Szacuje się, aż 80 proc. z nas zmaga się z jakąś wadą wzroku. Skąd się biorą problemy? W ogromnej większości przypadków winę ponosi styl życia, tj. spędzanie długich godzin przed telewizorem czy monitorem komputera. Czasem choroba ma podłoże genetyczne. Co ciekawe niektórych problemów można uniknąć. Jak? Wystarczy dbać o wzrok i regularnie odwiedzać okulistę.
Jakie wady wzroku diagnozowane są najczęściej?
Do najczęściej diagnozowanych wad wzroku należą m.in. dalekowzroczność (hyperopia), krótkowzroczność (myopia) i astygmatyzm (niezborność). Przyczyny ich powstawania są różne, ale każda wada wynika z nieprawidłowej refrakcji oka.
Nadwzroczność, czyli dalekowzroczność to choroba, która jest dziedziczona. Schorzenie postępuje z wiekiem. Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą zmęczenie oczu i ból głowy podczas długotrwałego czytania lub pracy przy monitorze komputera.
Krótkowzroczność spowodowana jest wydłużeniem gałki ocznej. Wada sprawia, że promienie światła, które docierają do oka załamują się nieprawidłowo. Tym samym krótkowidz dobrze widzi z bliska, ale ma trudność z ostrym widzeniem dali. Dodatkowo osoby z tą wadą wzroku słabo widzą wieczorem. Odbierany przez nich obraz jest zamazany, a wokół niego pojawia się ramka.
Astygmatyzm, czyli niezborność rogówkowa sprawia, że zmienia się kształt tej części oka. Rogówka z kulistej zmienia się w owalną i jest delikatnie spłaszczana, tym samym zaczyna przypominać piłkę do rugby. Obraz, który odbierają osoby z astygmatyzmem jest nieostry zarówno z bliska, jak i z daleka. To, czy chorujemy na astygmatyzm można rozpoznać wykonując prosty test: należy patrzeć na dwa skrzyżowane palce – jeżeli ostro widziany jest tylko jeden z nich, wówczas jest to objaw astygmatyzmu regularnego.
Jak leczyć wady wzroku?
Leczenie wad wzroku zazwyczaj wymaga od pacjenta noszenia okularów lub soczewek kontaktowych. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie drobnego zabiegu korekcyjnego (z wykorzystaniem lasera). Noszenie źle dobranych szkieł lub rezygnacja z leczenia powoduje dyskomfort oraz dolegliwości, takie jak ból głowy czy zmęczenie oczu.
Na pytania odpowiadał:
Prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik jest jednym z największych polskich autorytetów okulistycznych. Jako mikrochirurg wykonał ponad 20 tys. operacji, z powodzeniem stosując nowatorskie techniki operacyjne w przeszczepach rogówki, usuwaniu zaćmy czy leczeniu jaskry i innych schorzeń gałki ocznej. Jest pionierem zabiegów laserowej korekcji wad wzroku w Polsce i inicjatorem Banku Tkanek Oka. Jako jeden z pierwszych polskich chirurgów wprowadził nowoczesną metodę chirurgicznego usuwania zaćmy – fakoemulsyfikację, a w ostatnim czasie również usuwanie zaćmy przy użyciu lasera femtosekundowego.
Będąc od 25 lat związany z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, pozostaje współczesnym twórcą warszawskiej szkoły okulistycznej i wychowawcą kilku pokoleń okulistów. Na jego naukowy dorobek składa się kilkaset polskich i zagranicznych publikacji naukowych, wystąpień i referatów. Autor lub współautor kilkunastu podręczników akademickich, redaktor najważniejszych polskich czasopism okulistycznych, członek wielu krajowych i międzynarodowych towarzystw naukowych.
Wielokrotnie uhonorowany w kraju i zagranicą za wybitne zasługi w pracy naukowej, dydaktycznej i zarządczej, między innymi Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski czy Złotym Medalem Światowej Akademii Medycznej im. Alberta Schweitzera.
Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.
Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.
Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.