Chirurgiczne leczenie otyłości, czyli tak zwane operacje bariatryczne, przeznaczone są dla osób cierpiących na otyłość olbrzymią, czyli mających wskaźnik BMI powyżej 35.
Chirurgiczne leczenie otyłości przeznaczone jest dla osób, które nie mogą schudnąć za pomocą diety lub zmiany trybu życia. Operacje bariatryczne gwarantują sukces w odchudzaniu i są w pełni bezpieczne.
Opaska żołądkowa
Jednym ze sposobów leczenia otyłości jest założenie pacjentowi specjalnej opaski na żołądek. Dzieli ona organ na dwie części - małą (o pojemności około 70 ml) oraz dużą. Dzięki małej objętości pierwszej części pacjent szybko odczuwa sytość. Dzięki tej metodzie można schudnąć około 30 kilogramów w ciągu roku. Są jednak minusy.
Często pacjenci próbują się z tą opaską, to znaczy jedzą dużo, coraz więcej i w efekcie powiększają żołądek, a założona opaska uciskowa rozluźnia się. Ta metoda dostarcza tak lekarzom, jak i pacjentom, problemów, ale nadal jest wykonywana.
Rękawowa resekcja żołądka
Ta metoda polega na wycięciu większej części żołądka, około 6 centymetrów od dwunastnicy. W żołądku po zabiegu zmieści się około 150 ml i przestanie on wytwarzać grelinę, czyli hormon powodujący łaknienie.
Zdecydowanie lepsza jest resekcja około 80 procent żołądka, zabieg ten pozwala schudnąć od 70 do 100 kilogramów w ciągu roku.
By-pass żołądkowy
To metoda przeznaczona dla osób z otyłością olbrzymią, z BMI powyżej 50 i chorych na cukrzycę. Założenie by-passu żołądkowego znacznie modyfikuje układ pokarmowy.
Kolejna metoda na szybkie schudnięcie to operacyjne połączenie małego żołądka (wytworzonego wcześniej podczas zabiegu) bezpośrednio z jelitem cienkim. Jest to zabieg dedykowany dla pacjentów z otyłością olbrzymią.
Balon żołądkowy
To operacja pośrednia w chirurgii bariatrycznej, przeprowadzana u osób z BMI powyżej 60, czyli cierpiących na otyłość skrajnie olbrzymią. Polega ona na umieszczeniu w żołądku specjalnego balonu, który ma spowodować utratę masy ciała do poziomu, w którym bezpieczne będzie przeprowadzenie docelowej operacji.