Polub nas na Facebooku
Czytasz: Maść z żyworódki pierzastej – zastosowanie i przepis na domową maść
menu
Polub nas na Facebooku

Maść z żyworódki pierzastej – zastosowanie i przepis na domową maść

NAN

Fot: Thanthip Homsansri / fotolia.com

Maść z żyworódki staje się popularnym lekiem na wszelkie dolegliwości skórne. Roślina ta od lat była stosowana przez prymitywne plemiona do leczenia trudno gojących się ran, a nawet ukąszeń węży, a współczesne badania potwierdzają jej skuteczność.

Maść z żyworódki jest dobrym lekiem na trądzik, łuszczycę czy atopowe zapalenie skóry. Przyspiesza również leczenie ran i zadrapań, dlatego powinna się znaleźć w każdej domowej apteczce.

Co to jest maść z żyworódki?

Maść z żyworódki jest naturalnym lekiem wykonanym z żyworódki pierzastej. Jest to roślina pospolicie hodowana jako kwiat ozdobny. Pochodzi z Madagaskaru, ale jako dość odporny i inwazyjny gatunek rozprzestrzeniała się w Afryce, Azji i Ameryce Środkowej. Charakterystyczne jest dla niej tworzenie dużej liczby rozmnóżek na końcówkach liści, które wyglądem przypominają miniaturowe rośliny.

Maść z żyworódki wykonuje się z ekstraktu z liści żyworódki (lub rzadziej soku) i bazy tłuszczowej. Dodatkowo w sprzedaży dostępne są takie preparaty jak maść z żyworódki z aloesem czy maść z żyworódki i nagietka. Zioła te wykazują synergizm z żyworódką i wzmacniają działanie maści.

Maść z żyworódki – działanie

Maść z żyworódki ma szerokie działanie, dlatego może być wszechstronnie stosowana w problemach skórnych. Zabija bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty. Ponadto działa przeciwzapalnie i przyspiesza regenerację tkanek. Stosowana na skórę likwiduje przebarwienia.

Jakie zastosowanie ma maść z żyworódki?

Maść z żyworódki jest szczególnie pomocna w przypadku urazów, takich jak skaleczenia czy oparzenia. Nie tylko dezynfekuje rany, zapobiegając rozwijaniu się na nich patogenów chorobotwórczych, ale równocześnie przyspiesza ich gojenie i działa przeciwbólowo. W badaniach na szczurach wykazano, że alkoholowy ekstrakt z żyworódki działa na poziomie porównywalnym do mupirocyny – antybiotyku do smarowania. Maść z żyworódki wykazała też duży potencjał w leczeniu stopy cukrzycowej.

Lek ten może znaleźć zastosowanie w leczeniu opryszczki. Wykazano, że ekstrakty alkoholowe i octowe z żyworódki pierzastej zabiją wirusy opryszczki 1 i 2 typu.

Maść z żyworódki działa również przeciwgrzybiczo, dlatego może być używana do usuwania zmian skórnych wywołanych przez te patogeny. Znajduje również zastosowanie w leczeniu grzybiczych dolegliwości ginekologicznych, odbytu oraz w obrębie jamy ustnej. Jest bezpieczna w stosowaniu na błony śluzowe. Może być też wykorzystywana do leczenia nadżerek szyjki macicy.

Dzięki silnym właściwościom regenerującym naskórek i przeciwzapalnym maść z żyworódki może być używana na łuszczycę, atopowe zapalenie skóry i inne stany zapalne.

Maść z żyworódki bardzo dobrze sprawdza się też w leczeniu wszelkich owrzodzeń i odleżyn.

Maść z żyworódki na trądzik

Maść z żyworódki dzięki swojemu wszechstronnemu działania doskonale sprawdza się również w kosmetyce. Pomaga w walce z trądzikiem i usuwa przebarwienia skórne, które powstają w jego przebiegu.

Kiedy warto leczyć się ziołami? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Zioła - przy jakich dolegliwościach warto o nich pamiętać? Źródło: Stylowy Magazyn.

Dlaczego warto stosować maść z żyworódki?

Maść z żyworódki wykazuje silne działanie przeciw najczęstszym patogenom zagrażającym skórze. Jej skuteczność przeciwko bakteriom wykazana w badaniach była równie wysoka, jak popularnie stosowanych maści antybiotykowych. Ze względu na rozmaite skutki uboczne, które mogą wywoływać antybiotyki i maści sterydowe, leczenie zmian skórnych warto rozpoczynać od leków naturalnych. Jeśli aplikowanie maści z żyworódki nie przynosi efektu, należy się zgłosić do lekarza.

Jak zrobić w domu maść z żyworódki? Przepis

Maść z żyworódki dostępna jest w większości aptek i sklepów zielarskich, ale można ją wykonać samodzielnie w domu. W celu stworzenia małej ilości takiej maści przeznaczonej na doraźny użytek wystarczy zmieszać rozgnieciony miąższ z liścia z kremem nawilżającym, maścią tranową, maścią z witaminą A, masłem shea lub masłem kokosowym. Maść tranowa i z witaminą A wzmocnią działanie nawilżające i regenerujące naskórek, podczas gdy masło kokosowe – działanie przeciwgrzybicze.

Wykonanie maści z żyworódki o dłuższej trwałości nastręcza trochę więcej trudności. Najpierw należy wykonać ekstrakt alkoholowy lub glicerat z liści żyworódki, zalewając rozdrobniony surowiec alkoholem i wytrawiając przez 4 tygodnie lub połączyć wyciśnięty z żyworódki sok z alkoholem. Następnie należy dokładnie wymieszać oba składniki, podgrzewając w kąpieli wodnej masło shea, wazelinę kosmetyczną lub inną bazę tłuszczową.

Bibliografia:

Nayak B., Marshall J. i, Isitor G., Wound healing potential of ethanolic extract of Kalanchoe pinnata Lam. leaf--a preliminary study, „Indian Journal of Experimental Biology”, 48 (6), 2010, s. 572–576.

Cawich S., Harnarayan P., Budhooram S. i in., Wonder of Life (kalanchoe pinnata) leaves to treat diabetic foot infections in Trinidad & Tobago: a case control study, „Tropical Doctor”, 44 (4), 2014, s.209–213.

Jaeger Greer M., Cates R., Johnson F. i in., Activity of acetone and methanol extracts from thirty-one medicinal plant species against herpes simplex virus types 1 and 2, „Pharmaceutical Biology”, 48 (9), 2010, s. 1031–1037.

Zakharchenko N., Belous A., Biryukova Y. i in., Immunomodulating and Revascularizing Activity of Kalanchoe pinnata Synergize with Fungicide Activity of Biogenic Peptide Cecropin P1, „Journal of Immunology Research”, 2017.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
236
17
Polecamy
Maść z żywokostu – działanie i zastosowanie.
Przepis na domową maść z żywokostu
Maść z żywokostu – działanie i zastosowanie. Przepis na domową maść z żywokostu TVN zdrowie
Właściwości lecznicze krwawnika pospolitego – jak z nich skorzystać?
Właściwości lecznicze krwawnika pospolitego – jak z nich skorzystać? Dzień Dobry TVN
Jakie właściwości ma dziurawiec?
Działanie i zastosowanie dziurawca zwyczajnego
Jakie właściwości ma dziurawiec? Działanie i zastosowanie dziurawca zwyczajnego Dzień Dobry TVN
Maść propolisowa – działanie i zastosowanie.
Jak ją zrobić w domu?
Maść propolisowa – działanie i zastosowanie. Jak ją zrobić w domu? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie