Polub nas na Facebooku
Czytasz: Malkontent - kto to taki i jak go rozpoznać? Podpowiadamy!
menu
Polub nas na Facebooku

Malkontent - kto to taki i jak go rozpoznać? Podpowiadamy!

Getty Images

Narzeka, smuci się, marudzi i widzi przede wszystkim ciemne strony życia. Kto to taki? Malkontent właśnie. Skąd się biorą tacy ludzie? Jak z nimi żyć? I jak ich rozpoznać? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!

Szklanka jest do połowy pełna czy pusta? Malkontent na to pytanie z pewnością udzieliłby drugiej odpowiedzi. I choć pesymistyczne podejście do rzeczywistości nie jest żadną chorobą, i tak może być zaraźliwe. Skąd się bierze? Zanim wyjaśnimy tę kwestię, odpowiedzmy sobie na pytanie, jaki rodzaj ludzi ukrywa się pod tym sformułowaniem.

Malkontent – kto to taki? Podpowiadamy, jaki rodzaj ludzi kryje się pod tym hasłem

Jak już wspomniałyśmy, malkontent to pesymista, który nieustannie jest niezadowolony i narzeka na niemal wszystko, co go spotyka i otacza. I choć malkontenctwo nie jest żadnym schorzeniem, może negatywnie wpływać na życie, a przede wszystkim na samopoczucie. W końcu bezustanne oglądanie wszystkiego w ciemnych kolorach, skutecznie odbiera uśmiech i codzienną radość, a co za tym idzie, może rzutować na wiele płaszczyzn naszego funkcjonowania. Czy można z tym jakoś walczyć? Cóż, o ile samemu malkontentowi nie przeszkadza jego sposób myślenia, trudno będzie ci cokolwiek wskórać. Jeśli jednak chcesz podjąć takie próby, polecamy ci przerywanie mu jego narzekających wywodów. W taki sposób przełamiesz pewien schemat i być może dasz mu do myślenia. Poza tym, jeśli nie wyrazisz współczucia, straci nieco pewność siebie, co oznacza, że zacznie się zastanawiać, dlaczego właśnie nikt mu nie przytaknął. Istnieje prawdopodobieństwo, że zmieni nieco punkt patrzenia. Warto również z taką osoba porozmawiać i zakomunikować jej, że wieczne narzekania wpływa na ciebie negatywnie.

Malkontent – jak go rozpoznać?

Wiemy już, w jaki sposób możemy postępować z malkontentem, więc zastanówmy się teraz, jak w ogóle rozpoznać takiego człowieka. Czy każdy, kto narzeka lub jest smutny musi oznaczać malkontenta? Niekoniecznie. Weź bowiem pod uwagę, że to nie jest tylko chwilowy nastrój czy nastawienie. Zanim więc stwierdzisz, że ktoś jest malkontentem, zastanów się, czy po prostu nie ma gorszego okresu w życiu. Znasz jednak daną osobę długi czas i wiesz, że jej pesymizm nie jest konsekwencją jakiegoś przykrego wydarzenia? Cóż, prawdopodobnie wiesz już, jak brzmi werdykt. Jeśli jednak nie, odpowiedź sobie na kilka pytań. Czy dany człowiek narzeka na wszystko i wszystkich? Czy jest praktycznie zawsze niezadowolony z sytuacji, w której się znajduje? Czy zamartwia się na zapas? Czy zawsze zakłada czarny scenariusz? Czy jest zgorzkniały? Czy szuka dziury w całym? I czy zawsze wyolbrzymia swoje niepowodzenia? Jeśli na większość odpowiedzi możesz przytaknąć, oznacza to, że w stu procentach masz do czynienia z malkontentem.

Skąd się bierze bycie malkontentem?

Zastanawiasz się w ogóle, skąd się bierze malkontenctwo? Cóż, zacznijmy od tego, że w psychologii nie ma zdefiniowanego takiego typu osobowości jak „malkontent”. A zatem jest to tylko potoczne określenie na wiecznego pesymistę i marudę. Czy takim człowiekiem trzeba się po prostu urodzić? Niekoniecznie. Oczywiście, jeśli nasi rodzice czy dziadkowie tak właśnie postrzegają świat, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nas tego nauczą. Niemniej zazwyczaj przyjmuje się, że malkontenctwo wynika z wychowania pod tak zwanym kloszem. Chodzi o to, że gdy rodzice próbują nas od dziecka ochronić przed całym złem, w dorosłym życiu można odczuwać duże rozczarowanie po zetknięciu się z rzeczywistością.

Jak żyć z malkontentem?

Okej, wiesz już, że w swoim najbliższym otoczeniu masz malkontenta. Powstaje zatem pytanie, jak z nim funkcjonować. A zatem…? Przede wszystkim musisz uzbroić się w ogromne pokłady cierpliwości, ponieważ jak doskonale wiemy, wieczna maruda może skutecznie wyprowadzić z równowagi każdą, nawet najspokojniejszą osobę. Później warto się również zastanowić, czy akceptujesz taki stan rzeczy, czy też będziesz podejmować próby „nawrócenia na pozytywną ścieżkę” takiego człowieka. Pamiętaj również, że zawsze warto komunikować swoje potrzeby, a więc gdy pesymista żyjący w twoim otoczeniu zaczyna negatywnie na ciebie oddziaływać, poinformuj go o tym i poproś, by w twojej obecności nie skupiał się wyłącznie na negatywach danej sytuacji. Poza tym dobrze samemu być optymistą i próbować zarażać takim myśleniem wszystkich dookoła.

Zobacz film: Wrzuć na luz i zaopiekuj się sobą. Jak współczesna kobieta może znaleźć czas na odpoczynek?


Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
14
5
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?