Mimo że polscy lekarze wykonywali już podobne operacje, to pierwszy raz przeprowadzili zabieg bez otwierania jamy brzusznej chorego. Najtrudniejszym etapem operacji, w której wykorzystano możliwości robota Da Vinci było uformowanie zamiennego odprowadzenia moczu wewnątrz ciała pacjenta. Zastępczy zbiornik lekarze stworzyli z tkanek pacjenta pochodzących z jelita cienkiego. Lekarze wykorzystali 7 cm fragment i uformowali z niego tzw. wstawkę jelitową, która będzie odprowadzała mocz.
Operacja została wykonana w niedzielę 21 lipca 2019 r. przez dr. n.med. Tomasza Szopińskiego i zespół lekarzy ze Szpitala Mazovia w Warszawie. Zabieg trwał 7 godzin i zakończył się pełnym sukcesem. W przeciągu tygodnia pacjent będzie mógł opuścić szpital i wrócić do domu. Warszawski Szpital Mazovia już w 2017 roku jako pierwszy w Polsce zaczął wykonywać operacje z użyciem robota Da Vinci u pacjentów ze schorzeniami urologicznymi.
Przełom w leczeniu raka pęcherza
Zdaniem specjalistów to ogromny przełom w leczeniu tego rodzaju nowotworów. Dzięki małoinwazyjnemu zabiegowi z użyciem robota Da Vinci pacjenci znacznie szybciej wracają do zdrowia, krócej przebywają w szpitalu oraz na zwolnieniu lekarskim. Warto zaznaczyć, że tego rodzaju zabiegi wykonuje się jedynie w kilku ośrodkach w Europie. W Polsce operacja nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Jak zbudowany jest układ moczowy? Dowiesz się tego z filmu:
Rak pęcherza moczowego – co trzeba o nim wiedzieć?
Rak pęcherza moczowego diagnozowany jest głównie u mężczyzn po 55. roku życia. Szacuje się, że panowie chorują nawet cztery razy częściej niż kobiety. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim palacze oraz osoby, które mają bliski kontakt z chemikaliami z zakresu przemysłu skórzanego, gumowego, naftowego, tekstylnego i metalowego. Do najbardziej charakterystycznych objawów raka pęcherza należą:
- krwiomocz;
- ból oraz pieczenie podczas oddawania moczu;
- bardzo częste wizyty w toalecie;
- ból w podbrzuszu oraz w części lędźwiowej kręgosłupa;
- problemy z oddawaniem moczu lub całkowity bezmocz.
Zobacz także: Jak objawia się rak pęcherza moczowego? Rodzaje i leczenie choroby