Polub nas na Facebooku
Czytasz: Leki rozkurczowe na jelita, brzuch, nerki i inne dolegliwości
menu
Polub nas na Facebooku

Leki rozkurczowe na jelita, brzuch, nerki i inne dolegliwości

Różnego rodzaju tabletki lezą na białym blacie

Fot. Rafe Swan / Getty Images

Niektóre leki rozkurczowe są dostępne bez recepty. Dotyczy to nie tylko leków dla dorosłych, ale także środków rozkurczowych zapobiegającym wzdęciom czy biegunce u dzieci. Czasem ból jest na tyle silny, że zwykłe leki bez recepty nie pomagają.

Leki rozkurczowe stosowane są bardzo powszechnie w terapii w wielu chorób. Najczęściej używa się ich przy bólach brzucha o różnym nasileniu, wzdęciach, niestrawności, ale także przy dolegliwościach związanych z bolesną miesiączką u kobiet. Część leków rozkurczowych dostępnych jest bez recepty. Czasami w bólach okolicy kręgosłupa stosuje się leki rozkurczowe domięśniowo. Mimo iż leki rozkurczowe działają przede wszystkim na mięśnie gładkie, okazuje się, że czasami działają wspomagająco na nadmierne napięcie mięśni szkieletowych.

Działanie leków rozkurczających

Leki rozkurczowe działają na mięśnie gładkie, powodując ich zwiotczenie. Są kojarzone głównie z przewodem pokarmowym, lecz nie działają tylko na ten układ. Dzieli się je na takie, które działają bezpośrednio, jak i pośrednio. Leki pośrednie są stosowane w odniesieniu do konkretnej grupy mięśniowej. Można ich używać zarówno w kolce nerkowej, żółciowej, jak również w ginekologii celem hamowania porodu przedwczesnego. Leki rozkurczowe bezpośrednie są przede wszystkim izochinolinowymi bądź ich pochodnymi. Oddziałują na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i układu krążenia. Stosuje się je w kolkach żółciowych, kolkach nerkowych, nadciśnieniu tętniczym i przy bolesnym miesiączkowaniu.

Leki rozkurczowe na jelita i na żołądek

Pierwszym zastosowaniem leków rozkurczowych jest ich wykorzystanie na brzuch, kiedy pojawiają się kurcze mięśniówki gładkiej przewodu pokarmowego i bóle jamy brzusznej. Leki rozkurczowe mają więc zastosowanie na żołądek i na jelita, a także na inne odcinki przewodu pokarmowego. Użycie tych leków ułatwia ewakuację gazów. Wzdęcia czy dolegliwości o charakterze kolki mogą pojawić się w każdym wieku. Objawem obecności gazów w jelitach jest przelewanie się w brzuchu i nadmierne napięcie powłok brzusznych. W przypadku dzieci można zaobserwować prężenia, a także niespokojne zachowanie, problemy ze snem. Głównym lekiem rozkurczowym na jelita czy na żołądek jest drotaweryna. Powoduje ona zwiększenie napływu wapnia do komórek, a tym samym przyczynia się do rozluźnienia mięśni gładkich w przewodzie pokarmowym. Drotaweryna jako lek rozkurczowy jest dostępna bez recepty. Istnieje również możliwość podawania tego leku domięśniowo bądź dożylnie.

W jaki sposób bezpiecznie przyjmować leki? Zobaczcie sami:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn

Leki rozkurczowe na nerki

Pierwszym objawem kamicy nerkowej jest często atak kolki nerkowej. Jest to bardzo silny ból pojawiający się jednostronnie w okolicy lędźwiowej, promieniujący do pachwiny. Często chory cierpi z powodu bolesnego parcia na mocz. W przypadku kolki nerkowej również konieczne jest stosowanie leków przeciwbólowych poza leczeniem rozkurczowym. Jeśli chodzi o leki rozkurczowe, zastosowanie mają papaweryna i drotaweryna.

Polecamy: Interakcje leków w praktyce klinicznej. Jakich leków nie można łączyć?

Leki rozkurczowe na okres

U kobiet ból brzucha często jest konsekwencją miesiączki. W czasie krwawień, jak i tuż przed rozpoczęciem krwawienia, pojawiają się często nasilone bóle brzucha w obrębie podbrzusza. Czasem promieniują na cały brzuch. Lekiem rozkurczowym stosowanym u kobiet w czasie miesiączki jest butylobromek hioscyny pochodzący z liści bielunia. Ma on działanie antagonistyczne dla ośrodkowych, jak i obwodowych receptorów mięśni gładkich. Lek ten nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Innymi lekami stosowanymi u kobiet na bóle miesiączkowe jest również drotaweryna czy papaweryna.

Leki rozkurczowe dla dzieci

Bóle brzucha i konieczność zastosowania leków rozkurczowych pojawiają się już u małych dzieci czy nawet niemowląt. Bardzo często niewłaściwe rozszerzanie diety czy wcześniej niewłaściwe żywienie matki karmiącej może mieć wpływ na występowanie wzdęć i kolki u niemowląt. Małym dzieciom nie podaje się ani papaweryny ani drotaweryny. Doskonałe jednak mogą okazać się leki z zawartością simetykonu. Leki te można nabyć bez recepty i stosować w każdej grupie wiekowej. Simetykon to pochodna krzemu, która zmniejsza napięcie powierzchniowe gazów w przewodzie pokarmowym i ułatwia ich wydalanie. Nie wchłania się, wobec czego działa przede wszystkim miejscowo na przewód pokarmowy.

Czy leki rozkurczowe są bezpieczne?

Leki rozkurczowe są bezpieczne. Mimo iż większość środków jest dostępnych bez recepty, konieczne jest skonsultowanie się z farmaceutą i zapoznanie z ulotką odnośnie ich stosowania. Ponadto należy ich używać z umiarem. W przypadku dzieci, kobiet w ciąży i karmiących, leki te najlepiej stosować po konsultacji z lekarzem.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
10
10
Polecamy
Krople na kolki – niemieckie leki, które czynią cuda?
Krople na kolki – niemieckie leki, które czynią cuda? Dzień Dobry TVN
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Drotaweryna w ciąży – do jakiej kategorii leków należy?
Wskazania
Drotaweryna w ciąży – do jakiej kategorii leków należy? Wskazania TVN zdrowie
Co pomoże na ból żołądka?
Leki oraz domowe sposoby na dolegliwości żołądkowe
Co pomoże na ból żołądka? Leki oraz domowe sposoby na dolegliwości żołądkowe TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?