Polub nas na Facebooku
Czytasz: Mdłości po jedzeniu i odbijanie, mdłości w ciąży oraz w nerwicy. Jak się ich pozbyć? 
menu
Polub nas na Facebooku

Mdłości po jedzeniu i odbijanie, mdłości w ciąży oraz w nerwicy. Jak się ich pozbyć? 

NAN

Fot.: buri327 / stock.adobe.com

Mdłości po jedzeniu mogą być spowodowane nieprawidłową dietą i przyjmowaniem zbyt ciężkich pokarmów. Bywa też powiązane z przewlekłymi chorobami, m.in. zapaleniem błony śluzowej żołądka. Mdłości towarzyszą też nerwicy oraz występują u kobiet w ciąży. 

Mdłości często powiązane są z niestrawnością, bólem brzucha, wzdęciami, a także zgagą i biegunką. Czasami poprzedzają wymioty, jednak nie zawsze się tak dzieje. Mdłości pojawiają się głównie w gardle i przełyku.

Mdłości po jedzeniu – co je wywołuje?

Mdłości po jedzeniu mogą być spowodowane chorobami układu pokarmowego. Przyczynami nudności występujących po posiłku są także choroba wrzodowa żołądka i zwężenie odźwiernika. Bywają związane z zapaleniem błony śluzowej żołądka. Ich kolejne możliwe przyczyny to zapalenie pęcherzyka żółciowego, kamica żółciowa lub zapalenie trzustki. Mdłości po jedzeniu to także objaw nadwrażliwości pokarmowej. Na ich wystąpienie wpływa rodzaj diety. Ciężkostrawne posiłki nasilają nudności oraz inne objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak dyskomfort w nadbrzuszu i uczucie pełności. Nieprzyjemne dolegliwości mogą być też skutkiem choroby refluksowej przełyku, czyli cofania się treści żołądkowej. 

Mdłości wywołane są przez infekcje wirusowe, leczenie chemioterapeutykami stosowanymi w terapii nowotworów i zatrucie alkoholem. Alergie pokarmowe także łączą się z mdłościami. Te pojawiające się po zjedzeniu orzeszków, jajek i owoców morza, czyli częstych alergenów, to jeden z symptomów reakcji uczuleniowej. Histamina i inne substancje wywołujące odpowiedź immunologiczną organizmu powodują obrzęki, wysypkę, a niekiedy właśnie nudności.

Mdłości po jedzeniu – odbijanie

Mdłości po jedzeniu powiązane z odbijaniem bardzo często są wynikiem przejadania się. Duża ilość pokarmu przyjętego jednocześnie powoduje szybkie rozciąganie ścian żołądka. Przez to narząd odruchowo się kurczy, a treść żołądka cofa się do przełyku. Przeciążenie przewodu pokarmowego nadmierną ilością jedzenia sprawia, że nie nadąża on z przyjmowaniem kolejnych porcji. Aby uniknąć mdłości pojawiających się po posiłku, najlepiej zmienić nawyki żywieniowe. Trzeba jeść mniejsze posiłki, częściej niż dotychczas, np. kilka razy dziennie. Dobrze jest też unikać mówienia w trakcie jedzenia, bo to powoduje dostanie się powietrza do przełyku i skutkuje odbijaniem. Jeśli kiedyś konkretny produkt wywołał nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu trawiennego, najlepiej go nie jeść po raz kolejny. Warto też ograniczyć ilość bardzo pikantnych i gorących potraw w menu.Podczas posiłku i niedługo po jego zakończeniu należy wystrzegać się popijania. Najlepiej nie kłaść się też spać krótko po jedzeniu, tylko odczekać 2-3 godziny.

Ból brzucha i mdłości po jedzeniu

Mdłości po jedzeniu połączone z bólem brzucha i uczuciem pełności może być spowodowane zatruciem pokarmowym. Tym objawom często towarzyszą wymioty i kłucie w żołądku. Przyczyną zatrucia są bakterie, wirusy i inne substancje podrażniające przewód pokarmowy. Pojawiają się zazwyczaj po kilku godzinach od posiłku. Są potocznie określane jako grypa żołądkowa. Można się nią zarazić od innej osoby. To częsta sytuacja u tych, którzy przebywają w dużych skupiskach ludzkich. Objawy zatrucia pokarmowego najczęściej przechodzą samoistnie po kilku dniach. Aby pomóc organizmowi je zwalczyć, należy zadbać o nawodnienie organizmu. W tym celu można stosować płyny nawadniające do kupienia w aptekach. Po ustąpieniu objawów warto też zadbać o lekkostrawną dietę.

Mdłości po jedzeniu – nerwica

Przyczyną mdłości po jedzeniu mogą być zaburzenia psychiczne, takie jak depresja, bulimia, jadłowstręt, a także zaburzenia lękowe. Nudności bywają też spowodowane przez stres. Nerwica żołądka powoduje najczęściej uczucie ciężkości i sytości, a także odczucie pieczenia pojawiające się po spożyciu posiłku. Inne objawy towarzyszące mdłościom to ból żołądka, wymioty i biegunka.

Mdłości po jedzeniu w ciąży

Bardzo dobrze znana przyczyna nudności po jedzeniu to ciąża. Kobieta oczekująca dziecka ma zmienioną gospodarkę hormonalną, co wywołuje różne sygnały ze strony organizmu, w tym mdłości. Zazwyczaj pojawiają się one w pierwszym trymestrze ciąży i znikają w drugim trymestrze. Nie są groźne dla przyszłej mamy ani dla dziecka, jednak w połączeniu z wymiotami mogą powodować niedobory i odwodnienie. W przypadku częstych wymiotów należy skonsultować się z lekarzem.

Jak zwalczyć mdłości po jedzeniu?

Aby zniwelować mdłości występujące po jedzeniu, należy poznać i zlikwidować ich przyczynę. Po jej rozpoznaniu wdraża się leczenie powodującej je choroby. Jeśli trzeba włączyć też leczenie objawowe, najczęściej stosuje się leki pobudzające perystaltykę górnego odcinka przewodu pokarmowego. Dobrze jest też wprowadzić zmiany w odżywianiu i sięgać po lekkostrawne posiłki. Jeśli mdłości mają związek z zaburzeniami psychicznymi, warto udać się na psychoterapię. 

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
31
13
Polecamy
Ból brzucha po jedzeniu – przyczyny, o czym świadczy i jak się go pozbyć
Ból brzucha po jedzeniu – przyczyny, o czym świadczy i jak się go pozbyć TVN zdrowie
Wzdęty brzuch po jedzeniu – przyczyny i sposoby na pozbycie się wzdęć
Wzdęty brzuch po jedzeniu – przyczyny i sposoby na pozbycie się wzdęć Dzień Dobry TVN
Refluks.
Dolegliwość czy poważna choroba?
Refluks. Dolegliwość czy poważna choroba? Dzień Dobry TVN
Burczenie w brzuchu – co powoduje tę dość krępującą dolegliwość?
Burczenie w brzuchu – co powoduje tę dość krępującą dolegliwość? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?