Polub nas na Facebooku
Czytasz: Leukocyty w moczu u dziecka – normy, przyczyny odchyleń
menu
Polub nas na Facebooku

Leukocyty w moczu u dziecka – normy, przyczyny odchyleń

Osoba, która oddaje próbkę moczu do badania

Fot: bluecinema / gettyimages.com

Leukocyty w moczu u dziecka pojawiają się zwykle w trakcie zakażeń dróg moczowych.Jeśli w badaniu mikroskopowym nie stwierdza się bakterii, należy wykonać posiew moczuoraz poszukiwać innych możliwych przyczyn. Materiał do badania musi być właściwiepobrany, by uniknąć fałszywie dodatnich wyników.

Leukocyty w moczu (leukocyturia) u dziecka świadczą najczęściej o zapaleniu pęcherza moczowego lub odmiedniczkowym zapaleniu nerek. Przyczyną pojawienia się tego objawu może być jednak inna choroba albo nieprawidłowe pobranie moczu do badania.

Leukocyty w moczu u dziecka – normy

Obecność leukocytów w moczu u dzieci jest stanem, który nie musi świadczyć o chorobie. Może pojawiać się on fizjologicznie, co szczególnie często ma miejsce u dziewczynek. Powodem do obaw jest leukocyturia, czyli stan, w którym podczas badania obserwuje się więcej niż 10 białych krwinek w polu widzenia. Przy ostrych stanach chorobowych opisuje się w wynikach ilości wielokrotnie większe. W krańcowych przypadkach leukocyty całkowicie zalegają pole widzenia.

Zobacz film: Mocz - co warto wiedzieć? Źródło: X-BankGallery, iStock

Pobieranie moczu do badania

Aby właściwie ocenić leukocyty w moczu u dziecka, próbka do badania musi być prawidłowo pobrana. Robi się to rano, wykorzystując mocz, który zebrał się w pęcherzu w ciągu nocy. Aby uniknąć zanieczyszczenia materiału, który ma być poddany analizie, należy wcześniej dokładnie przemyć okolice ujścia cewki moczowej. W nocy mogą do niej z zewnątrz przenikać bakterie, co powoduje napływ leukocytów, wypłukiwanych następnie w trakcie oddawania moczu. Dlatego początkowa jego porcja nie nadaje się do badania – próbkę należy pobrać ze środkowego strumienia do jałowego naczynia.

Odpowiednie fiolki można kupić w aptece albo otrzymać w przychodni lub w laboratorium analitycznym. Naczynie z materiałem do badania należy czytelnie opisać i możliwie szybko przekazać do laboratorium analitycznego. Długie lub nieprawidłowe (w wysokiej temperaturze) przechowywanie próbki może spowodować namnażanie się bakterii albo rozpad obecnych w niej krwinek. Efektem jest wtedy zafałszowanie wyników badania w zakresie obecności w moczu elementów morfotycznych (leukocytów lub erytrocytów) oraz białka, a w konsekwencji – nieprawidłowa ocena intensywności infekcji.

Leukocyty w moczu u dziecka – badanie

Określenie ilości leukocytów w moczu u dziecka wymaga wykonania mikroskopowej oceny osadu z odwirowanego w laboratorium moczu przez wykwalifikowanego analityka medycznego. Możliwe jest wykonanie takiego badania przy użyciu automatów, ale dokładność wyników jest wtedy zwykle niedostateczna.

Badanie ogólne moczu oczywiście obejmuje również ocenę innych parametrów. Jeśli mocz jest opalizujący, świadczy to o obecności w nim białka. Mętny lub ropny charakter to dowód na obecność masywnego zakażenia. Obecność krwinek czerwonych może świadczyć o kamicy dróg moczowych. Wspólna ocena wszystkich tych elementów pozwala często na stwierdzenie, jaki jest zasięg i intensywność schorzenia.

Podwyższone leukocyty w moczu u dziecka – przyczyny i ich rozpoznawanie Jeśli ilość leukocytów obserwowanych w moczu dziecka jest zwiększona, a jednocześnie pojawiają się w nim bakterie, to po uwzględnieniu objawów klinicznych i dodatkowych badań rozpoznaje się najczęściej bakteryjne zapalenie pęcherza moczowego lub odmiedniczkowe zapalenie nerek. Brak obecności bakterii w obrazie mikroskopowym nie wyklucza infekcji – niezbędne jest wtedy wykonanie posiewu moczu. Pozytywny wynik potwierdza zakażenie.

Należy wziąć pod uwagę fakt, że przyczyną nawracających zapaleń u dziecka może być wada rozwojowa układu moczowego albo kamica (zdarzająca się rzadko i związana z innymi procesami chorobowymi). Stany te powodują zastój moczu, co sprzyja rozwojowi zakażeń.

Leukocyturia może towarzyszyć innym, niezwiązanym z infekcją dróg moczowych, stanom, takim jak:

  • u kobiet – choroby narządów rodnych,
  • ogólnoustrojowe zakażenia wirusowe, w tym przeziębienie, grypa i niektóre choroby zakaźne,
  • infekcje układu oddechowego,
  • stany zapalne w obrębie układu pokarmowego,

Krótkotrwałe zwiększenie ilości leukocytów w moczu dziecka może też być skutkiem intensywnego wysiłku fizycznego, przemęczenia lub odwodnienia.

Leukocyty w moczu u dziecka – ocena wyników badania

Wyniki badania ogólnego moczu u dziecka należy oceniać przede wszystkim po upewnieniu się, że materiał został właściwie pobrany i odpowiednio szybko dostarczony do laboratorium. Rezultaty analizy moczu nie powinny być jedyną podstawą do wdrożenia leczenia antybiotykowego. Należy brać pod uwagę dolegliwości zgłaszane przez dziecko, pozostałe objawy oraz wyniki innych badań. Dlatego w wątpliwych sytuacjach, gdy poziom leukocytów w moczu jest podwyższony, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu moczowego. Źródło: 36,6.



Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
25
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?