Polub nas na Facebooku
Czytasz: Leki refundowane – kiedy przysługują i od czego zależy cena? Wykaz leków refundowanych
menu
Polub nas na Facebooku

Leki refundowane – kiedy przysługują i od czego zależy cena? Wykaz leków refundowanych

tabletki

Fot. ljubaphoto / Getty Images

Leki refundowane mają na celu zmniejszenie kosztów prowadzenia terapii i zapewnienie chorym, w tym zwłaszcza znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, dostępu do bezpiecznych i skutecznych produktów leczniczych. Ich listę ustala Ministerstwo Zdrowia.

Najnowsza lista leków refundowanych obowiązuje od 1 listopada 2018 r. Kolejna aktualizacja listy przewidziana jest na koniec grudnia 2018 r. Pełen wykaz znaleźć można na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia. Dodatkowo powstały specjalne wyszukiwarki leków refundowanych, gdzie po wpisaniu nazwy preparatu możliwe jest sprawdzenie jego ceny i stopnia refundacji.

Co to są leki refundowane?

Leki refundowane to leki, które oferowane są taniej, jeśli figurują w wykazie opracowanym przez Ministerstwo Zdrowia, podlegającym systematycznej aktualizacji co 2 miesiące. Lista powstaje przy uwzględnieniu czynników, takich jak wartość terapeutyczna leku i bezpieczeństwo stosowania go oraz koszt terapii. W związku z tym pierwszeństwo przysługuje lekom o najlepszych efektach działania i najniższych cenach. Z refundacji leków skorzystać mogą osoby mające prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Leki refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) nabyć można tylko w aptekach, które mają podpisaną z nim umowę po okazaniu recepty.

Lista leków refundowanych

Na liście leków refundowanych znajdują się leki wykorzystywane w terapii m.in.: stwardnienia rozsianego, idiopatycznego włóknienia płuc, małopłytkowości immunologicznej, padaczki, schizofrenii, przerostu gruczołu krokowego, choroby i zespołu Parkinsona, jaskry, mukowiscydozy, astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCHP), choroby Leśniowskiego-Crohna. Szczególną uwagę należy zwrócić na refundację leków stosowanych w chorobach występujących w populacji coraz częściej, jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy osteoporoza.

Lista leków refundowanych na cukrzycę liczy kilkadziesiąt pozycji. Od listopada 2018 r. wzbogacona została o doustny lek przeciwcukrzycowy zawierający metforminę w dawce 1000 mg, 750 mg lub 500 mg, sprzedawany w opakowaniu po 30 i 60 tabletek. Lek wydawany jest z odpłatnością ryczałtową, a jego ceny w zależności od powyższych parametrów wynoszą 3,54–18,74 zł. Refundację uzyskał też lek o zmodyfikowanym uwalnianiu zawierający 60 mg gliklazydu. Dostępny jest w opakowaniu po 30 lub 60 sztuk, za które zapłaci się odpowiednio 6,7 zł i 12,64 zł i wydawanych z odpłatnością ryczałtową. Ceny pasków testowych nie uległy zmianie w stosunku do poprzedniego wykazu. Na liście pojawiły się 2 nowe opakowania pasków i 2 nowe glukometry. Diabetykom w ramach refundacji insuliny oferowane są z odpłatnością ryczałtową lub 30%.

Nowa lista leków refundowanych na nadciśnienie płucne wzbogacona została o lek zawierający epoprostenol i riocyguat. Środki te stosowane są odpowiednio w ramach programów „Leczenie tętniczego nadciśnienia płucnego (TNP) epoprostenolem w terapii skojarzonej z inhibitorem fosfodiesterazy typu 5. oraz antagonistą receptorów endoteliny” i „Leczenie tętniczego nadciśnienia płucnego riocyguatem w monoterapii i riocyguatem w skojarzeniu z bosentanem (TNP)”. Chorzy na pierwotne nadciśnienie tętnicze krwi skorzystać mogą z wielu leków oferowanych z odpłatnością 30%.

Leki refundowane na osteoporozę zgodnie z najnowszym wykazem zawierają takie substancje czynne, jak: Acidum alendronicum, Calcitoninum, Colecalciferolum, Denosumabum, Risedronatum natricum. Środki te oferowane są z odpłatnością ryczałtową lub 30%. W Polsce rośnie skala problemu wirusowego zapalenia wątroby typu C. Największe zmiany w refundacji dla chorych na WZW typu C przyniósł wykaz z 1 lipca 2018 r. Nie uległy one zmianie podczas ostatniej aktualizacji listy. W przypadku zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) leki refundowane są skuteczne wobec wszystkich genotypów wirusa, a NFZ zapewnia całkowite pokrycie ich kosztów.

Leki refundowane dla seniorów

Osoby w wieku powyżej 75 lat skorzystać mogą ze specjalnej grupy leków refundowanych dla seniorów. Na „liście leków 75 plus” z listopada 2018 r. znajduje się 2043 pozycji obejmujących 151 substancji czynnych w 62 grupach limitowych. Podstawy do otrzymania bezpłatnego leku oprócz kryterium wiekowego to:

  • recepta, na której wpisana jest litera S w polu „kod uprawnień dodatkowych”,
  • lek musi znajdować się w wykazie bezpłatnych leków,
  • wskazanie objęte refundacją, tj. leki refundowane są osobom o określonym schorzeniu.

Według szacunków Ministerstwa Zdrowia do końca 2018 r. projekt bezpłatnych leków dla seniorów kosztować będzie 643,3 mln zł. Prognozuje się, że kwota ta będzie rosnąć z każdym rokiem. Recepty na bezpłatne leki 75+ wystawione mogą być przez lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i lekarza wypisującego receptę dla siebie lub dla rodziny. W sytuacji, gdy senior leczy się u specjalisty, a ten zalecił mu stosowanie leków figurujących na bezpłatnej liście, to na podstawie przekazanej do lekarza POZ pisemnej informacji na temat zdiagnozowanej choroby i zalecanego leczenia osoba starsza może je uzyskać po wystawieniu recepty przez lekarza rodzinnego.

Jak bezpiecznie przyjmować leki dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn.

Od czego zależy cena leków refundowanych?

Cena leków refundowanych determinowana jest:

  • stałą ceną leku za jedno opakowanie,
  • limitem finansowania, tj. częścią ceny pokrywaną przez NFZ,
  • poziomem odpłatności, tj. częścią ceny pokrywanej samodzielnie, w tym:

o bezpłatne,

o odpłatność ryczałtowa,

o odpłatność 30% i 50%,

  • uprawnieniami dodatkowymi.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
367
35
Polecamy
Leki refundowane – jakie preparaty zawiera wykaz?
Leki refundowane – jakie preparaty zawiera wykaz? TVN zdrowie
Chorzy na raka w Polsce bez dostępu do wielu leków.
"Czuję się pokrzywdzona, ktoś decyduje o moim życiu"
Chorzy na raka w Polsce bez dostępu do wielu leków. "Czuję się pokrzywdzona, ktoś decyduje o moim życiu" Dzień Dobry TVN
Niektóre leki w kontakcie ze słońcem mogą uczulać.
Sprawdź, o które farmaceutyki chodzi
Niektóre leki w kontakcie ze słońcem mogą uczulać. Sprawdź, o które farmaceutyki chodzi Dzień Dobry TVN
Nowa lista refundacyjna.
Co się zmieni od listopada?
Nowa lista refundacyjna. Co się zmieni od listopada? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?