Łysienie telogenowe to niebliznowaciejący mechanizm łysienia. Nadmierne wypadanie włosów wynika najczęściej z silnego stresu, nerwicy, porodu, zaburzeń hormonalnych, niedoborów witamin czy minerałów. Może występować u obu płci, jak i w każdym wieku. W leczeniu stosuje się maseczki z żółtka czy siemienia lnianego, kosmetyki wzmacniające włosy i minoksydyl.
Poznajcie rodzaje łysienia. Co stoi za wypadaniem włosów? Odpowiedź na filmie:
Co to jest łysienie telogenowe?
W prawidłowym cyklu włosa wyróżnia się trzy główne fazy:
- faza wzrostu (anagen),
- faza pośrednia (katagen),
- faza spoczynku (telogen).
Pierwsza faza może trwać nawet kilka lat, podczas gdy faza telogenu, czyli spoczynku, zajmuje zaledwie kilka miesięcy. W fazie wzrostu powinno znajdować się 80% włosów. Reszta to włosy w fazie pośredniej lub telogenowej. Włosy telogenowe są odporne na czynniki zewnętrzne, mimo iż utrzymują się krócej. Kiedy wypadają, w ich miejsce pojawiają się nowe włosy – anagenowe. Te z kolei są bardzo wrażliwe na czynniki szkodliwe, które mogą skracać fazę wzrostu włosów. Jeśli przeważać zaczynają włosy telogenowe, dochodzi do zjawiska łysienia telogenowego, czyli znacznego przerzedzenia włosów na głowie. Fizjologicznie człowiek traci do 100 włosów na dobę. W ich miejsce pojawiają się nowe. Przy właściwych proporcjach co do struktury włosów wypadanie jest niezauważalne.
Łysienie telogenowe – przyczyny
Łysienie telogenowe może wystąpić w każdym wieku. Najczęściej jego przyczyną są silny stres czy długotrwały stan napięcia nerwowego. Bardzo często do łysienia telogenowego przyczynia się pojedynczy, lecz silny stres organizmu, będący dla niego również sporym obciążeniem (zabieg operacyjny, poród czy rozległy uraz). Do łysienia telogenowego przyczynić się mogą również:
- zaburzenia hormonalne, szczególnie tarczycy,
-
zatrucia,
- niedobory witamin, żelaza, cynku,
- zaburzenia wchłaniania z przewodu pokarmowego, a więc niedobory żywieniowe,
- leki, w tym np. heparyna, beta-blokery czy niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Uznaje się, że łysienie obejmuje obie płci. Jednak kobiety są zdecydowanie bardziej obciążone ryzykiem łysienia telogenowego niż mężczyźni. Statystycznie częściej się odchudzają, częściej zapadają na choroby tarczycy, stosują antykoncepcję hormonalną, a ponadto przechodzą ciąże i porody.
Dlaczego włosy wypadają? Odpowiedź znajdziecie tutaj:
Ile trwa łysienie telogenowe?
Po zadziałaniu silnego czynnika sprawczego łysienie telogenowe najczęściej mija po około 3 miesiącach. Po wykryciu przyczyny łysienia telogenowego i jej skutecznej eliminacji potrzeba co najmniej 6 miesięcy, by stan owłosienia uległ normalizacji.
Łysienie telogenowe a androgenowe
Łysienie może mieć wiele przyczyn, a to z kolei pozwala wyróżnić kilka rodzajów łysienia. Jednym z nich jest łysienie androgenowe, dotykające zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Charakteryzuje się nadmiernym wypadaniem włosów, wywołanym nadmiarem męskich hormonów, czyli androgenów. Jest więc to typ łysienia inny niż telogenowy, dochodzi w nim do oddziaływania androgenów na mieszki włosowe i ich uszkodzenia.
Leczenie łysienia telogenowego
Podstawą leczenia łysienia telogenowego jest usunięcie przyczyny wypadania włosów. Podstawą jest normalizacja poziomu hormonów tarczycy czy uzupełnienie niedoborów pokarmowych, a przede wszystkim zredukowanie poziomu stresu. W innym przypadku jakiekolwiek metody leczenia są nieskuteczne.
Osoby z łysieniem telogenowym sięgają chętnie po preparaty typu odżywki czy szampony wzmacniające, dostępne bez recepty. Są one bogate w wyciągi z ziół, jak skrzyp polny, cynk, witaminy, selen, zieloną herbatę. W leczeniu łysienia telogenowego sprawdzają się również domowe sposoby, których zaletą jest niski koszt i łatwość wykonania. Obejmują one maseczki z żółtek jaj kurzych, siemienia lnianego, drożdży. Istotne w kondycji włosów są właściwa dieta i ruch. Czasami, w przypadkach rozlanego łysienia, można zastosować zabieg przeszczepienia włosów.
Jakie są metody leczenia łysienia? Zobaczcie koniecznie: