Polub nas na Facebooku
Czytasz: Krwawienie implantacyjne, czyli fizjologiczny objaw ciąży. Jakie są jego przyczyny i jak je odróżnić od menstruacji? Inne przyczyny krwawienia u kobiet
menu
Polub nas na Facebooku

Krwawienie implantacyjne, czyli fizjologiczny objaw ciąży. Jakie są jego przyczyny i jak je odróżnić od menstruacji? Inne przyczyny krwawienia u kobiet

NAN

Fot: Antonioguillem / fotolia.com

Krwawienie implantacyjne trwa od kilku godzin do maksymalnie trzech dni. Nie towarzyszą mu objawy, takie jak bóle w podbrzuszu, skrzepy krwi czy obfity wypływ krwi, które są typowe dla krwawienia menstruacyjnego. Potwierdzeniem implantacji jest wykonanie testu ciążowego po 14 dniach od potencjalnego zapłodnienia. 

Krwawienie implantacyjne występuje u niektórych kobiet wskutek zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej macicy. Nie stanowi ono zagrożenia dla ciąży i dla przyszłej matki – jest to objaw fizjologiczny. W przypadku współwystępowania krwawienia z innymi niepokojącymi objawami należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Krwawienie implantacyjne – czym jest i jakie są jego przyczyny?

Krwawienie implantacyjne, określane inaczej jako plamienie implantacyjne, dotyczy około 25% kobiet. Pojawia się po zapłodnieniu, czyli połączeniu komórki jajowej z plemnikiem. Przyczyną krwawienia implantacyjnego jest zagnieżdżenie się zarodka w błonie śluzowej macicy, do którego dochodzi po około tygodniu od momentu zapłodnienia. Krwawienie pojawia się na skutek naruszenia przez zarodek naczynia krwionośnego w macicy. Objaw ten jest fizjologicznym symptomem świadczącym o zapłodnieniu – nie stanowi żadnego zagrożenia dla kobiety ani dla ciąży. W wyniku działania hormonów – estrogenów i progesteronu błona śluzowa macicy jest silnie przekrwiona, dlatego może dojść do uszkodzenia naczynia. Plamienie implantacyjne może wystąpić od 6 do 12 dnia po zapłodnieniu.

Krwawienie implantacyjne a okres – jak je odróżnić?

Krwawienie implantacyjne występuje do 12 dni od momentu zapłodnienia, czyli w tym czasie, w którym kobieta spodziewa się okresu. Z tego powodu plamienie jest często mylone z menstruacją, jednak można je od siebie skutecznie odróżnić. W większości przypadków krwawienie implantacyjne jest bardzo skąpe i trwa maksymalnie 3 dni, nierzadko ustępuje po upływie kilku godzin. Plamieniu występującemu wskutek zagnieżdżenia się zarodka nie towarzyszą żadne inne dolegliwości, takie jak bolesne bóle w podbrzuszu, choć u kobiety mogą pojawić się delikatne skurcze. 

Zobacz także: Ciąża i okres się wykluczają. Co może wyglądać jak miesiączka w ciąży?

Krwawienie implantacyjne ma jasnoróżowy kolor, podczas gdy krew menstruacyjna odznacza się bardziej intensywną oraz czerwoną barwą. Plamienie będące wynikiem implantacji zarodka mieć również brązowawe lub brunatne zabarwienie, ale przeważnie świadczy to o niedoborze progesteronu. W niektórych przypadkach krwawienie implantacyjne ma postać zabarwionego krwią śluzu. Podczas plamienia implantacyjnego nie powinny pojawić się skrzepy krwi. U niektórych kobiet zaraz po ustąpieniu krwawienia implantacyjnego lub jeszcze w trakcie jego trwania występują objawy takie jak: poranne mdłości, obrzęknięte i tkliwe piersi, zwiększona wrażliwość na zapachy, zawroty głowy i uczucie zmęczenia. W takim przypadku kobieta powinna zgłosić się na wizytę do lekarza w celu potwierdzenia ciąży.

Jakie sygnały mogą zwiastować ciążę? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak rozpoznać pierwsze dni ciąży? Źródło: 36,6.

Jak postępować w przypadku krwawienia implantacyjnego?

Kobiety, u których wystąpiło krwawienie implantacyjne, powinny wstrzymać się z aktywnością seksualną oraz fizyczną, a zwłaszcza zrezygnować z uprawiania sportów. W przypadku, gdy plamieniu implantacyjnemu towarzyszą inne objawy, takie jak silne bóle w podbrzuszu lub skrzepy krwi, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu wykrycia przyczyny tych niepokojących symptomów.

Jakie mogą być inne przyczyny krwawienia?

Wystąpienie krwawienia implantacyjnego na początku ciąży wymaga potwierdzenia lekarza, dlatego kobieta powinna jak najszybciej udać się na wizytę do specjalisty. Zdarzają się przypadki, że przyczyną krwawienia nie jest zagnieżdżanie się zarodka w błonie śluzowej macicy, ale np. ciąża pozamaciczna, nazywana inaczej ekotopową. Rozpoznaje się ją wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa rozwija się poza jamą macicy. Krwawienie może być spowodowane również przez niedobory hormonalne, np. progesteronu. Innymi przyczynami plamienia są choroby szyjki macicy, takie jak polipy czy nadżerka oraz endometrioza, której istotą jest rozrost błony śluzowej macicy poza jamą narządu. Krwawieniu spowodowanemu innymi przyczynami niż implantacją towarzyszą najczęściej inne dolegliwości, np. ból, intensywny wyciek krwi.

Krwawienie implantacyjne a test ciążowy – kiedy go wykonać?

Potwierdzeniem, że plamienie, które wystąpiło u kobiety, było krwawieniem implantacyjnym, jest wykonanie domowego testu ciążowego. Wykrywa on obecność hormonu – gonadotropiny kosmówkowej, który wytwarzany jest przez zapłodnioną komórkę jajową po procesie implantacji, czyli zagnieżdżania zarodka. Wskazane jest, by domowe testy ciążowe wykonywać po 14 dniach od ostatniego stosunku, w trakcie którego mogło dojść do zapłodnienia. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
104
12
Polecamy
Czego objawem jest ból jajnika?
Ból jajnika po owulacji a ciąża
Czego objawem jest ból jajnika? Ból jajnika po owulacji a ciąża Dzień Dobry TVN
Ciąża pozamaciczna to niebezpieczna dla zdrowia kobiety sytuacja
Ciąża pozamaciczna to niebezpieczna dla zdrowia kobiety sytuacja Dzień Dobry TVN
Plamienie zamiast okresu:
czy oznacza ciążę?
Możliwe przyczyny
Plamienie zamiast okresu: czy oznacza ciążę? Możliwe przyczyny TVN zdrowie
Miesiączka a ciąża:
jak odróżnić ich początkowe etapy?
Miesiączka a ciąża: jak odróżnić ich początkowe etapy? TVN zdrowie
Komentarze (1)
Blondi 123
Jestem w 4 tygodniu ciozy i dzisiaj wystopilo plamienie ale na podpasce malo co jest krwi czy to grozne co to morze byc.
Czytaj całość
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?