Hydroterapia, zwana też wodolecznictwem lub akwaterapią, to metoda leczenia wykorzystująca oddziaływanie wody na ludzki organizm. Jedną z jej form jest masaż podwodny. Poleca się go w przypadku nerwobóli, zaburzeń snu czy nadmiernego napięcia mięśni. To forma relaksu i regeneracji organizmu po wytężonym wysiłku fizycznym i psychicznym. Zabieg trwa około 20 minut i kosztuje 40 zł.
Masaż podwodny – metodyka zabiegu
W masażu podwodnym na chorego znajdującego się w wannie oddziałuje się strumieniem wody. Wanny wyposażone są w maty antypoślizgowe i uchwyty pomagające wejść do niej i z niej wyjść. Indywidualnie do potrzeb dostosowuje się:
- ciśnienie wody (1,5–4 ATM),
- kąt padania strumienia wody,
- temperaturę wody,
- odległość dyszy od ciała (10–30 cm), średnicę, liczbę i kształt.
Rodzaje zabiegu
W przypadku gdy woda wydobywa się z gumowego węża zakończonego odpowiednią nasadką operowanego przez fizjoterapeutę, mówi się o masażu podwodnym ręcznym. Najczęściej wykorzystywane są nasadki:
- okrągła wgniatająca – stosowana w przypadku masażu na małej powierzchni ciała, przy dużym ciśnieniu może przyczynić się do powstania podskórnych wybroczyn i krwiaków,
- deszczowa (typu sito) – przeznaczona do delikatnego masażu, powoduje, że strumień wody ma formę deszczu, równomiernie działa na dużą powierzchnię ciała,
- tzw. żabi pyszczek – wyposażona w wąską szparę, przez którą wydobywa się strumień wody, pozwala na wykonanie masażu płaszczyznowego o umiarkowanej sile.
Z kolei masaż odbywany w wannach wyposażonych w specjalne dysze określa się jako mechaniczny lub automatyczny. Istnieje możliwość zakupu wanny do użytku domowego działającej na podobnej zasadzie.
Polecamy: Co to jest hydroterapia (wodolecznictwo)? Jak wyglądają zabiegi?
W zależności od obszaru poddawanego zabiegowi wyróżnia się dwa jego rodzaje:
- masaż podwodny całkowity, tj. całego ciała,
- masaż podwodny częściowy, tj. wybranych partii ciała.
Jak przygotować się do zabiegu?
Najlepsze efekty daje masaż podwodny przeprowadzany na nagim ciele. Każda pojawiająca się na drodze strumienia wody bariera ogranicza jej działanie. Dopuszcza się założenie przez chorego płci męskiej kąpielówek, a żeńskiej dwuczęściowego stroju kąpielowego. Zanim przystąpi się do masażu podwodnego, należy wziąć kąpiel, zdjąć ozdoby, upiąć wysoko włosy (ewentualnie założyć czepek kąpielowy). Chory powinien mieć ze sobą ręcznik i klapki kąpielowe.
Czy kąpiele w zimnej wodzie są bezpieczne dla zdrowia? Dowiesz się tego z filmu:
Wskazania do stosowania masażu podwodnego
Wskazania do masażu podwodnego to: przewlekłe schorzenia dróg oddechowych, stany pourazowe tkanek miękkich po złamaniach, zwichnięciach czy skręceniach, zwiększone napięcie lub zaniki mięśniowe, zaburzenia przemiany materii. Dodatkowo zespoły bólowe kręgosłupa, gościec stawowy i tkanek miękkich, nerwobóle, w szczególności nerwu kulszowego, nerwice, stany wyczerpania psychicznego, zaburzenia ukrwienia obwodowego. Zabieg polecany jest w przypadku nadpobudliwości, bezsenności, dolegliwości związanych z klimakterium, przykurczy różnego pochodzenia, porażeń wiotkich i spastycznych. Okazuje się pomocny przy czynnościowych zaburzeniach narządów wewnętrznych. Korzysta się z niego także w odnowie biologicznej.
Masaż podwodny – przeciwwskazania do stosowania
Wśród przeciwwskazań do masażu podwodnego wymienia się: zaburzenia rytmu serca, obecność rozrusznika serca, żylaki, chorobę nadciśnieniową, stan po zawale serca, ciężkie zaburzenia czucia, chorobę wieńcową, zapalenia zakrzepowe, choroby zagrażające krwawieniem, krwawienia, cukrzycę, choroby skóry. Z zabiegu nie powinny korzystać kobiety w ciąży i osoby z chorobą nowotworową. Nie należy go też wykonywać w przypadku utrudnionego kontaktu z chorym.
Jakie są efekty zabiegu?
Masaż podwodny wykazuje liczne korzystne działanie na ludzkie ciało. Powoduje rozluźnienie, uelastycznienie i zwiększenie sprawności mięśni. Łagodzi dolegliwości bólowe, poprawia krążenie, uelastycznia ściany naczyń krwionośnych, zwiększa ruchomość stawów. Powoduje szybsze przemieszczenie się płynów ustrojowych. Poprawia przemianę materii i ogólne samopoczucie. Masaż podwodny likwiduje zmęczenie, działa uspokajająco i relaksująco. Zwiększa ukrwienie, a dzięki temu dotlenia i odżywia tkanki organizmu. Wspomaga usuwanie toksyn z organizmu, reguluje pracę narządów wewnętrznych, przyśpiesza regenerację tkanek. Podkreśla się także efekty antycellulitowe. Specjaliści uważają, że działanie masażu podwodnego podobne jest do tego wynikającego z masażu klasycznego.
Gdzie można przeprowadzić masaż podwodny?
Zabieg znajduje się w ofercie sanatoriów, uzdrowisk, wybranych gabinetów fizjoterapeutycznych, SPA i większości wodnych obiektów rekreacyjnych. W celu uzyskania możliwie największego efektu terapeutycznego wskazane jest poddanie się serii 10–15 masaży. Rodzaj i częstotliwość masażu dobierane są indywidualnie przez specjalistę. Można go stosować z innymi zabiegami fizykoterapeutycznymi. Wyjątek stanowią te z zakresu zimnolecznictwa, które mogą osłabić jego efekty.