Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zobacz zapis czatu o cukrzycy. Na Wasze pytania odpowiadał prof. Krzysztof Łabuzek
menu
Polub nas na Facebooku

Zobacz zapis czatu o cukrzycy. Na Wasze pytania odpowiadał prof. Krzysztof Łabuzek

Prof. Krzysztof Łabuzek

Fot: Iwona Lisowska

Na cukrzycę choruje w Polsce ponad 2 miliony ludzi. Co gorsza, spora ich część o tym nie wie. Skąd się bierze cukrzyca? Jak skutecznie z nią walczyć?  Na Wasze pytania dotyczące leczenia cukrzycy - i nie tylko - odpowiadał prof. Krzysztof Łabuzek.

Jeszcze do niedawna cukrzyca była chorobą osób starszych. Teraz coraz częściej diagnozowana jest u osób młodych. Dlaczego tak się dzieje? W przypadku cukrzycy typu 1 kluczowe znaczenie moją czynniki genetyczne, na które chory nie ma wpływu. Zupełnie inaczej dzieje się w przypadku cukrzycy typu 2. Schorzenie najczęściej pojawia się u osób, które stronią od ruchu i stosują niezdrową dietę. Taki styl życia prowadzi do otyłości, która jest jednym z czynników ryzyka.

Cukrzyca - jakie daje objawy?

Mimo że mechanizmy, które prowadzą do rozwoju cukrzycy typu 1 i typu 2 bardzo się od siebie różnią, to objawy, które dają są praktycznie identyczne. Do najbardziej charakterystycznych objawów cukrzycy należą:

  • silne pragnienie;
  • częste oddawanie moczu;
  • silny apetyt;
  • spadek masy ciała;
  • senność;
  • osłabienie;
  • rozdrażnienie;
  • pękanie kącików ust i objawy skórne, takie jak wzmożone łuszczenie się naskórka, przesuszenie i szorstkość skóry;
  • nieprzyjemny oddech.

Co robić, kiedy zauważymy u siebie takie objawy? Gdzie szukać pomocy? Jak wygląda leczenie? Czy zawsze konieczna jest farmakologia? Na te i inne Wasze pytania dotyczące cukrzycy odpowiadał prof. Krzysztof Łabuzek.

Prof. Łabuzek na co dzień pomaga osobom chorym na cukrzycę, z zaburzeniami metabolicznymi oraz hormonalnymi. Leczy przede wszystkim tych pacjentów, którzy zmagają się z kilkoma schorzeniami i zmuszeni są stosować złożone terapie, czyli przyjmują jednocześnie wiele leków, które mogą wchodzić ze sobą w rozliczne interakcje. Profesor Krzysztof Łabuzek poza wykonywaną działalnością leczniczą jest też ekspertem naukowym i współprowadzącym program 36,6°C.

Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.

Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.

Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.

czy lepsze jest podawanie insuliny długodziałającej 2 razy dziennie czy lepsze byłoby podawanie insuliny krótko działającej przed każdym posiłkiem?

prof. Krzysztof Łabuzek
Standardem leczenia cukrzycy typu 1 jest intensywna insulinoterapia polegająca na podawaniu insuliny tzw. bezszczytowej, czyli insuliny długodziałającej raz na dobę oraz inulin szybko, krtórtko działających tyle razy na dobę, ile jest posiłków.

Witam. Syn ma 12 lat, choruje na cukrzyce od 4 lat. Czy możemy w jakis sposob wytworzyc u niego remisje

prof. Krzysztof Łabuzek
Nie.

Dzien dobry, czy cukrzyca typu 1 (23 letni staz) moze miec wplyw na choroby jelitowe? Czy zespol jelita drazliwego moze byc spowodowany cukrzyca? Co robic aby zadbac o jelita?

prof. Krzysztof Łabuzek
Jelito drażliwe jest chorobą niezależną od cukrzycy typu 1. Podłoże jej nie jest do końca znane, niewątpliwie ogromny udział w tej chorobie ma psychika. Warto zapytać diabetologa, czy problemy brzuszne to nie jest gastropatią albo enteropatią cukrzycowa, czyli powikłanie wieloteniej cukrzycy. Najzdrowszą dietą dla naszych jelit jest dieta warzywna z niewielką ilością mięsa i jajek. Proszę nie stosować żadnych produktów z krowiego mleka.

Czy mój syn chorujący od sierpnia zeszlego roku na cukrzyce typu 1 ma szanse na jakakolwiek metodę leczenia inna niz insulinoterapia typu przeszczep komorek macierzystych czy to tylko dla nowo rozpoznanych? Czy bioniczna trzustka będzie dla niego szansą. Czy jesli nie będzie mual juz swojej insuliny ma szansę na cokolwiek innego niż insulina do konca zycia?Dziękuję, pozdrawiam

prof. Krzysztof Łabuzek
Na obecnym etapie jedyną uznaną metodą terapii jest insulina. Wszystkie inne metody to jedynie eksperyment.

Szanowny Panie Profesorze, Moja 9 letnia córka choruje na cukrzycę typu 1 od 2 go roku życia. Posiada od samego początku pompę insulinową oraz system ciągłego monitorowania glikemii. Czy znane są Panu programy bądź badania np. komórkami macierzystymi prowadzone dla dzieci chorujących na cukrzycę od kilku lat.

prof. Krzysztof Łabuzek
Badania kliniczne oceniające skuteczność leczenia cukrzycy typu 1 innego niż stosowanie insuliny są mocno zaawansowane, ale wciąż nie na tyle, aby mogły stanowić alternatywę do leczenia insuliną. Leczenie insuliną jest najzdrowszym leczeniem na świecie. Mając pompę insulinową i system ciągłego monitoringu oraz opiekuńczych rodziców Pani córka będzie żyła sto lat, bez żadnych przeszczepów.

witam, jestem zawodowym kierowcą, i bylem ostatnio na badaniach okresowych i wykryto u mnie wyskoki poziom cukru 7,2 na czczo. Zakupilem od razu glukometr i 3 razy dziennie sprawdzam poziom cukru. Wyniki od 2 dni są następujące 128 wieczorem po posiłku, rano na czczo 127 a popołudniu po posiłku 95. Zaczynam dietę i po dalszych pomiarach które będą poniżej 100, będą wymagały wizyty u lekarza w celu przepisania odpowiednich leków czy jest na tym etapie wskazane przez lekarza zrobienie krzywej cukrzycowej jako dokładniejszego badania niż z pobranej krwi. Palę papierosy

prof. Krzysztof Łabuzek
Jeśli cukier na czczo jest powyżej 126 to nie ma konieczności wykonywania krzywej. Z tego co Pan pisze wygląda to na początek cykrzcy typu 2, ale niezbyt zaawansowaej. Prawdopodobnie będzie Pan leczony wyłącznie lekami doustymi oraz dietą.

Jakie trzeba spełniać warunki, aby zakwalifikować się do przeszczepu trzustki? Mam cukrzycę typu I już 21 lat, do tego jeszcze Hashimoto i problemy z sercem.

prof. Krzysztof Łabuzek
Odradzam taką metodę leczenia. Mając cukrzycę typu 1 stosuje Pani insulinę, która jest ludzkim hormonem, czyli jest najzdrowszym sposobem leczenia. Jest to leczenie substytucyjne. W przypadki przeszczepu trzustki będzie Pani brała do końca życia leki immunosupresyjne, które mają bardzo wiele, bardzo poważnych działań niepożądanych, np. zwiększają zachorowalność na nowotwory. Tak naprawdę przeszczep trzustki to zamiana jednej choroby na inną chorobę. Nie ma również gwarancji, że po przeszczepie nie będzie Pani brała insuliny. Może zdarzyć się tak, że będą tylko niższe dawki, a po kilku latach od przeszczepu wróci Pani do dawek insuliny sprzed przeszczepu.

Dzień dobry. Mam pytanie dotyczace odcinka o cukrzycy. Chciałabym skorzystac z programu dla małych dzieci by sprawdzic gen cukrzycy i ewentualnie zapobiec chorobie. Syn rodzi sie w czerwcu tego roku. Oboje z ojcem dziecka jestesmy zdrowi. Niestety w mojej rodzinie jest kilka zachorowan na cukrzyce typu 1. Tzn moja mama, jej brat, syn brata oraz rodzeństwo dziadka z tej samej lini. Czy mamy szanse na skorzystanie z programu? Agnieszka Zatońska

prof. Krzysztof Łabuzek
Warto zapytać w ośrodku gdzie to badanie jest prowadzone. Istnieje szansa, że zostaną Państwo zakwalifikowani.

Panie doktorze, jestem w 12 tygodniu ciąży i wykryto u mnie cukrzycę ciążowa. Przed ciąża miałam podejrzenie insulinoopornosci. Według wytycznych diabetologa wdrożyłam dietę cukrzycową, poziomy godzinę po posiłkach są w normie natomiast nie mogę zapanować nad cukrami na czczo. Czy mogłabym prosić o jakieś wskazówki jak można obniżyć cukier na czczo? Ponadto proszę o informację czy są jakieś sposoby na uniknięcie cukrzycy po ciąży. Z góry dziękuję

prof. Krzysztof Łabuzek
Cukrzyca ciążowa stanowi czynnik ryzyka wystąpienia cukrzycy po ciąży, czyli jest Pani w grupie ryzyka zachorowania na tę chorobę. Jeśli cukry na czczo mimo stosowania diety o niskim IG są powyżej 100 to diabetolog powinien rozważyć włączenie insuliny średniodługodziałałającej w godzinach wieczornych.

Próbuję wyleczyć cukrzycę typu 2 metodą dr Funga ( przerywanej Głodówki) od stycznia br . W dalszym ciągu przyjmuję metforminę , cukier mam w przedziale 95 do 115 , przedtem mimo leku było 120 - 135 . Zrzuciłem 10 kg od 1 stycznia obecnie moja waga to 84 kg przy 182 cm wzrostu Kiedy można zrezygnować z Glucophage?

prof. Krzysztof Łabuzek
Mając cukrzycę typu 2 metforminę powinno się stosować do końca życia. Ponieważ udowodniono w badaniach klinicznych, że metformina hamuje u tych pacjentów ryzyko powikłań, ma działanie przeciwnowotworowe oraz wydłuża życie u pacjentów z cukrzycą typu 2. Zatem warto ją brać do końca życia.

Mam cukrzycę typu 2 i Hashimoto. Od 4 lat walczę z wysokimi trójglicerydami około 500. Cukier i Hashimoto w normie. Czy pomimo stabilizacji tych dwóch chorób mogą one mieć wpływa na trójglicerydy???

prof. Krzysztof Łabuzek
Hipertriglicerydemia jest osobną jednostką chorobową. Może występować z chorobą Hashimoto lub bez niej i wymaga odrębnego postępowania.

Czy utrzymujacy sie czasami wysoki piziom cukru 160-200 przez trzy gidziny w porach wieczornych lub wczesnonocnych może byc szkodliwy dla dziecka z cukrzyca typu1 czy takie incydentalne cukry nie zaszkodzą, dziękuję

prof. Krzysztof Łabuzek
Takie wartości glukozy świadczą o cukrzycy niewyrównanej, źle leczonej i generować mogą powikłania u cukrzyków. Takich incydentów powinno być jak najmniej.

Witam, jakie badania potwierdzają lub wykluczają cukrzycę typu I ?

prof. Krzysztof Łabuzek
Peptyd C, przeciwciała przeciwwyspowwe i przeciwinsulinowe oraz tzw. anty-GAD.

Dzień dobry, czy z powodu pandemii powinno się poważniej traktować "stan przedcukrzycowy"? Mój poziom glukozy na czczo waha się w przedziale 100-125. Jedna diabetolog zaleciła mi zażywanie Glucophage, inna powiedziała że to jeszcze nie jest poziom wymagający regularnej terapii farmakologicznej, ale to było w tamtym roku. Jakie zalecenia byłyby po uwzględnieniu że cukrzyca jest teraz szczególnie ryzykowna? pozdrawiam, Wojciech

prof. Krzysztof Łabuzek
Ma Pan stan przedcukrzycowy, który musi być leczony metfominą, dieta o niskim IG, wysiłkiem fizycznym codzienna i redukcją kilogramów.Stan przedcukrzycwoy nie zwiększa ryzyka zachorowania na COVID.

Czy insulinoodpprnosc prowadzi do cukrzycy? Czemu inni lekarze podchodza do insulinoodpornosci lekcewazaco nie uznajac tej choroby lub mowia ze to jest to samo co cukrzyca. Czy mozna sie wyleczyc z IO? Biore metformine, czy bede musiala ja brac do konca zycia?

prof. Krzysztof Łabuzek
Insulinoopornosć nie jest chorobą. Jest zaburzeniem receptorowym. Leczenie insulinoopornosć polega na zmniejszeniu masy ciała i stosowaniu diety o niskim indeksie glikemicznym i ewentualnym stosowaniu metforminy. Proszę pamiętać, że insuliooporność generowana jest głownie przez kwasy tłuszczowe, które są produktem przez tkanki tłuszczowej. Insulinoopornosć jest prawie zawsze wtóra do nadwagi i otyłości. Nigdy nie jest tak, że insulinooporność powoduje, że ktoś jest otyły. To otyłość powoduje insulinooporność.

w wieku 10 lat zachorowałem na cukrzyce typu 1 po 20 latach choroby miałem przeszczep nerki i trzustki. przez następne 16 lat nie mialem cukrzycy od niedawna wrocilem do tabletek a od miesiąca do insuliny . mój wynik badania peptyd ,,c,, to 1,2 na czczo .czy powrót do cukrzycy może wynikać z zażywania leku immunosupresyjnego advagraf którego pierwszym skutkiem ubocznym jest hiperglikemia >

prof. Krzysztof Łabuzek
Rzeczywiście po upływie kilku lat od przeszczepu, przeszczepiona trzustka może stopniowo przestawać pracować. Proszę pamiętać, że przyczyną cukrzycy typu 1 jest obecność przeciwciał wytwarzanych przez układ odpornościowy jest niszczenie trzustki. Te same przeciwciała dalej są produkowane i dalej niszczą przeszczepiony narząd. Proces ten jest hamowany przez leki immunosupresyjne, które same w sobie mogą generować cukrzyce. Zatem, najprawdopodobniej zdarzy się tak, że cukrzyca u Pana powróci i będzie Pan leczona insuliną.

Witam, wyszła u mnie insulinoodpornosc, glukoza na czczo z krwi wyszła 99,8 norma max 99... Badam glukoze w domu rano na czczo mam zawsze za nisko około 30-50 a już w południe mam za dużo około +129... Mama miała insulinoodpornosc a teraz ma cukrzycę typu 2, czy moja sytuacja to też jest już wczesna cukrzyca? Dodam że nie jem słodyczy, nie słodzę napojów, odżywiam się zdrowo

prof. Krzysztof Łabuzek
Insulinooporność może być wstępem do cukrzycy typu 2, a ta z kolei może być dziedziczona po rodzicach. Powinna Pani stosować dietę o niskim indeksie glikemicznym, utrzymywać prawidłową masę ciała i raz w roku wykonywać krzywą glukozową, aby wcześnie wyłapać początek cukrzycy.

Witam serdecznie. Mam cukrzycę ciążową o której się dowiedziałam w 25 tygodniu ciąży po teście obciążenia glukozą. Wyniki odbiegały od normy minimalnie, więc diabetolog zaproponowała dietę, na której jestem już 3 tyg. Uważam co jem, jednak zdążyło mi się po kolacji, że cukry poszly mocno w górę, np wynik sięgał po 1h od posiłku 160. Zdążyło mi się 6 razy, czy kwalifikuje się to, do podawania insuliny? Czy można to potraktować jakoś błąd, cały czas się uczę co jeść. Na czczo cukry są super. Czy stres, źle samopoczucie może mieć wpływ na wynik?

prof. Krzysztof Łabuzek
Powinna Pani stosować dietę o bardzo niskim indeksie glikemicznym. Jeśli mimo diety i regularnej aktywności fizycznej, nic się nie zmienia konieczne może być podawanie insuliny. Insuliny nie należy się bać, gdyż jest to ludzki hormon i jest całkowicie bezpieczna, także dla dziecka. Istnieje duża szansa, że po porodzie cukry wrócą do normy i nie będzie Pani musiał stosować insuliny.

Jakie słodycze można podawać dziecku, które ma cukrzycę?

prof. Krzysztof Łabuzek
Warto w ogóle ograniczyć jakiekolwiek słodycze, które nie mają w sobie żadnej wartości odżywczej. Jeśli już to owoce traktujmy jako słodycze. Możemy też podać czekoladę, która zwiera białko i kakao. Możemy także podać sernik, który zawiera ser i jajka. Kawałek sernika jest zdecydowanie lepszy niż pączek, w którym nic nie ma poza mąką i tłuszczem.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
98
7
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?