Łojotokowe zapalenie skóry twarzy to przewlekła i nawrotowa choroba. Uznana jest za jedną z najczęściej występujących chorób skóry. Charakteryzuje się występowaniem zmian rumieniowo-złuszczających. Łojotokowe zapalenie skóry często objawia się również na klatce piersiowej i owłosionej skórze głowy, a także w obrębie fałdów skórnych. Przyczyną choroby jest nadaktywność gruczołów łojowych współistniejąca z zakażeniem drożdżopodobnym grzybem Pityrosporum ovale. Większość przypadków zakażeń tym typem grzybów dobrze reaguje na leczenie standardowymi preparatami przeciwgrzybicznymi.
Choroba częściej rozpoznawana jest u mężczyzn. Nie ma genetycznego uwarunkowania, jednak istnieją predyspozycje do rodzinnego występowania tego typu zmian skórnych.
Objawy łojotokowego zapalenia skóry twarzy
Łojotokowe zapalenie skóry twarzy objawia się zmianami rumieniowo-złuszczającymi się najczęściej na skórze brwi, na fałdach nosowo-wargowych i za małżowiną uszną. U niektórych chorych pojawia się świąd o niewielkim nasileniu. Łojotokowe zapalenie skóry w obrębie twarzy przy brwiach czy zachodzące na owłosioną skórę głowy może prowadzić do miejscowego łysienia. U starszych pacjentów łojotokowe zapalenie skóry wywołuje niekiedy uogólniony stan zapalny skóry.
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt jest rzadsze niż u dorosłych. Pojawia się w pierwszych tygodniach życia dziecka (przed 10. tygodniem) i określane jest mianem ciemieniuchy. Również może obejmować okolice twarzy dziecka.
Rozpoznanie łojotokowego zapalenia skóry twarzy
Po pojawieniu się zmian skórnych w okolicy twarzy konieczna jest konsultacja z dermatologiem dla potwierdzenia rozpoznania. Jeśli choroba nabiera uogólnionego charakteru w postaci zapalenia skóry, konieczna bywa hospitalizacja. Typowe zmiany nie wymagają wykonania szczegółowych badań dodatkowych. Niekiedy konieczne jest różnicowanie zmian na twarzy z łuszczycą czy wypryskiem. Wtedy dermatolog może zlecić pobranie wycinka zmiany i wykonanie badania histopatologicznego.
Leczenie łojotokowego zapalenia skóry twarzy
W leczeniu łojotokowego zapalenia skóry twarzy u dorosłych stosuje się leki przeciwzapalne – inhibitory kalcyneuryny (np. takrolimus). Jest to bezpieczna grupa leków, przeznaczona do stosowania na skórę twarzy nawet przez dłuższy czas. Nie wolno stosować glikokortykosteroidów silnie działających na skórę twarzy. Poza leczeniem przeciwzapalnym stosuje się leczenie przeciwgrzybicze, również miejscowo, choć w bardzo nasilonych przypadkach można rozważyć leczenie doustne.
Łojotokowe zapalenie skóry twarzy ma dużą skłonność do nawrotów. Warto prawidłowo się odżywiać, ponieważ niedobory cynku, wolnych kwasów tłuszczowych i witamin z grupy B sprzyjają nawrotom choroby.
Zabiegi kosmetyczne i pielęgnacja twarzy w łojotokowym zapaleniu skóry
Bardzo istotnym elementem pielęgnacji w łojotokowym zapaleniu skóry twarzy jest normalizacja wydzielania gruczołów łojowych. W domu powinno się stosować na co dzień specjalistyczne kosmeceutyki, zawierające znaczne ilości substancji o działaniu leczniczym.
Dodatkowo można wypróbować kuracje w gabinetach kosmetycznych, jednak ich rodzaj i częstotliwość powinny być zawsze konsultowane z dermatologiem. W gabinetach kosmetycznych w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry twarzy stosuje się maski mineralne bogate w cynk, miedź, siarkę, magnez, wapń, serycyt, krzem czy kwarc. Ponadto do rozważenia są kuracje kwasami przeznaczonymi dla skóry łojotokowej. Pomocne mogą okazać się zabiegi jonoforezy czy kawitacji.
Domowe sposoby na łojotokowe zapalenie skóry twarzy
Domowe sposoby mogą doskonale wspomagać kurację lekami, dietą i zabiegami kosmetycznymi. W miejsca z nasilonym świądem można wmasować olejki eteryczne, jak np. eukaliptusowy, rumiankowy, miętowy, lawendowy, czy też oliwę z oliwek bądź olej migdałowy. Pomocne okazać się mogą również cytryna, soda oczyszczona, ocet jabłkowy i zielona glinka. W domowych warunkach można wykorzystać zioła i przyprawy. Okłady, np. z tymianku, mniszka lekarskiego, liści laurowych, rozmarynu, kozieradki, mogą działać łagodząco.
Przykłady domowych kuracji:
- Wymieszać kilka łyżeczek kurkumy z wodą aż do otrzymania pasty. Nałożyć ją na zmiany skórne i zmyć po kilku minutach. Działa wysuszająco i przeciwzapalnie.
- Tymianek zmieszać z wodą i gotować przez około 10 minut. Po ugotowaniu przecedzić i ostudzić. Taki wywar wymieszać ze stosowanym na co dzień szamponem.
- Kilka łyżek kozieradki moczyć przez całą noc w wodzie, następnie rozgnieść aż do uzyskania z niej pasty. Nałożyć na skórę i spłukać po 30 min.
pozdrawiam