Kolka nerkowa to najbardziej charakterystyczny objaw kamicy nerkowej. Zalegające w nerkach kamienie powodują niedrożność dróg moczowych, a wraz z nią szereg przykrych dolegliwości. Przede wszystkim bardzo silny i trudny do wytrzymania ból. O tym skąd się biorą kamienie nerkowe, jak się ich pozbyć i co zrobić, aby ich uniknąć rozmawiała z ekspertami w programie 36,6°C Ewa Drzyzga.
Kamienie nerkowe tworzą się z tzw. szczawianów, które powstają w procesie trawienia, ale także są dostarczane wraz z pożywieniem. Mimo że schorzenie może pojawić się niezależnie od płci, to znacznie częściej diagnozowane jest u mężczyzn. Szacuje się, że panowie chorują nawet trzy razy częściej.
Kamica nerkowa – objawy
Atak kolki nerkowej daje dość charakterystyczne objawy, które trudno pomylić z innych schorzeniem. Ich wystąpienie wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. U pacjentów najczęściej pojawia się:
- bardzo ostry ból w okolicy lędźwiowej, często promieniujący w dół: w stronę pęcherza, cewki moczowej i zewnętrznej powierzchni ud;
- bolesne parcie na mocz;
- potrzeba częstego oddawania małych ilości moczu;
- nudności i wymioty;
- wzdęcia brzucha;
- możliwa krew w moczu.
Wprawdzie objawy kolki nerkowej są charakterystyczne, to jednak ostateczne potwierdzenie obecności kamieni nerkowych dają USG nerek oraz RTG jamy brzusznej.
Zobacz film i dowiedz się co zrobić, aby złagodzić ból, który pojawia się przy kolce nerkowej
Kolka nerkowa – jak ją leczyć?
Poza łagodzeniem bólu konieczne jest zwalczenie przyczyny choroby, czyli usunięcie kamieni. Metod ich usuwania jest kilka. Najczęściej wykonuje się:
- litotrypsja ureterorenoskopowa – to zabieg z użyciem endoskopu, wprowadza się go do dolnego odcinka dróg moczowych przez cewkę moczową i pęcherz moczowy;
- litotrypsja pozaustrojowa – polega na rozbiciu kamieni za pomocą specjalnych fal uderzeniowych wytworzonych poza organizmem;
- litotrypsja przezskórna – polega na usuwaniu kamieni z górnego odcinka moczowodu za pomocą endoskopu wprowadzanego do układu kielichowo-miedniczkowego;
- chirurgiczne usuwanie kamieni – ten zabieg wykonywany jest w zaawansowanej postaci kamicy nerkowej, kiedy może dojść do poważnego uszkodzenia nerki.
Zobacz film i poznaj historię Bartka, u którego zastosowano metodę laparoskopową:
Co zrobić, aby uniknąć kamicy nerkowej?
Mimo że skłonność do tworzenia się kamieni nerkowych może mieć podłoże genetyczne, nie znaczy to, że każdy, kto miał w rodzinie osobę, która zmagała się kamicą też zachoruje. Poza genami ogromne znaczenie ma styl życia. Powstawaniu kamieni sprzyja:
- brak ruchu;
- przyjmowanie zbyt małych ilości płynów;
- dieta bogata w mięso.
Warto o tym pamiętać, bo zachorować może każdy. Brak uwarunkowań genetycznych wcale nie daje gwarancji, że choroba nas ominie.