Polub nas na Facebooku
Czytasz: Łagodny przebieg COVID-19? To mogą być pozory!
menu
Polub nas na Facebooku

Łagodny przebieg COVID-19? To mogą być pozory!

Osoba, która ma robiony test na COVID-19

Fot: Images By Tang Ming Tung / gettyimages.com

Szacuje się, że nawet 80 proc. zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 przechodzi infekcję bardzo łagodnie lub nie ma żadnych objawów. Tymczasem takie przechorowanie COVID-19 nie jest obojętne dla organizmu i pozostawia po sobie ślad.

Lekarze od pewnego czasu informują, że COVID-19 nie kończy się na ustąpieniu objawów choroby. Badania pokazują, że infekcja może pozostawić po sobie ślad. Do tej pory sądzono, że problemy zdrowotne utrzymują się przede wszystkim u tych pacjentów, u których choroba miała szczególnie ciężki przebieg. Tymczasem z obserwacji dr. Michała Chudzika, adiunkta z Katedry i Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi wynika, że długofalowe problemy ze zdrowiem dotyczą także tych osób, które infekcję koronawirusem SARS-CoV-2 przeszły bardzo łagodnie.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Jakie mogą być długofalowe skutki COVID-19?

Dr Michał Chudzik wraz z innymi lekarzami stworzyli poradnię, do której mogą zgłaszać się osoby po zakażeniu. Przedsięwzięcie finansowane jest ze środków NFZ.

U 150 przebadanych do tej pory osób, które łagodnie przeszły infekcję wywołaną nowym wirusem rozpoznano problemy kardiologiczne, zmniejszoną wydolność organizmu, zaburzenia węchu i smaku, a nawet stany lękowe i depresyjne.

Dotąd przebadaliśmy 150 osób, kolejne już się do nas zgłaszają. Nie byli oni hospitalizowani. To najczęściej pacjenci młodzi. Niektórzy o chorobie dowiedzieli się dopiero po otrzymaniu wyniku testów, bo nie mieli żadnych objawów. Pierwszy i najważniejszy wniosek jest taki, że nawet łagodne przejście przez koronawirusa sprawia, że bardzo wzrasta ryzyko długoterminowych problemów ze zdrowiem - dodaje dr Chudzik.

Specjalista w rozmowie z TVN 24 podkreśla, że COVID-19 może zaatakować praktycznie każdy narząd i robi to znacznie częściej niż grypa, a powrót do zdrowia trwa znacznie dłużej.  

Konsekwencje są bardziej długofalowe, niż się spodziewaliśmy. Po grypie negatywny wpływ na organizm znika już po kilku dniach. W przypadku koronawirusa są to miesiące - mówi dr Chudzik.

Co ciekawe, u wielu chorych lekarze obserwowali objawy, które wcale nie sugerowały infekcji nowym wirusem. Dr Chudzik w rozmowie z TVN24 przyznał, że zamiast wysokiej gorączki i kaszlu był stan podgorączkowy i uczucie lekkiego przeziębienia. U wielu chorych pojawiała się też obniżona temperatura.

To o tyle ważne, że stosowane w miejscach publicznych metody wychwytywania potencjalnie zakażonych, polegające m.in. na badaniu temperatury mogą być nieskuteczne.

Zdaniem specjalisty to kolejny dowód na to, że choroba nie jest jednoznaczna i trzeba do niej podejść bardziej holistycznie. Z tego powodu kardiolog chce zaprosić do badań także psychologów. Z dotychczasowych badan kardiologa wynika, że COVID-19 wpływa także na zdrowie psychiczne pacjentów. Część z nich zmaga się ze stanami lekowymi czy depresją.

Jak zgłosić się do badania?

Osoby, które przeszły przez COVID-19 i chciałyby zostać przebadane w poradni dr. Chudzika mogą zgłaszać się do szpitala im. Biegańskiego w Łodzi oraz Centrum Medycznego "Boruta" w Zgierzu.

W najbliższym czasie chcemy też funkcjonować w Tomaszowie Mazowieckim, bo właśnie w tamtej części województwa jest dużo zachorowań - informuje dr Chudzik.

Na kontakt lekarze czekają też pod numerem infolinii 600 813 600.

Dlaczego koronawirus SARS-CoV-2 jest taki niebezpieczny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Dlaczego koronawirus SARS-CoV-2 jest taki niebezpieczny? Źródło: x-news

Źródło: TVN 24

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
78
8
Polecamy
Mózg po COVID-19.
Naukowcy:
Zobaczyliśmy ogromne obszary uszkodzeń
Mózg po COVID-19. Naukowcy: Zobaczyliśmy ogromne obszary uszkodzeń Dzień Dobry TVN
Problemy oddechowe i kardiologiczne po przejściu COVID-19.
Dr Elżbieta Dudzińska:
"Temat wymaga atencji"
Problemy oddechowe i kardiologiczne po przejściu COVID-19. Dr Elżbieta Dudzińska: "Temat wymaga atencji" Dzień Dobry TVN
COVID-19.
Co piąty ozdrowieniec zmaga się chorobą psychiczną
COVID-19. Co piąty ozdrowieniec zmaga się chorobą psychiczną TVN zdrowie
COVID-19.
Co powoduje zgon - koronawirus, czy choroby współistniejące?
COVID-19. Co powoduje zgon - koronawirus, czy choroby współistniejące? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Co upiec na Wielkanoc? Oto 4 dietetyczne i smaczne propozycje!
Co upiec na Wielkanoc? Oto 4 dietetyczne i smaczne propozycje!
Jak oczyścić organizm z toksyn – dieta, zioła, domowe sposoby
Jak oczyścić organizm z toksyn – dieta, zioła, domowe sposoby
Kawa rozpuszczalna – skład, szkodliwość, kalorie. Ile kofeiny ma kawa rozpuszczalna?
Kawa rozpuszczalna – skład, szkodliwość, kalorie. Ile kofeiny ma kawa rozpuszczalna?
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu
Czy można głaskać brzuch w ciąży? Jaki sposób na dotykanie brzucha jest bezpieczny?
Czy można głaskać brzuch w ciąży? Jaki sposób na dotykanie brzucha jest bezpieczny?