Lewatywa z kawy jest to jeden z elementów terapii Gersona, czyli spożywania bardzo dużej ilości soków oraz wykonywania lewatyw z kawy. Jest to więc kuracja oczyszczająca, jednak budząca wiele kontrowersji i z punktu widzenia medycznego nie jest zalecana.
Lewatywa z kawy – na co pomaga?
Lewatywa z kawy jest domowym sposobem na oczyszczenie organizmu. Autorzy terapii Gersona zalecają ją osobom z problemami z wątrobą, woreczkiem żółciowym czy innymi chorobami układu pokarmowego. Założeniem lewatywy z kawy jest pobudzenie wydzielania żółci, rozszerzenie dróg odprowadzających żółć, a tym samym usuwanie wraz z żółcią toksyn z organizmu. Autorzy terapii Gersona zalecają wykonywanie lewatywy z kawy 4–6 razy na dobę. Dodatkowo nie wolno zapominać o piciu dużej ilości płynów, a mianowicie soków warzywnych lub owocowych (2 szklanki soku na jedną lewatywę). Lewatywa z kawy stanowi jednak element konieczny terapii i nie można opierać się wyłącznie na piciu soków, jak twierdzi autor kuracji. Soki mają bowiem wypłukiwać substancje toksyczne z organizmu, a lewatywa z kawy ma na celu usunięcie tych toksyn na zewnątrz.
Przepis na lewatywę z kawy
By kuracja była skuteczna, zaleca się utrzymanie odpowiednich proporcji w jej przygotowaniu. Do przygotowania lewatywy nie wolno używać kawy rozpuszczalnej czy bezkofeinowej. Należy zmieszać 3 łyżki stołowe mielonej kawy z 1 litrem gotującej się wody, następnie parzyć około 15–20 minut. Kiedy kawa się zaparzy, należy ją ostudzić i przecedzić. Absolutnie nie wolno używać do lewatywy nieprzecedzonej czy gorącej kawy.
Jak zrobić lewatywę z kawy?
Przed zrobieniem lewatywy należy upewnić się, że przygotowana kawa nie przekracza temperatury ciała. Lewatywę wykonuje się w pozycji leżącej na prawym boku, z kolanami podciągniętymi do brzucha. Przygotowany roztwór należy dawkować bardzo ostrożnie, nie wprowadzać całego litra kawy zbyt szybko. W przypadku odczucia dyskomfortu należy przerwać podawanie i odczekać chwilę przed kontynuowaniem. Następnie należy utrzymać roztwór przez około 10–15 minut.
Lewatywa z kawy – skutki uboczne
Można spotkać się z opinią, że podczas kuracji może pojawić się wiele objawów ubocznych, w postaci nudności, wymiotów, kurczowych bólów brzucha, co powinno rzekomo skłonić do zwiększenia częstotliwości wykonywania tych lewatyw. Tymczasem wykonywanie lewatywy z kawy z jakąkolwiek częstotliwością może stać się przyczyną ostrego brzucha, czyli stanu zagrożenia życia. Wykonywanie lewatywy na własną rękę może prowadzić do odwodnienia, porażenia jelit, perforacji jelit i wielu innych stanów chirurgicznych. Lewatywa (jednak nie kawą, a specjalnym płynem do lewatyw) jest metodą wykonywaną jedynie doraźnie w niektórych sytuacjach klinicznych. Absolutnie nie jest to metoda do częstego stosowania. Istnieje wiele innych, bezpieczniejszych metod oczyszczania organizmu i pobudzenia opróżniania.
Poprzez spożywanie dużej ilości soków warzywnych i owocowych i jednoczesne stosowanie lewatywy można doprowadzić do niebezpiecznych niedoborów pokarmowych. U osób z kolkami żółciowymi lewatywa z kawy może dodatkowo nasilić wydzielanie żółci i dolegliwości, co z kolei zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zapalenia pęcherzyka żółciowego. Do innych skutków ubocznych lewatywy z kawy zalicza się wymioty, nudności, kurczowe bóle brzucha, bóle i zawroty głowy.
Zobaczcie, jak zbudowany jest układ pokarmowy: