Polub nas na Facebooku
Czytasz: Materac dla dziecka – jaki sprawdzi się najlepiej i jest najzdrowszy?
menu
Polub nas na Facebooku

Materac dla dziecka – jaki sprawdzi się najlepiej i jest najzdrowszy?

Uśmiechnięte małe dziecko leży na materacu.

Fot. yu-ji / Getty Images

Materac dla dziecka to bardzo ważny element wyposażenia. Nie tylko gwarantuje spokojny i pozwalający na regenerację sen, lecz także ma ogromny wpływ na rozwój prawidłowej postawy. Materac nie może być za twardy, przede wszystkim jednak nie może być za miękki.

Materac dla dziecka powinien zapewniać mu dobry, spokojny sen. Zbyt twardy byłby torturą dla kręgosłupa, zbyt miękki z kolei we właściwy sposób nie podtrzymywałby ciała. Pod żadnym pozorem nie powinien się on także odkształcać. Można rozważyć również zakup materaca antyalergicznego.

Materac dla dziecka – jaki powinien być klucz do wyboru?

Materac dla dziecka przede wszystkim powinien być bezpieczny. Dlatego też pierwszą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę, jest to, czy dany materac ma atesty Państwowego Zakładu Higieny (PZH) i Eko-tex. W przypadku dzieci szczególnie ważne jest, aby w ich najbliższym otoczeniu było jak najmniej substancji i materiałów niebezpiecznych oraz szkodliwych dla zdrowia.

Druga ważna kwestia to odporność na odkształcenia. W dzieciństwie bardzo łatwo o pojawienie się wad rozwojowych i wad postawy. Należy więc zadbać o to, aby materac dla dziecka odpowiednio i równomiernie podtrzymywał jego ciało. Powstawanie różnego rodzaju zagłębień wiąże się z ryzykiem nieprawidłowego ułożenia ciała podczas snu. Materac wysokoelastyczny dla dziecka jest więc najlepszym rozwiązaniem. Nie może być zbyt miękki, ponieważ nie podtrzymuje w odpowiedni sposób ciała. Zbyt twardy z kolei jest po prostu niewygodny, nie pozwala na spokojny i regeneracyjny sen. Dyskomfort, jaki twarde podłoże może stanowić dla kręgosłupa, jest ważnym kryterium, które należy wziąć pod uwagę.

Jak wybrać materac do spania? Jak dopasować do niego poduszkę? Odpowiedź znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Jak wybrać dobry materac? Źródło: W dobrym stylu.

Jaki materac wybrać dla dziecka?

Najlepszy materac dla dziecka to przede wszystkim taki, który jest wygodny, na którym dziecko wypoczywa i spokojnie przesypia noc. Produkt wysokoelastyczny zapewnia ten komfort, a jednocześnie stabilizuje kręgosłup dziecka. Ważnym kryterium wyboru jest wysoka higieniczność oraz absorpcyjność, którą charakteryzują się przede wszystkim materace wypełnione naturalnymi surowcami np.łuską gryczaną, trawą morską lub włóknami kokosowymi.

Trzeba jednak pamiętać, że dobry materac dla dziecka to produkt, w którym do minimum ograniczone jest ryzyko rozwoju drobnoustrojów, roztoczy, a nawet robaków. Niestety w naturalnych wypełniaczach (poza włóknami kokosowymi) rozwijać się mogą roztocza, grzyby i pleśnie. Wynika to z dużej absorpcyjności tych surowców. Jeśli więc dziecko często się poci, ma problem z trzymaniem moczu, lepiej postawić na materac z pianki lub lateksu. W przypadku gryki i trawy morskiej istnieje także spore ryzyko pojawienia się u dziecka reakcji alergicznej.

Polecamy: Materac lateksowy czy piankowy? Jakie są ich wady i zalety? Który materac wybrać?

Materac a wiek dziecka

Dobry materac dla dziecka powinien być dostosowany do jego wieku. W przypadku niemowląt znaczenie ma nie tylko jego twardość, lecz także materiał, z którego jest wykonany. Pod uwagę należy wziąć: antyalergiczność, możliwość utrzymania prawidłowej temperatury (ochrona przed wychłodzeniem) oraz zapewnienie prawidłowego podparcia. Odpowiednio dobrany produkt powinien spełniać wszystkie te wymagania. Dobrym rozwiązaniem jest materac termoelastyczny lub posiadający warstwę maty kokosowej. Warto się zdecydować także na uniwersalny, który z drugiej strony ma piankę lateksową. Gdy dziecko osiągnie wiek 2–3 lat, można go obrócić na tę właśnie stronę.

Polecamy: Zdrowy sen – zasady higieny snu i jego wpływ na zdrowie

Jaki materac dla dziecka, które ma 3 lata?

Materace lateksowe dla dzieci to jedno z możliwych rozwiązań na 3–4 rok życia. Dzięki temu rozwiązaniu na samym początku można już kupić nieco większy rozmiar, który wystarczy dziecku od okresu niemowlęcego do nawet 5 roku życia. Piankową stronę materaca można wykorzystać do 3–4 roku życia, następnie trzeba je odwrócić. Jest ona jednak nieco twardsza od materaca termoelastycznego, co przy rosnącej wadze malucha ma bardzo duże znaczenie.

Polecamy: Materac kokosowy. Kto powinien rozważyć jego zakup?

Jaki materac dla dziecka, które ma 5 i więcej lat?

Zarówno materac termoelastyczny dla dziecka, jak i ten z jedną lateksową stroną doskonale sprawdza się w przypadku starszego malucha. Zmianie natomiast ulega jego wysokość. O ile w przypadku dzieci do 5 roku życia korzysta się z materaców o grubości 5–8 cm tradycyjnej pianki i 1–3 cm pianki termoelastycznej, o tyle w przypadku dzieci starszych należy wybierać te o grubości 10 cm tradycyjnej pianki i 2–3 cm warstwy pianki termoelastycznej (ew. także lateksowej). Z każdym rokiem dziecko przybiera na wadze, dlatego od 5 roku życia należy zadbać o materac, który jest w stanie skutecznie „odebrać” obciążenie.

Bibliografia:

  1. Kawalec A., Pawlas K. Czynniki środowiskowe wpływające na sen oraz zachowywanie higieny snu, Probl. Hig. Epidemiol 2013, 94(1): 1-5.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
70
10
Polecamy
Jak dobrać najlepszy materac dla dziecka?
Przewodnik po materacach Hilding Anders
Jak dobrać najlepszy materac dla dziecka? Przewodnik po materacach Hilding Anders TVN zdrowie
Materac kokosowy.
Kto powinien rozważyć jego zakup?
Materac kokosowy. Kto powinien rozważyć jego zakup? TVN zdrowie
Poduszki dla niemowląt - jaką wybrać?
Poduszki dla niemowląt - jaką wybrać? Dzień Dobry TVN
Najlepsze smoczki, czyli jak zapewnić maluchowi ulgę w płaczu i zdrowy zgryz
Najlepsze smoczki, czyli jak zapewnić maluchowi ulgę w płaczu i zdrowy zgryz Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Powiększone węzły chłonne pod pachami – przyczyny i rozpoznanie
Powiększone węzły chłonne pod pachami – przyczyny i rozpoznanie
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?