętnicy.
Jak wygląda rozrusznik serca? I to w dodatku najmniejszy? Odpowiedź na filmie: