Polub nas na Facebooku
Czytasz: Len mielony – właściwości nasion lnu a odchudzanie
menu
Polub nas na Facebooku

Len mielony – właściwości nasion lnu a odchudzanie

len

Fot.: Magone / Getty Images

Len mielony i jego właściwości są znane i doceniane od wielu lat przez medycynę naturalną. Obecnie stanowi składnik suplementów diety, preparatów leczniczych i ma coraz szersze zastosowanie w kosmetyce. Źródłem pożądanych substancji są przede wszystkim charakterystyczne niewielkie i lśniące nasiona.

Len mielony i ziarna lnu zawierają wiele pożądanych dla organizmu substancji. W ziołolecznictwie wykorzystywane są przede wszystkim nasiona rośliny, ale też olej i tzw. wytłoki. Nie tylko zapobiega zaparciom i wspomaga odchudzanie, ale również łagodzi objawy m.in. choroby wrzodowej.

Len mielony

W zielarstwie podstawowym surowcem są nasiona lnu, który dojrzewa w okresie wakacji. Stąd też często określany jest „złotem polskich pól”. W lipcu i w sierpniu, kiedy jest jeszcze żółto-zielony, wyrywa się całe kłącze wraz z korzeniami i pozostawia do wyschnięcia. Dopiero wówczas nasiona uzyskują właściwą brunatną barwę. Po oczyszczeniu najlepiej przechowywać je w papierowej torbie, aby nie straciły swoich właściwości, i zmielić bezpośrednio przed użyciem.

W ziołolecznictwie wykorzystuje się nasiona, len mielony, olej i tzw. wytłoki pozostałe po jego produkcji. Olej wyciskany z nasion uważany jest za jeden z najzdrowszych tłuszczów na świecie. Zawiera przede wszystkim związki śluzowe, ale także: białka, sterole, kwasy organiczne (np. askorbinowy), sole mineralne i enzymy. Jest bogatym źródłem glicerydów, kwasów nienasyconych, nasyconych, fitosteroli i witaminy E. Produkty z nasion lnu można stosować wewnętrznie, ale także zewnętrznie – w postaci okładów, maści czy kremów. Pożądane składniki, jakie zawiera roślina, powodują, że ciągle poszukiwane są jeszcze bardziej efektywne techniki ich pozyskiwania.

Len mielony – właściwości

Właściwości lnu mielonego, jego nasion (tzw. siemienia lnianego) i oleju są bardzo wszechstronne. Przede wszystkim roślina jest bardzo pożądanym składnikiem diety w przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a zwłaszcza przy chorobie wrzodowej. Oleje zawarte w nasionach bardzo skutecznie powlekają błony śluzowe żołądka, przełyku i części dwunastnicy, przez co tworzą swego rodzaju barierę ochronną, która zabezpiecza przed szkodliwym działaniem kwasu solnego. Zaparzone siemie lniane jest wskazane w przypadku zapalenia oskrzeli, jako środek przeciwkaszlowy. Ponadto przyspiesza regenerację naskórka i błon śluzowych w schorzeniach dermatologicznych i stanach zapalnych skóry.

Len mielony w postaci naparu wspomaga obniżenie poziomu tzw. złego cholesterolu, a jego regularne spożywanie zmniejsza ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Ponadto zdolności zawartych w nim substancji do obniżania poziomu cukru i lipidów we krwi są doceniane w diecie i leczeniu osób ze zdiagnozowaną cukrzycą.

W kosmetyce len traktowany jest jako środek zapewniający odpowiedni poziom nawilżenia skóry, ponieważ zawiera duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Coraz częściej kosmetyki na jego bazie stosowane są także do skóry głowy i jako kuracja regeneracyjna do włosów. Wpływa pozytywnie na wygląd cery i reguluje wydzielanie sebum, co jest pożądane zwłaszcza w pielęgnacji cery tłustej i mieszanej. W formie maści może stanowić również skuteczną ochronę przed promieniami słonecznymi.

Jak zdrowo i bezpiecznie zgubić zbędne kilogramy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak zdrowo się odchudzać? Źródło: 36,6.

Len mielony na odchudzanie

Len mielony wspomaga odchudzanie za sprawą zawartych związków określanych jako lignany. Działają one podobnie do żeńskich hormonów, jakimi są estrogeny, których jedną z funkcji jest regulacja tempa przemiany materii i gospodarki węglowodanowej organizmu. Jeśli olej lniany będzie codziennym składnikiem diety (oczywiście w odpowiednich ilościach i przy zastosowaniu wspomagającej proces odchudzania aktywności fizycznej), wówczas szybciej można zaobserwować spadek wagi, na skutek przyspieszenia metabolizmu. Nie tylko zostanie pobudzona w organizmie produkcja rozkładającej tłuszcz żółci, ale także ułatwi on przekształcanie pożywienia w energię.

Len mielony – zastosowanie

Zastosowanie lnu mielonego i pozostałych pochodnych siemienia lnianego jest bardzo szerokie. W domu można przyrządzić np. odwar z siemienia lnianego – łyżkę nasion należy zalać szklanką letniej wody, a następnie gotować pod przykryciem przez około 15 min. Po wystygnięciu i odcedzeniu pozostały płyn trzeba pić 2 razy dziennie (po pół szklanki) jako środek łagodzący podrażnienia żołądka.

W podobny sposób przygotowuje się napar z nasion lub lnu mielonego. Łyżkę proszku należy zalać szklanką wrzątku, przykryć i pozostawić na 15 min. W przypadku zaparć czy wydzieliny zalegającej w oskrzelach jest to sprawdzone rozwiązanie. Zaleca się spożywanie naparu 2 razy dziennie – najlepiej rano i wieczorem. Poza działaniem wewnętrznym można też stosować go w formie okładów np. w przypadku czyraków, łuszczycy czy półpaśca.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
159
5
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?