Polub nas na Facebooku
Czytasz: Lewatywa z kawy – co to za metoda? Czy można ją wykonywać?
menu
Polub nas na Facebooku

Lewatywa z kawy – co to za metoda? Czy można ją wykonywać?

Kawa - ziarna kawy.

Fot. RyanJLane / Getty Images

Lewatywa z kawy to element terapii Gersona. Rzekomo ma pomagać na choroby wątroby i pęcherzyka żółciowego. Wśród środowiska medycznego nie ma jednak zbyt wielu zwolenników, szczególnie biorąc pod uwagę całość terapii Gersona.

Lewatywa z kawy jest to jeden z elementów terapii Gersona, czyli spożywania bardzo dużej ilości soków oraz wykonywania lewatyw z kawy. Jest to więc kuracja oczyszczająca, jednak budząca wiele kontrowersji i z punktu widzenia medycznego nie jest zalecana.

Lewatywa z kawy – na co pomaga?

Lewatywa z kawy jest domowym sposobem na oczyszczenie organizmu. Autorzy terapii Gersona zalecają ją osobom z problemami z wątrobą, woreczkiem żółciowym czy innymi chorobami układu pokarmowego. Założeniem lewatywy z kawy jest pobudzenie wydzielania żółci, rozszerzenie dróg odprowadzających żółć, a tym samym usuwanie wraz z żółcią toksyn z organizmu. Autorzy terapii Gersona zalecają wykonywanie lewatywy z kawy 4–6 razy na dobę. Dodatkowo nie wolno zapominać o piciu dużej ilości płynów, a mianowicie soków warzywnych lub owocowych (2 szklanki soku na jedną lewatywę). Lewatywa z kawy stanowi jednak element konieczny terapii i nie można opierać się wyłącznie na piciu soków, jak twierdzi autor kuracji. Soki mają bowiem wypłukiwać substancje toksyczne z organizmu, a lewatywa z kawy ma na celu usunięcie tych toksyn na zewnątrz.

Lubisz kawę? Sprawdź, co o niej wiesz!

Odpowiedz na 7 pytań
Rozpocznij quiz

Przepis na lewatywę z kawy

By kuracja była skuteczna, zaleca się utrzymanie odpowiednich proporcji w jej przygotowaniu. Do przygotowania lewatywy nie wolno używać kawy rozpuszczalnej czy bezkofeinowej. Należy zmieszać 3 łyżki stołowe mielonej kawy z 1 litrem gotującej się wody, następnie parzyć około 15–20 minut. Kiedy kawa się zaparzy, należy ją ostudzić i przecedzić. Absolutnie nie wolno używać do lewatywy nieprzecedzonej czy gorącej kawy.

Jak zrobić lewatywę z kawy?

Przed zrobieniem lewatywy należy upewnić się, że przygotowana kawa nie przekracza temperatury ciała. Lewatywę wykonuje się w pozycji leżącej na prawym boku, z kolanami podciągniętymi do brzucha. Przygotowany roztwór należy dawkować bardzo ostrożnie, nie wprowadzać całego litra kawy zbyt szybko. W przypadku odczucia dyskomfortu należy przerwać podawanie i odczekać chwilę przed kontynuowaniem. Następnie należy utrzymać roztwór przez około 10–15 minut.

Lewatywa z kawy – skutki uboczne

Można spotkać się z opinią, że podczas kuracji może pojawić się wiele objawów ubocznych, w postaci nudności, wymiotów, kurczowych bólów brzucha, co powinno rzekomo skłonić do zwiększenia częstotliwości wykonywania tych lewatyw. Tymczasem wykonywanie lewatywy z kawy z jakąkolwiek częstotliwością może stać się przyczyną ostrego brzucha, czyli stanu zagrożenia życia. Wykonywanie lewatywy na własną rękę może prowadzić do odwodnienia, porażenia jelit, perforacji jelit i wielu innych stanów chirurgicznych. Lewatywa (jednak nie kawą, a specjalnym płynem do lewatyw) jest metodą wykonywaną jedynie doraźnie w niektórych sytuacjach klinicznych. Absolutnie nie jest to metoda do częstego stosowania. Istnieje wiele innych, bezpieczniejszych metod oczyszczania organizmu i pobudzenia opróżniania. 

Poprzez spożywanie dużej ilości soków warzywnych i owocowych i jednoczesne stosowanie lewatywy można doprowadzić do niebezpiecznych niedoborów pokarmowych. U osób z kolkami żółciowymi lewatywa z kawy może dodatkowo nasilić wydzielanie żółci i dolegliwości, co z kolei zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zapalenia pęcherzyka żółciowego. Do innych skutków ubocznych lewatywy z kawy zalicza się wymioty, nudności, kurczowe bóle brzucha, bóle i zawroty głowy.

Zobaczcie, jak zbudowany jest układ pokarmowy:

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
43
34
Polecamy
Na czym polega uzależnienie od kofeiny?
Jakie są jego objawy i skutki?
Na czym polega uzależnienie od kofeiny? Jakie są jego objawy i skutki? Dzień Dobry TVN
Jak szybko i skutecznie oczyścić organizm z toksyn?
Jak szybko i skutecznie oczyścić organizm z toksyn? Dzień Dobry TVN
Wymioty – jakie są ich przyczyny, jak im zapobiec i jak je powstrzymać
Wymioty – jakie są ich przyczyny, jak im zapobiec i jak je powstrzymać TVN zdrowie
Lewatywa:
ostateczna metoda walki z zaparciem.
Można wykonać lewatywę w domu
Lewatywa: ostateczna metoda walki z zaparciem. Można wykonać lewatywę w domu TVN zdrowie
Komentarze (1)
gosc
lewatywa z kawy moze zabic...FDA ostrzega o mozliwosci zawalu serca spowodowanej zachwianiem rownowagi elektrolitow w organizmie...poczytajcie troche 2 osoby zmarly po takiej lewatywie

Czytaj całość
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie