Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest otyłość gynoidalna? Sposoby leczenia otyłości pośladkowo-udowej
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest otyłość gynoidalna? Sposoby leczenia otyłości pośladkowo-udowej

Moda uśmiechnięta kobieta podczas treningu biegania.

Fot. pixelfit / Getty Images

Otyłość gynoidalna zdecydowanie częściej stwierdzana jest w populacji kobiet niż mężczyzn. Charakteryzuje się dysproporcją między górną a dolną partią ciała. Objawia się stosunkowo szczupłą górną częścią względem rozbudowanego dołu, tj. bioder, pośladków i ud.

Otyłość to coraz częściej spotykany problem zdrowotny. Rozumie się ją jako nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej, które przekracza fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne organizmu. Otyłość gynoidalna i androidalna to podstawowe rodzaje. W pierwszym przypadku stwierdza się nadmiar tłuszczu w okolicy pośladkowo-udowej, a w drugim w okolicy brzucha.

Czym jest otyłość gynoidalna?

Otyłość to stan charakteryzujący się nadmiarem tkanki tłuszczowej w organizmie. W przypadku mężczyzn stwierdza się ją, gdy tłuszcz stanowi więcej niż 20% ogólnej masy ciała, zaś u kobiet – powyżej 25%. Otyłość gynoidalna i androidalna różnią się miejscem głównego nagromadzenia tkanki tłuszczowej. Otyłość gynoidalna zwana jest też otyłością pośladkowo-udową lub typu gruszka. Nadmiar tłuszczu występuje w okolicy ud i pośladków. Z kolei otyłość androidalna określana bywa alternatywnie otyłością brzuszną, centralną lub typu jabłko. W jej przypadku nagromadzenie tkanki tłuszczowej następuje w powłokach brzusznych. Określanie otyłości nazwami owoców wynika ze sposobu rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w organizmie, co upodabnia sylwetkę danej osoby do nich. Otyłość typu jabłko częściej występuje u mężczyzn, otyłość typu gruszka – u kobiet.

Polecamy: Otyłość pierwotna i wtórna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie otyłości

Ile osób w Polsce ma otyłość i potrzebuje operacji bariatrycznej? Odpowiedź znajdziesz w filmie: 

Zobacz film: Ile osób w Polsce potrzebuje operacji bariatrycznej? Źródło: 36,6.

Jak wygląda osoba z otyłością gynoidalna?

Oto charakterystyczny wygląd osoby z otyłością gynoidalną:

  • szerokie i zaokrąglone biodra,
  • dość duża i opadająca pupa, która niemal zlewa się z pełnymi udami,
  • rozbudowane łydki,
  • niezbyt długie nogi,
  • dość szczupła górna partia ciała (talia średnio wcięta oraz nisko umiejscowiona, brzuch zwykle płaski, ramiona lekko opadające i wąskie, biust przeważnie w rozmiarze B).

Przyczyny otyłości udowo-pośladkowej

Otyłość udowo-pośladkowa może być spowodowana wieloma czynnikami. Za najczęstsze jej przyczyny uważa się niewystarczającą aktywność fizyczną i nieprawidłowy sposób odżywiania. Wśród determinantów wymienia się także choroby, m.in.: zespół policystycznych jajników, niedoczynność przysadki mózgowej, niedoczynność tarczycy.

Współczynnik WHR – określenie otyłości gynoidalnej

Współczynnik WHR (z ang. waist-hip ratio) jest parametrem pozwalającym ustalić typ otyłości, tj. androidalny czy gynoidalny. Określa proporcje między talią a biodrami. Liczony jest przez podzielenie obwodu talii przez obwód bioder. Obie wartości podaje się w centymetrach. Talię kobiet mierzy się w połowie odległości pomiędzy dolnym łukiem żeber a górnym brzegiem grzebienia kości biodrowej. Kobiecy obwód bioder mierzy się w miejscu największej wypukłości mięśni pośladkowych. Z kolei męski obwód talii mierzy się na linii pępka, zaś bioder na linii górnego końca kości udowej. Otyłość androidalną stwierdza się, gdy współczynnik WHR przekracza 0,85 dla kobiet i 1 dla mężczyzn. O otyłości gynoidalnej mówi się wówczas, gdy współczynnik WHR jest mniejszy bądź równy 0,85 dla kobiet i 1 dla mężczyzn.

Konsekwencje otyłości gynoidalnej

Specjaliści donoszą, że otyłość pośladkowo-udowa jest mniej szkodliwa dla zdrowia niż otyłość brzuszna. Mimo to otyłość gynoidalna pociąga za sobą liczne konsekwencje zdrowotne. Wśród nich wymienia się m.in. zwiększone ryzyko zachorowania na: cukrzycę typu 2, miażdżycę, nadciśnienie tętnicze krwi, kamicę żółciową, zwyrodnienia w obrębie układu kostnego, zawał serca. Dodatkowo często u osób otyłych stwierdza się obniżone poczucie własnej wartości. Stan ten prowadzić może do zaburzenia nastroju, a tym samym nawet do depresji. Bez względu na rodzaj otyłości nadmierna ilość tkanki tłuszczowej znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie i sprawia, że organizm szybciej się męczy.

Polecamy: Skąd się bierze otyłość i jak skutecznie z nią walczyć? 22 maja obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością

Otyłość gynoidalna – ćwiczenia

W leczeniu otyłości gynoidalnej pomocne są ćwiczenia, których celem jest zmniejszenie dysproporcji pomiędzy górną a dolną częścią ciała. Wskazane są ćwiczenia aerobowe dolnych partii ciała, takie jak: bieganie, stepper, orbitrek, rower. Poleca się również ćwiczenia wzmacniające mięśnie klatki piersiowej i barków.

Oprócz ćwiczeń ważnym elementem leczenia otyłości gynoidalnej jest dieta. Zalecany sposób odżywiania oparty jest na produktach o niskim indeksie glikemicznym (IG ≤ 55), czyli wskaźniku informującym o tempie wzrostu poziom glukozy we krwi po spożyciu danego produktu spożywczego. W jadłospisie dominować powinny świeże owoce i warzywa, niektóre rodzaje produktów pełnoziarnistych. Na uwagę zasługują m.in.: czarna i czerwona porzeczka, czereśnie, truskawki, wiśnie, maliny, pomarańcze, brzoskwinie, jabłka, granat, grejpfrut, morele, mandarynki, brukselka, cukinia, kalafior, ogórek, papryka, pomidor, kapusta, szczaw, szpinak, bakłażan, ciecierzyca, marchew, soczewica, fasola biała, bób, chleb żytni razowy, ryż brązowy, kasza gryczana, płatki owsiane, mleko sojowe, drób.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
17
2
Polecamy
Typy sylwetki kobiecej a wygląd brzucha – wystający brzuch może oznaczać chorobę
Typy sylwetki kobiecej a wygląd brzucha – wystający brzuch może oznaczać chorobę TVN zdrowie
Jestem szczupły, ale mam brzuszek.
Czy można być otyłym bez nadwagi?
Jestem szczupły, ale mam brzuszek. Czy można być otyłym bez nadwagi? Dzień Dobry TVN
Otyłość brzuszna – leczenie, przyczyny oraz ćwiczenia fizyczne pomagające zrzucić zbędne kilogramy z brzucha 
Otyłość brzuszna – leczenie, przyczyny oraz ćwiczenia fizyczne pomagające zrzucić zbędne kilogramy z brzucha  TVN zdrowie
Skuteczne metody na pozbycie się brzucha piwnego
Skuteczne metody na pozbycie się brzucha piwnego Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?