Do takich wniosków doszedł irańkso-amerykański zespół badaczy. Naukowcy pod przewodnictwem Alireza Milajerdi z Uniwersytetu Nauk Medycznych w Teheranie, przeanalizowali 38 artykułów dotyczących wpływu metforminy na odchudzanie. W badaniach, których wyniki analizowali naukowcy wzięło udział ok. 2,2 tys. dzieci i nastolatków.
Z przeprowadzonej analizy jednoznacznie wynika, że podawanie metforminy otyłym dzieciom pomaga im zredukować masę ciała – średnio o 1,07 kg/m2, a także spadku masy ciała – średnio o 2,5 kg, obwodu w talii – średnio o ok. 2 cm. U dzieci i młodzieży z nadwagą i otyłością zmniejszyła się także ilość tkanki tłuszczowej.
Dlaczego dzieci tyją? Dowiesz się tego z filmu:
Metformina, czyli co?
Metformina to lek stosowany przede wszystkim u pacjentów z cukrzycą typu 2. Preparat obniża stężenie glukozy we krwi, a także zapobiega insulinooporności oraz przybieraniu na wadze. Badania pokazują, że może także zapobiegać rozwojowi niektórych nowotworów. Więcej informacji o działaniu metforminy znajdziesz w naszym materiale: Metformax 500– co to za lek? Jak działa i kiedy jest stosowany?
Leki to nie wszystko
Nawet jeśli dalsze badania potwierdzą skuteczność metforminy w walce z otyłością, to samo przyjmowanie leku nie jest rozwiązaniem problemu. Walka z otyłością będzie skuteczna tylko wtedy, gdy do farmakologii dojdzie jeszcze zmiana stylu życia, czyli zmiana nawyków żywieniowych i regularna aktywność fizyczna. Warto także pamiętać, że leczenie farmakologiczne wprowadza się dopiero wtedy, gdy zmiana stylu życia nie przynosi efektów.
Otyłość problem globalny
Otyłość to problem, który dotyczy w równym stopniu dorosłych i dzieci. Najczęściej nadmierny wzrost masy ciała spowodowany jest stylem życia. Zbyt częste sięganie po przetworzone jedzenie, unikanie warzyw i owoców oraz brak ruchu przyczyniają się do wzrostu masy ciała. Trzeba sobie zdawać sprawę, że otyłość to prosta droga do poważniejszych problemów ze zdrowiem, np. nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2, chorób układu sercowo-naczyniowego czy różnych nowotworów złośliwych.