Polub nas na Facebooku
Czytasz: Krwiściąg lekarski – zastosowanie. Jakie właściwości ma ziele krwiściągu?
menu
Polub nas na Facebooku

Krwiściąg lekarski – zastosowanie. Jakie właściwości ma ziele krwiściągu?

Krwiściąg lekarski

Fot. Anatoliy Berislavskiy / Getty Images

Krwiściąg lekarski ma zastosowanie nie tylko w medycynie naturalnej, lecz również w kuchni. Ziele krwiściągu lekarskiego charakteryzuje się licznymi właściwościami prozdrowotnymi. Można go pić, ale też stosować miejscowo.

Krwiściąg lekarski (Sanguisorba officinalis) występuje powszechnie w Polsce. Jego nazwa pochodzi z łaciny – sanguis znaczy ‘krew’, a sorbeo – ‘absorbować, chłonąć’. Można więc się domyślić, że głównym działaniem ziela jest tamowanie krwawień i absorbowanie z krwi niepożądanych produktów przemiany materii. Ten efekt absorpcji wykorzystuje się również w hamowaniu biegunek, zwalczaniu obrzęków. Okazuje się, że krwiściąg lekarski może być stosowany na gronkowca, czy Helicobacter pylorii. Zastosowanie krwiściągu lekarskiego na gronkowca to uznana naturalna metoda leczenia, choć należy pamiętać, że naturalne metody zawsze powinny stanowić wsparcie metod terapeutycznych, a nie ich alternatywę.

Czym jest krwiściąg lekarski?

Krwiściąg lekarski to bylina, która osiąga nawet 1,5 m wysokości. Na szczycie pędów latem pojawiają się małe, czerwone kwiaty o wydłużonym, wręcz kłosowatym, kształcie. Uprawiany jest powszechnie w Europie, w tym w Polsce. Najlepiej rozwija się w nasłonecznionych, półcienistych miejscach, o wilgotnym, żyznym podłożu. W gorące, upalne lato wymaga podlewania, gdyż nie toleruje suszy. Krwiściąg najczęściej rośnie dziko, lecz oczywiście możliwa jest jego uprawa.

Polecamy: Zioła i rośliny lecznicze w Polsce. Jak je stosować?

Kiedy warto sięgnąć po zioła? Jak są wykorzystywane w medycynie? Przekonajcie się:

Zobacz film: Medycyna staropolska - zioła lecznicze. Źródło: W dobrym stylu

Krwiściąg lekarski – zastosowanie

Krwiściąg lekarski wykorzystywany jest w wielu stanach chorobowych. Może być stosowany zarówno ogólnoustrojowo, jak i miejscowo. Wymienić tu można wspomaganie leczenia krwawień miesiączkowych, krwawienia z ran, owrzodzeń, żylaków, wrzodów. Zastosowanie ma również w wielu problemach dermatologicznych, w tym w trądziku. Sprawdza się w leczeniu obrzęków. Można go wykorzystać w formie płukanki na włosy przy łojotoku czy łupieżu, jak również w postaci nasiadówek do wsparcia leczenia świądu i infekcji w okolicy narządów płciowych czy hemoroidów. Krwiściąg lekarski ma zastosowanie nie tylko w ramach medycyny naturalnej, lecz po prostu w kuchni.

Właściwości krwiściągu lekarskiego

Krwiściąg lekarski przede wszystkim hamuje krwawienia. Dotyczy to nie tylko ogólnoustrojowego działania, jak zmniejszenie nasilenia krwawień miesiączkowych czy krwawienia z błon śluzowych przewodu pokarmowego, lecz także krwawień miejscowych. Służą do tego suszony korzeń bądź suszone liście zbierane przed okresem kwitnienia. Właściwości krwiściąg lekarski zawdzięcza garbnikom, olejkom, flawonoidom, skrobi i wielu innym substancjom, których połączenie gwarantuje doskonały efekt ściągający, przeciwwysiękowy, przeciwobrzękowy czy antybakteryjny. Krwiściąg lekarski znajduje się w składzie wielu preparatów naturalnych stosowanych na przewód pokarmowy, problemy dermatologiczne czy zakażenia bakteryjne.

Polecamy: Jak oczyścić organizm z toksyn – dieta, zioła, domowe sposoby

Jak stosować krwiściąg lekarski?

Krwiściąg lekarski może być stosowany ogólnoustrojowo i miejscowo. Może być wykorzystany do robienia okładów, płukanek, nasiadówek, jak również do picia. Jeśli chodzi o przygotowanie krwiściągu lekarskiego do picia, przede wszystkim należy wymienić herbatkę o działaniu przeciwbakteryjnym. By ją przyrządzić, ziele krwiściągu lekarskiego (około 3 łyżeczki) należy zalać wrzątkiem (około 0,5 l). Herbatkę parzy się przez 20 minut. Następnie należy ją przecedzić. Poza piciem powstały napar można stosować do płukania włosów i gardła, a także do nasiadówek. Można również przygotowywać mocniejsze napary z większej porcji ziela w stosunku do wody. Z ziela krwiściągu lekarskiego przygotowuje się również lecznicze nalewki, zalewając je 40-procentowym alkoholem i pozostawiając na mniej więcej miesiąc.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
115
11
Polecamy
Maść arnikowa i tabletki z arniki górskiej – jakie są ich właściwości?
Maść arnikowa i tabletki z arniki górskiej – jakie są ich właściwości? Dzień Dobry TVN
Piołun – właściwości, dawkowanie i przeciwwskazania.
Zastosowanie w leczeniu
Piołun – właściwości, dawkowanie i przeciwwskazania. Zastosowanie w leczeniu Dzień Dobry TVN
Ruta zwyczajna – jakie ma zastosowania?
Jak zrobić nalewkę z ziela ruty?
Ruta zwyczajna – jakie ma zastosowania? Jak zrobić nalewkę z ziela ruty? TVN zdrowie
Fiołek trójbarwny – naturalny lek na trądzik.
Działanie, stosowanie i efekty kuracji
Fiołek trójbarwny – naturalny lek na trądzik. Działanie, stosowanie i efekty kuracji TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?