Łagodny rozrost gruczołu krokowego, czyli zwiększenie jego masy prowadzi do ucisku cewki moczowej. W konsekwencji chorzy często oddają mocz, mają problemy z rozpoczęciem mikcji oraz wrażenie niepełnego opróżnienia pęcherza, parcie na pęcherz, czy zwolniony i osłabiony strumień moczu. Szacuje się, że problem dotyczy ok. 30 proc. 50-latków, 50 proc. 65-latków i 70 proc. mężczyzn w wieku 80 lat.
Łagodny przerost prostaty - jak leczyć?
REZUM to mało inwazyjna metoda, która pozwala bardzo skutecznie leczyć łagodny przerost prostaty. Podczas zabiegu (wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym) lekarz oddziałuje - na wybrane części gruczołu - parą wodną, która jest tłoczona z pomocną specjalnego cytoskopu. W ciągu 15 minut - tyle zazwyczaj trwa zabieg - dokonuje ok. 10 wstrzyknięć pary. Jak to się dzieje, że para zmniejsza objętość prostaty?
Podczas kondensacji uwalniana jest energia cieplna pary, która powoduje denaturację błony gruczołu krokowego w wyniku czego prostata ulega obkurczeniu.
Co zrobić, aby uniknąć problemów z przerostem prostaty? Odpowiedź znajdziesz w filmie:
REZUM - u kogo można wykonać zabieg?
Metoda REZUM doskonale sprawdza się u młodych mężczyzn. W przeciwieństwie do leczenia farmakologicznego nie wywołuje skutków ubocznych w postaci cukrzycy, spadków ciśnienia tętniczego, wytrysku wstecznego czy objawów demencji. Zabieg polecany jest także tym mężczyznom, którzy chcą rozwiązać problem z oddawaniem moczu i jednocześnie zachować prawidłowy wytrysk nasienia. REZUM sprawdza się także u starszych panów, u których np. z powodu zawału czy udaru doszło do zatrzymania moczu.
Warto zaznaczyć, że zabieg nie wymaga hospitalizacji i pacjent może jeszcze tego samego dnia opuścić szpital. U części pacjentów przez ok. dwa tygodnie mogą się utrzymywać nieprzyjemne dolegliwości w postaci problemów z oddawaniem moczu czy niemożność opróżnienia całego pęcherza. Mężczyźni, którzy przeszli zabieg REZUM przez 2-4 tygodni muszą zachować wstrzemięźliwość seksualną.
REZUM - kiedy zabiegu nie można wykonać?
Przeciwwskazaniem do zabiegu jest wcześniejsza interwencja chirurgiczna lub zabieg w obrębie prostaty. Do zabiegu nie kwalifikują się również pacjenci z nawracającym i aktywnym zakażeniem dróg moczowych. Zabieg nie jest wykonywany także u mężczyzn z nieprawidłowym stężeniem hormonu PSA.