Homeopatia, nazywana także leczeniem antyhomotoksycznym, jest jedną z form medycyny niekonwencjonalnej. Jej zwolennicy, czyli homeopaci, zalecają jej stosowanie zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Metoda ta wzbudza wiele kontrowersji. Oficjalna medycyna krytykuje leki homeopatyczne za brak naukowych dowodów na ich skuteczność.
Co to są leki homeopatyczne?
Główną zasadą homeopatii jest leczenie „podobnego podobnym”. Wynika z niej, że zaburzenia energii życiowej można wyleczyć jedynie za pomocą substancji, która u osoby zdrowej powoduje takie same objawy, jak dana choroba. Dlatego właśnie leki homeopatyczne zawierają rozcieńczone składniki pochodzenia zwierzęcego, roślinnego i mineralnego, które w dużych stężeniach mogłyby spowodować problemy zdrowotne. To one mają przyczyniać się do przywrócenia właściwej regulacji energii życiowej. W produkcji leków homeopatycznych kluczowe są dwa procesy: rozcieńczania i potencjonowania.
Na czym polega leczenie homeopatyczne? Czy lekarze wykorzystują je w swojej praktyce?
Leki homeopatyczne – opis działania
Istnieje wiele różnych rodzajów rozcieńczeń leków homeopatycznych, spośród których najczęściej stosowane są rozcieńczenia dziesiętne i setne. W rozcieńczeniach dziesiętnych substancję leczniczą, zwaną pranalewką, miesza się z dziewięcioma częściami rozpuszczalnika – alkoholu lub wody destylowanej. Proces ten można powtarzać, czego efektem są coraz niższe stężenia. Jeżeli rozcieńczenie dziesiętne zostało wykonane tylko raz, na opakowaniu leku homeopatycznego znajdzie się oznaczenie D1, jeżeli dwa razy – D2, jeżeli trzy – D3 itd. Takie same zasady obowiązują przy rozcieńczaniu setnym, z tą różnicą, że jedną część substancji leczniczej miesza się wtedy z 99 częściami rozpuszczalnika. Dla oznaczenia ilości powtórzeń używa się wówczas litery C, CH lub K, np. C1, C2, 3CH.
Stężenie substancji leczniczych w lekach homeopatycznych jest bardzo niskie, ale według homeopatów to wystarczy, by środek był skuteczny. Zgodnie z zasadami leczenia antyhomotoksycznego, działanie leków nie wynika z obecności cząsteczek danej substancji, a z jej energii. Zostaje ona uwolniona podczas procesu tzw. potencjonowania lub dynamizowania. Polega on na potrząsaniu roztworem przy każdym rozcieńczaniu, co ma prowadzić do przekształcenia materialnej formy substancji w formę niematerialną, czyli właśnie energię. Im częściej proces ten był powtarzany, tym wyższa jest potencja leku homeopatycznego.
Do najbardziej zdynamizowanych należą środki rozcieńczane dziesiętnie. Ich siła działania jest większa, nawet wtedy gdy stężenie cząsteczkowe substancji leczniczej jest takie samo, jak w lekach rozcieńczanych setnie. Przykładowo, preparaty o oznaczeniach D6 i C3 mają stężenie 1:1 000 000. Lek D6 był jednak dynamizowany 60 razy, a lek C3 – tylko 30. Według założeń homeopatii środek D6 jest więc silniejszy.
Na co pomaga leczenie homeopatyczne?
Zwolennicy omawianej metody leczenia zalecają, by leki homeopatyczne stosować w przypadkach zaburzeń funkcjonowania poszczególnych narządów, przy stanach zapalnych (także ostrych), w terapii zaburzeń psychosomatycznych oraz chorób przewlekłych. Nie należy natomiast stosować homeopatii jako jedynego sposobu leczenia chorób powodujących poważne zmiany w organizmie, jak np. nowotworów złośliwych. W takich sytuacjach może ona być jedynie terapią uzupełniającą. Używanie leków homeopatycznych całkowicie odradza się w czasie ciąży. Wynika to z braku badań jednoznacznie stwierdzających ich nieszkodliwość dla życia i zdrowia ciężarnej oraz płodu.
Przykładowe problemy zdrowotne, które można leczyć homeopatycznie:
- alergia,
- astma,
- zaburzenia układu odpornościowego,
- depresja,
- problemy trawienne,
- zaburzenia łaknienia,
- bóle głowy i migreny,
- choroby serca,
- zespół jelita drażliwego,
- bezpłodność,
-
bezsenność,
- przeziębienie,
- wahania nastrojów,
- choroby reumatyczne,
- infekcje skórne.
Leki homeopatyczne dla dzieci
Homeopaci przekonują, że leki homeopatyczne można bezpiecznie stosować już u niemowląt. Ich podawanie, podobnie jak innych leków, należy koniecznie skonsultować z lekarzem. Leki homeopatyczne mogą pomóc dzieciom w takich schorzeniach, jak:
- kolki i wzdęcia,
- zaparcia,
- biegunki,
- bóle uszu,
-
odra,
- moczenie nocne,
- wysypka pieluszkowa.
Czy leki homeopatyczne są skuteczne?
Opinie na temat skuteczności leków homeopatycznych są podzielone. Zwolennicy klasycznej medycyny uważają, że przez duże rozcieńczenia stężenie substancji czynnych jest zbyt małe, by mogło przyczynić się do poprawy zdrowia. Kwestionowana jest też ogólna idea leczenia antyhomotoksycznego. Homeopaci przekonują, że stanowisko ich przeciwników wynika z ignorancji i niezrozumienia. Należy w tym miejscu podkreślić, że dotychczas nie zostały przeprowadzone żadne dogłębne badania, które potwierdziłyby lub wykluczyły zdrowotne działanie leków homeopatycznych.